Civic Type R’ın güncel nesli çok etkileyici bir araç. 2,0 litrelik hacme ve turbo beslemeye sahip motoru sanki nefesi hiç kesilmeyecek gibi hissettiriyor ve yol tutuşu da omuriliğinize işkence edecek kadar keskin. Hal böyle olunca onun ömrünün sonunda olduğuna inanmak zorlaşıyor. Fakat ne yazık ki gerçek bu. Civic HB’in yeni neslinin yola çıkmak için çok fazla vakti kalmadı ve doğal olarak Type R da son aylarını yaşıyor. Neyse ki yeni nesil çoktan hazır da bekleyiş güncel Type R kadar uzun sürmeyecek.

Daha önce tanıtılan prototipin neredeyse değişmeden seri üretime dahil edilecek olması bizi açıkçası hiç şaşırtmadı. Hatta 3 egzoz çıkışlı arka kısım bile beklediğimiz bir özellikti. Çünkü Honda sportif versiyonların sıradışılığı konusunda gerçekten sınırları zorlayan bir üretici ve Civic TypeR’da da bunun değişmesi için bir neden yok.

Tabii bir GTI için görünüm buz dağının sadece su üzerindeki kısmıdır. Otomobilin motoru selefinden alınmış ama elden de geçirilmiş. Bu sayede gücü 310 HP’den 320 HP’ye ulaşırken 400 Nm’lik torku değişmeden kalmış. Değişmeden kalan bir diğer özellik de 6 vitesli manuel şanzıman. CVT şanzıman konusunda bir dedikodu hala ortada ama bunu zaman gösterecek.

TypeR’ın motoru çok önemli değişikliklere sahip olmamış ama şasisinde önemli değişiklikler var. Öncelikle yeni Civic neslinin bir üyesi olarak TypeR da çok kollu arka aksa ve burulma direnci çok daha yüksek bir yapıya kavuştu. Burulma direnci konusundaki gelişim selefine göre yüzde 38 gibi iddialı bir değere sahip.

TypeR hala önden çekişe sahip ve bu da bu kadar gücün iki ön lastiğe aktarımı konusunda soru işaretleri yaratıyor. Açıkçası selefi bu konuda seçici bir karaktere sahipti. Asfalt ne kadar temizse tutunma kararlılığı konusunda o kadar iyiydi ama zemindeki toz bile bu karakteri etkileyebiliyordu. Güncel nesil bu konuda biraz daha rahat olabilir çünkü çok kollu arka aks sayesinde ön aksın yükleri biraz daha azaltılabilir. Normal HB’e göre ön aks geometrisi elden geçirilmiş ama gelişmiş elektronik yardımcılar da faydalı olabilirdi. Tabii bu durum sürüş keyfi açısından kesinlikle iyi haber olmalı.