Daha önce Mercedes’in Nissan Navara üzerinde geliştirdiği bir pikap hazırladığını duyurmuştuk. Biz yıldızlı Navara’yı beklerken Renault elini hızlı tuttu ve Fransız Navara’yı tanıttı. Renault Alaskan, Fransız üreticinin ilk 1 tonluk pikabı olacak.

Mercedes’in pikabı hakkında bilgi için tıklayın.

Renault aslında bu tür araçlara yabancı değil. Master ve Trafic gibi başarılı hafif ticarilerin yanında artık kendi kontrollerinde olmasa da ağır vasıta üretimi bile yapmışlıkları var. Tabii küçük pikap pazarı daha farklı bir dünya. Ve ister sevin ister sevmeyin bu dünyanın liderleri Japonlar. 1 tonluk pikap pazarında kendi başına varlık göstermeye çalışan tek Avrupalı VW ve kabul etmek gerekir ki Amarok’la oldukça iyi bir iş yapmış olmasına rağmen satış adetleri konusunda hala geride.

renault pikap alaskan

Peki Alaskan’dan ne beklenmeli? Temel olarak Navara’nın bileşenlerine sahip olan Alaskan, çok kollu arka aksı sayesinde farklı bir konfor seviyesine sahip olacak. Renault’nun açıklamasına göre asli hedef bu tür pikapları iş için değil hobi amaçlı kullanan tüketiciler, anlayacağınız Alaskan bolca konfor ve teknolojik donanıma sahip olacak. 360 derece kamera, ısıtmalı ve deri kaplı koltuklar ve iri jantlar bu tür donanımlardan akla ilk gelenler. Pikabın tasarımı burnunda ağırlaştırılmış Renault marka kimlikli bir Navara gibi. İç mekanda da Nissan izleri silinmeye çalışılmamış. Anlayacağınız güneşte görünmeyen dijital göstergeler korunmuş olabilir.

renault pikap alaskan

Nissan Navara hakkında bilgi için tıklayın.

Alaskan’n kaputu altında pazara bağlı olarak 2,3 litrelik ya da 2,5 litrelik hacmi sahip ama hep 160 ve 190 HP güç üreten dizel motorların yanında 2,5 litrelik hacme sahip 160 HP güç üreten bir de benzinli motor sunulacak. Yine pazar göre değişkenlik gösterse de motorlar 6 vitesli manuel ya da 7 vitesli otomatik şanzıman ve arkadan çekiş ya da 4 tekerlekten çekişle donatılabilecek. Alaskan’ın öncelikli olarak Kolombiya ve Güney Amerika’nın geri kalanında yıl sonunda piyasaya sunulması bekleniyor. Avrupa ve Türkiye gibi pazarlarsa ilerleyen dönemde Alaskan’la hasret giderebilecek.

renault pikap alaskan renault pikap alaskan