Ford’un yeni nesil kompakt sınıf üyelerini heyecanla bekliyoruz. Çünkü bu kadar iyi sürüşe sahip araçların bu kadar zorlayıcı özelliklere sahip olmadığı günleri görmek hepimizin hakkı. Belki o gün geldiğinde bütün dikenler de ortadan kalkar ama bugün Ford keyfini elimizi kanatmak pahasına sürmek zorundayız. Bunun en iyi örneğe Grand C-Max.

fordgrandc-max2

1- Nedir?

Ford’un kompakt vanı C-Max’in 7 koltuklu versiyonu. Benzerlerinin aksine Grand C-Max 5 koltuklu kardeşinden oldukça farklı bir araç. B sütuna kadar her şey aynı ama bu noktadan sonra akrabalığı algılamak bile zor. Tavan çizgisi çok daha gerilere kadar yüksek devam ediyor ve konvansiyonel arka kapıların yerinde de kızaklı kapılar var. Tamamen kişisel bir görüşle biz 5 koltuklu versiyonun arka tasarımını daha çok seviyoruz. Adı Grand olsa da bu araç öyle çok da iri değil. Boyu sadece 4,52 metre, yani pek çok kompakt sedandan daha kısa. Fakat 2,79 metrelik aks mesafesi öyle değil, o daha çok orta sınıfı gözüne kestirmiş gibi.

fordgrandcmax014

2- İç mekanı nasıl?

Grand versiyon sadece Titanium isimli üst seviye donanım lisstesiyle satılıyor. Bunun anlamı kokpitte Ford’un yeni kullanmaya başladığı 8 inçlik dokunmatik ekranın bulunması. Ekranın kullanışlılığı, eskinin küçük düğmelerine göre ışık yılı uzaklığında daha kullanışlı. 4 ana ekran üzerinden tüm bilgileri kumanda etmek mümkün ve eğer isterseniz klima ayarını bile sesli komutlarla değiştirebiliyorsunuz. Ford’un SYNC2 adını verdiği sesli komut sistemi benzerlerinin en iyisi, neredeyse otomobilinizde muhabbet edebilecek konuma gelebiliyorsunuz. Grand C-Max Apple’ın Siri’si gibi ukalaca cevaplar vermiyor ki bu çok iyi bir özellik. Kokpitteki malzemeler kaliteli hissettiriyor ama artık yaşlandıkları da yüzlerinden okunuyor. Güncel trendlerin gerektirdiği albenili uygulamalar Grand C-Max’te bulunmuyor. İç mekandaki alan hissi gerçekten yüksek ki bu sınıfı için gayet normal.

fordgrandcmax003 fordgrandcmax004

3- Değişken mi?

Eğer bir van satın aldıysanız değişkenliğe önem veriyorsunuz demektir. C-Max ailesin genel olarak bu konuda başarılı. Rakiplerinden farklı olarak C-Max’in arka koltuklarını farkı oturma düzeni için ayarlamanız mümkün. Bunun için ortadaki koltuğu sağ koltuğun altına katlamanız ve arka kısmı iki tek koltuklu düzene getirmeniz yeterli. Bu işlem oldukça basit ve bir iki hareketle halloluyor. Benzer şekilde bagaj zemininde gizlenen üçüncü sıra koltuklar da basitçe kaldırılıp geri katlanabiliyor. Bu bölüm benzerlerinde olduğu gibi sadece acil durumlar için yeterli alan sunuyor. 5 koltuklu Grand C-Max’in bagaj hacmi 520 litre, zeminde gizli iki koltuk bu hesaba eklendiğinde hacim 448 litreye geriliyor. Dahası 7 koltuk da açıkken Grand C-Max’in bagaj hacmi neredeyse tamamen yok oluyor.

fordgrandcmax002 fordgrandcmax006

5- Sürüşü nasıl?

Kaliteli, seçkin ve keyifli. C-Max’in süspansiyon sistemi hem konfor hem de ol tutuş konusunda referans olacak kadar iyi. Dahası direksiyon sistemi de direkt, yoruculuktan uzak ve park manevralarında yeterince konforlu. Ford’un bütün bunları bir arada sunmayı başarması, hem de bu kadar yüksek ve ağır bir araçta (Grand C-Max’in boş ağırlığı 1,5 tonun üzerinde) başarması gerçekten alkışlanacak türden bir başarı. Ne yazık ki bu başarı benzinli motor için geçerli değil. Benzinli motorun tabutuna çivi çakmadan önce, 1,5 litrelik dizel motor ve çift kavramalı şanzıman Grand C-Max’te sunulmaya başladı. Bu motora sahip versiyonu henüz kullanmadık ama birazdan okuyacaklarınızdan daha kötü olamayacağı gerçeğinden hareketle şiddetle tavsiye ediyoruz. Dönelim benzinli motora; 1,5 litrelik motor turbo beslemeyle 182 HP güç ve 240 Nm tork üretiyor ve gücünü 6 vitesli otomatik şanzıman üzerinden aktarıyor. Motor Grand C-Max’in kaputu altında hem yeterince atak değil hem de fazlasıyla susamış bir tablo sergiliyor. Az gidip çok yakmak çok aranılan bir hal değil ama bu kötü halin sorumlusu motor değil şanzıman. Yanlış anda yanlış kararlar vermek konusunda uzman olan şanzıman çölde kalsa kutup ayısı saldırısına uğrayabilir. Gaz pedalıyla ara hızlanma talebinizi motora ilettiğinizde şanzıman önce herhangi bir değişiklik yapma ihtiyacı duymadan bekliyor. Bu noktada şanzıman tüketimi düşürebilmek adına olması gerekenin bir vites üstünde olduğunun farkında değil. Yüksek ağırlığın doğal sonucu olarak motor alt devirden canlanıp hızı artıramıyor. Sürücünün buna cevabı gaz pedalına biraz daha yüklenmek oluyor. Sonuçta şanzıman aniden iki vites birden düşürüyor ve hızlanma gerçekleşiyor. Bu aktiviteden bize kalan anıysa geç tepki veren ve ataklık beklentisini karşılamayan bir araç. Dahası devamlı istemsiz hızlanmalar yaşarken tüketimi kontrol altına almak da imkansız. Biz çok zorlayarak tüketimi 9,1 litre/100 km’ye çekmeyi başardık ama bunun için sabaha karşı bomboş bir yolda 75-90 km/s aralığında ilerlememiz gerekti.

6- Satın almalı mıyım?

Dizel motora sahip bir Grand C-Max’i kesinlikle satın alınacaklar listesine eklemelisiniz. Tüm aileniz için bolca yaşam ve yükleme alanı sunan bir otomobille keyifli sürüşler yapmak herkese nasip olmaz ama C-Max ailesi bunu sizin için hazır tutuyor.

Ford Grand C-Max fiyat listesi için tıklayın.

fordgrandcmax008 fordgrandcmax012 fordgrandcmax010 fordgrandcmax009 fordgrandcmax011 fordgrandcmax013 fordgrandcmax005 fordgrandcmax007 fordgrandcmax001