Ford Transit ilginç bir araç. Hafif ticarilerin sadece hafif yükleri taşımaya yarayan çok da çekici olmayan araçlarken, Ford bunun kader olmadığını ortaya çıkarttı. Transit, otomobilleri andıran sürüşü ve yüksek sayılabilecek performansıyla büyük başarı elde etti. Bugün otoyolda tamponunuza yapışan hafif ticari araç sizi şaşırtıyorsa bunun arkasında Britanya Ford’un ve Transit’in olduğunu bilmeniz iyi olur.

1965 yılında Ford ilk nesil Transit’i tanıttığında bilinen hafif ticari araç mantığından çok fazla uzaklaşmıştı. Çoğu parça otomobillerden alınıyordu ve 1,7 ya da 2,0 litrelik V4 motorlar Transit’e otomobil performansı kazandırıyordu. Baz Transit 542 Pound’a satılıyordu, ayrıca gövde seçenekleri neredeyse her ihtiyaca cevap verecek kadar çoktu. Geniş ailelerden orta ölçekli tacirlere kadar herkes Transit müşterisi olabiliyordu. Aslında birazdan inceleyeceğiniz liste de Transit’in kullanım çeşitliliğini gösteriyor. Liste Britanya Ford tarafından hazırlandığı için kimi büyük gariplikler bize biraz yavan gelecektir. Belki Türkiye’de bir Transit’in koltuğunda doğan bebek sayısı Britanyalılar’ın hayal edebileceğinden biraz daha fazladır. Ama kabul edelim ki bizim Avusturalya’ya Transit’le yolcu taşımak gibi çılgınca fikirlerimiz olmadı.

1- Fil taşıyın:

Londra Hayvanat Bahçesi’ne taşınması gereken 2 yavru fil söz konusu olduğunda akıllara gelen en konforlu ulaşım aracı bir Transit’miş

01photo

2- Tekne yarışına katılın:

Ford mühendisleri, Essex’deki Maldon tekne yarışına katılmak için yüzen bir Transit geliştirmiş, ne yazık ki yarışı kazanamamışlar.

02photo

3- Dinozor taşıyın:

Belki de filler sizin için yeterince ilginç değildir. Kent şehrindeki model tasarımcıları gerçek boyutlarda (15 metre uzunluğa sahip) bir dinozor siparişi aldıklarında taşıma konusunda çok düşünmemişler.

04photo

4- Futbol takımı taşıyın:

Eskiden futbol takımları şimdiki kadar çok para kazanmıyordu. Bu fotoğrafta Totenham Hotspur Takımı ve yıldız futbolcu Jimmy Greaves (soldan üçüncü) takım Transit’inin önünde görülüyor.

05photo

5- Kraliyet ruhunu taşıyın:

Söylentiye göre İngiliz Kraliyet Ailesi’nin gözde çifti William ve Kate, kimliklerini gizleyerek gece gezmesine çıkmak için beyaz bir Transit kullanıyormuş. Tabii bu fotoğraf sadece temsili.

06photo

6- Kendiniz olun:

Bir Transit’in kendi karakterinizi yansıtmasını istiyorsanız onu özgürce kişiselleştirin. Buradaki örnek, 7,4 metre uzunluğundaki özel bir yapım.

07photo

7- Müzik taşıyın:

Tıpkı futbol takımları gibi müzik gurupları da eskiden bugünkü kadar zengin değildi ve dünyayı Transit’le dolaşırdı. Hatta günümüzde bile kariyerlerinin başında Transit’le turne yapıyorlar, örnek mi? Coldplay ve Status Quo!

08photo

8- Öndeki aracı takip edin:

Michael Caine, Fourth Protocol filmindeki takip sahnelerinde beklenenden daha farklı bir araç kullanmıştı.

09photo

9- Donutlar çizin:

Polonyalı bir yarış takımı ve V8 motorlu Transitler’i tam da bunu yapıyor.

18 Weird Things That Have People Actually Done With A Ford Trans

10- Rekor kırın:

Londra yakınlarındaki Barking College’ın 48 öğrencisi bir Transite sığınca gereksiz bir rekor kırılmış.

11photo

11- Dünyayı gezin:

Hughes Overland isimli firma, Londra-Avusturalya arasında bir Transit’le yolcu taşıyordu. 10.000 millik (16.000 km) yolculuk 10 hafta sürüyordu.

12photo

12- Daha fazla rekor kırın:

Bu Transit, Dünya Karavan Çekme Rekoru’nu (evet gerçekten böyle bir rekor kategorisi var) 270 km/s hızla kırmıştı.

13photo

13- Yarışın:

Kuzey Afrika çöllerinde katedilen 12 bin km’lik bir yarışa Transit’le katılabilirsiniz.

14photo

14- Dublörlük yapın:

Steve Matthews, 15 tane otomobilin üzerinden atlarken camları çıkartılmış ve kapıları bantlarla sabitlenmiş bir Transit kullanmıştı.

15photo

15- Hırsızlık yapın:

Britanya Polisi, 1970’lerde en iyi kaçış aracının Ford Transit olduğunu açıklamış. Tabii ki hırsızlık yapmak çok ama çok kötüdür ama illa büyük bir yükle kaçacaksanız yol tutuşu iyi bir araç mantıklı olabilir.

16photo

16- Hırsızları yakalayın:

Britanya Polisi, en iyi kaçış aracını kendine ekip aracı yaptı.

18 Weird Things That Have People Actually Done With A Ford Trans

17- Çocuk sahibi olun:

Ekim 2013’te, küçük Alfie Kerr bir Transit’in zemininde dünyaya geldi. Babası, annesini hastaneye yetiştirmeye çalışıyordu ama Alfie Transit’ten daha hızlı çıktı!

18photo

18- Racon kesin:

Bu da bizden olsun…

cicek-abbas