G20’ye hoşgeldiniz: Yeni nesil BMW 3 Serisi

BMW'nin orta sınıftaki modeli 3 Serisi yakın zamanda yola çıkacak olan yeni nesliyle ilk halk buluşmasını yaşadı. Kamuflajlı otomobiller üzerinden yapılan ilk açıklamalar 3 Serisi'nin gelişimini hızla devam ettiğini gösteriyor.
17 Ağustos 2018
bmw yeni 3 serisi g20 2019

Eskiden casus fotoğraf çekmek önemli bir meslek koluydu. Casus fotoğraf avcıları, bir kaç yıl içinde piyasaya sunulacak yeni modellerin kamuflajlı fotoğraflarını çekmek için üreticilerin geliştirme merkezlerinin çevresinde kar-kış, yağmur-çamur demeden saatlerce beklerdi. Bu geliştirme merkezlerinin bir kısmı Kutup bölgesinde, zorluğunu siz tahmin edin. Bugünse kamuflajlı fotoğraflar bizzat üreticiler tarafından servis ediliyor ve hatta ürün bilgileri de bu servisin içeriğine dahil ediliyor. Gitgide ilginçleşen bir dünyada yaşıyoruz. Bu akımın son meyvesi BMW 3 Serisi’nin yeni nesli G20 oldu.

bmw yeni 3 serisi g20 2019

G20 kodlu yeni nesil, klasik BMW çizgilerine sahip olacak, hatta güncel 3 Serisi tasarımının güncel 5 Serisi tasarımıyla harmanlanması G20’nin tasarım dili olacak. Bunun daha açık ifadesi, 5 Serisi’nin ölçekle küçültülmesinin ortaya yeni 3 Serisi’ni çıkartacağı. Bu nedenle de kamuflaja çok takılmamak en iyisi. İç mekan fotoğrafları da yok ama bu bölüm de pek sürprize açık değil.

Teknik detaylar daha ilginç. 3 Serisi doğrudan 5 Serisi teknolojisi üzerinde yoğrulmuş. Daha önce 35up olarak adlandırılan ve artık CLAR adını alan altyapı, 3 Serisi’ne ağabeyinde kullanılan çift kollu ön ve 5 kollu arka aksı kazandırıyor. Bunun dışında karbon-fiberin eklenmesi ve alüminyumun artan oranda kullanılmasıyla 3 Serisi versiyonları 55 kg’a kadar daha hafif hale gelmiş. Bu sayede 3 Serisi’nin ağırlığı 1,4 tonun altında kalabilecek.

Motor seçenekleri 3 silindirli, 4 silindirli ve tabii ki 6 silindirli sıralı motorlardan oluşacak. Anlayacağınız bugünkü motor ailesi temel olarak varlığını koruyacak. Bu durumdan bizim çıkartmak istediğimiz sonuç 1,5 litrelik dizel motorun ürün gamına eklenmesi. Vergilendirmesi daha güne uygun ülkeler içinse 2,0 litrelik motor çok daha geni bir yelpazede hizmet vermeye başlayacak. 330i’de 258 HP güç ve 400 Nm torka ulaşan motor, 325e ve 330e versiyonlarında elektrik motorundan yardım alarak çevreciliğe de destek verebilecek. Bu seçeneklerin 40-50 km civarında elektrikli menzil sunması bekleniyor.

Bir BMW söz konusu olduğunda, hele ki 3 Serisi söz konusu olduğunda sürüş büyük önem taşır. G20 için de bu durum farklı değil. Güncel nesilden 1 cm daha alçak olan yeni nesil, farklı amortisörler ve yeni teknolojik yardımcılarla gelecek. Yeni amortisörler, kapanma sırasında ortaya çıkan titreşimleri ve sesleri çok daha iyi yalıtmak için geliştirilmiş. Amortisörler, çelik yayların hareketlerine sürekli ve etkin karşılıklar verebiliyor. Bu sayede hem gövde hareketlerini sınırlama hem de darbeleri sönümleme açısından büyük ilerleme kaydedilmiş. Yeni neslin M  Paket’e sahip versiyonlarında sunulan süspansiyon ayarı güncel nesle göre daha sert olacak, bunun artısı sportiflik ve keskinlik konusunda çok daha iyi işler çıkacağı, eksisi ise M Süspansiyon’un ülkemize uyumu konusunda ortaya çıkacak sorunlar olabilir. Teknolojik yardımcılar da 3 Serisi’nin daha etkin bir spor sedan haline dönüşmesini sağlayacak. Örneğin kimi versiyonlar elektronik kontrollü sınırlı kaydırmalı diferansiyel kilidiyle gelecek ve direksiyon sistemi de performanslı sürüşlerde sürücünün tepkilerine yardımcı olabilecek. Yani 3 Serisi kendi sürüş kahramanlarını yaratabilecek.

Bunun dışında 5 Serisi’nden tanıdık teknolojiler (anahtar yardımıyla otonom park etme, düşük hızlarda yarı otonom sürüş vb) 3 Serisi’nde de kendine yer bulacak. G20 kasa kodlu yeni nesil 3 Serisi Ekim ayında düzenlenecek olan Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak, sonrasında yıl sona ermeden piyasaya sunulacak.

bmw yeni 3 serisi g20 2019 bmw yeni 3 serisi g20 2019 bmw yeni 3 serisi g20 2019 bmw yeni 3 serisi g20 2019