Ford’un orta sınıfta eksikleri var. Fakat bu eksikler arasında kabin gürültüsü ya da konfor eksiği bulunmuyor. Bu nedenle Ford’un neden gürültü engelleyici bir sistem üzerine çalıştığı önemli bir soru işareti. Nedeni ne olursa olsun, ABD’li üretici Sony ile ortak bir çalışmayla Mondeo’nun Vignale versiyonunu aktif gürültü engelleyici ile donatıyor.

Aktif gürültü engelleyici (active noise cancelling) tıpkı bu özelliğe sahip kulaklıklar gibi çalışıyor. Mondeo’nun iç mekanındaki 3 mikrofon yardımıyla alıgılanan seslerin aksi frekansları müzik sistemi üzerinden yayınlanıyor. Sonuçta birbirini etkisiz hale getiren iki frekansın kulağımızdan açısından anlamı basit bir şekilde o frekansların hiç olmadığı şeklinde. Yani aslında insan duyularının kandırılması söz konusu ama sonuç olarak daha sessiz bir iç mekan elde ederken kullanılan yolun o kadar da önemi yok.

Vignale’de buna ek olarak özel bir kaplamaya sahip akustik yan camlar da kullanılacak. Anlayacağınız Ford Mondeo’nun Vignale versiyonunun sınıfında konfor çıtasının yüksekliğini belirlemesini istiyor. Keşke bu motivasyonun bir kısmını 4,86 metrelik sedanlarında daha büyük bagaj hacmi sunmak gibi gerçek sorunlar için de canlı tutabilseler.