Aston Martin’i nasıl bilirsiniz? 1313 yılında Londra’da kurulan İngiliz otomobil üreticisi, bugüne farklı üreticilerin kanatları altında ulaştı. Son olarak Ford, Premium Otomotiv Grubu’nu dağıtırken bir nevi açıkta kaldı. Neyse ki milliyetçi duygularla hareket eden bir grup, Prodive’ın patronunun öncülüğünde şirketin hisselerini devraldı. Aston Martin, gelenekleri sürdürme bahanesiyse neredeyse köhneleşmiş teknolojiler ve kullanım özellikleriyle günümüz spor otomobilleri arasında varolmaya çalışan bir dizi modele sahipti. Fakat bunlar değişmek üzere.

2013 yılında İngiliz üreticinin kaderini derinden etkileyecek bir anlaşma yapıldı. Daimler AG, Aston Martin’in yüzde 5’lik hissesini aldı ve karşılığında da AMG motorlarının İngiliz gövdeleriyle birleştirilmesinin önü açıldı. Bu çok önemli çünkü Aston Martin’in kasasında yepyeni motorlar üretecek kadar nakit yok.

Yeni nesil Vantage, ilk kez DB11’de tanıtılan alüminyum altyapının elden geçirilmiş bir versiyonu üzerinde yükseliyor. Elden geçirme derken belki biraz küçümsemiş olabiliriz, çünkü altyapının yüzde 70’i Vantage için özel olarak geliştirilmiş. Önde çift kollu, arkadaysa çok kollu süspansiyon sistemi bir dizi modern teknoloji ürünü oyuncakla birleştirilmiş. Elektronik kontrollü diferansiyel bunlar içinde en sansasyonel olanı gibi duruyor. Çünkü bu sayede Vantage torkla yönlendirme yapabilir hale gelmiş. Elektro-mekanik direksiyon sistemi sayesinde viraj eğlencesi baki kalabilecek gibi.

Otomobilin kalbinde 4,0 litrelik AMG motor yatıyor. Aslında kalbi yerine burnunda demek daha doğru. Çünkü motor ön kısmın ortasında konumlu. Anlayacağınız ön aksın hemen arkasında yerleşik bir V8’den bahsediyoruz. Çift turbo besleme sayesinde 510 HP güç ve 2000 d/d’da 685 Nm tork üretebilen motor, gücünü arka aksa ZF imzalı 8 vitesli bir otomatik şanzıman üzerinden aktarıyor. Bu ikili, Vantage’ın 0-100 km/s hızlanmasını 3,6 saniyede tamamlayıp 314 km/s son hıza ulaşmasını sağlıyor. Yani bu otomobil ciddi.

Tarzında da evrim yerine devrimsel farklılıklar yatan otomobilin iç mekanındaki özgünlük gerçekten etkileyici. Bu haliyle Aston’un safkanlığını kaybetmediği söylenebilir. Yeni nesil Vantage’ın 2018’in bahar aylarında ilk müşterilerine teslim edilmesi umuluyor.