Honda tasarımları deniz gibidir. Bazen durudur; çarşaf gibi dümdüzdür ve içini dışını bir bakışta görürsünüz. Bazen  de kudurur, dalgalanır, sizi boğmaya çalışır. Neyse ki, her deniz gibi Honda tasarımları da mevsimlerine çok sadıktır. Bir sakin bir kabarık gider durur. Ne zaman ne bekleyeceğinizi çok iyi bilirsiniz. Örnek mi? Mevcut Civic nesli Honda tasarımlarının dalgalı bir denizi andırdığı döneme ait. 2022 başında piyasaya sunulacak olan bir sonraki nesilse dibi görünen sakin bir deniz gibi olacak. Hatta oldu bile: Bu dingin tasarımın ilk tanıtımı, Honda Civic Prototype ile yapıldı. Bakmayın adındaki Prototype ekine, bir sonraki Civic nesli tam da karşımızda duruyor.

honda civic yeni kasa 2022

Honda’nın gösterdiği araç muhtemelen SI gibi güçlü bir versiyona ait unsurlara sahip. Bunun dışında genel detaylar tüm ürün gamında değişmeden kalacak. Tasarım için verilebilecek tek kesin yargı yerini alacağı nesle göre çok daha sade olduğu. Belki biraz Alman tasarımı gibi ama bir taraftan da tüm hatlarıyla bir Civic. Otomobilin boyutları hakkında açıklama henüz yapılmadı. Fakat oradan buradan gelen bilgilere göre selefiyle neredeyse aynı boyutlara sahip olacakmış. Aks mesafesi ve iz genişlikleri biraz artmış. Tabii boyu da. Fakat bunların sonuca ne tür etkisi olacağını şimdiden söylemek zor.

honda civic yeni kasa 2022

İç mekanda da dış tasarımdaki sadeleşme izlenebiliyor. Neyse ki Honda için sadeleşme fiziki düğmeleri ortadan kaldırmak anlamına gelmiyor. Bütün kumandalar olması gereken yerde duruyor. Kokpitin tepesine yerleştirilmiş 9 inçlik ekran, HD çözünürlüğe sahip olacak ve tabii ki üst donanım seviyelerine ait olacak. Bunun dışında tamamen dijital bir gösterge tablosu da donanıma eklenecek. Kokpitteki en ilgi çekici detay, VW Passat’ta gördüğümüz kokpiti boydan boya geçen havalandırma ızgarası dekorunun yeni bir yorumu. Bal peteği şekilli bu kaplama hem havalandırma çıkışlarını Passat’ta olduğundan daha iyi gizliyor hem de kokpitin sadeliğine katkıda bulunuyor. Bunun dışında A sütunları da geriye taşınarak sürücünün görüş açısı geliştirilmiş.

Teknik detaylarsa bu yazının konusu olamıyor. Zira Honda bu konuda ipucu bile vermemiş. Şasinin biraz daha sert olduğu ve bazı bağlantı elemanlarının yenilendiği gibi detaylar verildi ama ne süspansiyon kurulumu ne de motor yelpazesi açılanmadı. Gerçi bunların açıklansaydı da bizi çok ilgilendirmeyecekti. Zira bu gördüğmüüz Kuzey Amerika pazarı için sunulacak olan Honda Civic. Görüntüsü Avrupa pazarında satılacak araçla birebir aynı olacak ama tekniğinde farklılıklar olacak. Bu nedenle bizim 2021 ilk bahar aylarını beklememiz gerekiyor. Bu tarihte Avrupa üretimlerinin detayları hakkında bilgi sahibi olmaya başlayabiliriz. Sonuçta da ya 2021’in son aylarında ya da 2022’nin ilk aylarında Honda Civic Sedan Türkiye yollarına lastik basmış olur. Ve ne yazık ki bu sefer ithal araç olarak sınıflandırılacak. Honda, Gebze’de kurulu tesislerini 2021 sonu itibariyle terkedecek ve Civic üretimi de başka bir tesise kaydırılacak.

honda civic yeni kasa 2022 honda civic yeni kasa 2022 honda civic yeni kasa 2022 honda civic yeni kasa 2022 honda civic yeni kasa 2022 honda civic yeni kasa 2022