Bu yazının ana fikri Evoque Convertible’ın berbat bir denemenin kopyası olduğu yönünde gelişecekti. Fakat fotoğraflara ikinci kez bakınca Evoque Convertible’ın Nissan Murano CC’den önemli bir avantajı olduğunu farkettik: Evoque Convertible şık görünüyor. Tabii bu sadece bizi bağlayan bir görüş, yoksa üstü açık bir arazi aracı yaratmanın anlamsızlığı hala varlığını sürdürüyor. Tabii bu da kişisel bir görüş, belki de sizin tam aradığınız şeydir. Sonuç olarak bu araç belli bölgelerde bir süper sporcunun fiyakasına sahip olacak. Eğer Convertible’a talipseniz çok şanslısınız çünkü Range Rover Evoque Convertible sadece (!) 115.250 Euro’dan başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu. İyi haberler gelmeye başladı mı arkası kesilmiyor, Convertible’ın kaputu altında 2,0 litrelik yeni dizel ve 9 vitesli otomatik şanzıman var. Madem artık ulaşılabilir, o zaman detaylara geçelim.

RR_EVQ_Convertible_Driving_Snow_091115_05

Land Rover böylesi bir araç üretmek konusunda oldukça güçlü bir savunmaya sahip. Derler ki, ilk Land Rover Defender da tam bir cabrioydu. Aslında bu doğru, hatta tüm arazi araçlarının kökenlerini savaş makinelerine uzanıyor ve bu nedenle de ilk ataları gerçek birer cabrioydu. Fakat bu bile Range Rover Evoque Convertible’ın arkasında yatan mantığı açıklamak için yeterli değil.

Nedeni ne olursa olsun bu devir cabrio karoserli bir arazi aracı üretmek için çok doğru bir zaman. Evoque Convertible 48 km/s hıza kadar 18 saniyede açılıp 21 saniyede kapanan kumaş tavanı altında sıradan Evoquelar’a göre bir dizi farklılık taşıyor. Örneğin tavanın eksikliğinde burulma direncinin değişmeden kalması için kapı eşiklerine, ön cam çerçevesine ve şaft tüneline eklentiler yapılmış ve bu nedenle de boş ağırlık 270 kg artmış. Bunun dışında 420 litrelik bagaj hacmi de 251 litreye gerilemiş.

Land Rover, üstsüz Evoque’un en az kardeşleri kadar iyi bir arazici olduğunu iddia ediyor. Bunun için standart olarak sürekli 4 tekerlekten çekiş sistemi ve elektronik kontrol kullanılırken isteğe bağlı olarak da düşük hızlarda gücü sadece ön aksa gönderen ve bu sayede yakıt tasarrufu sağlayan akıllı bir sistem sunuluyor. Evoque Convertible 50 cm’lik sulardan geçebiliyor, 45 derecelik eğimlerde tırmanabiliyor ve 1,5 tonluk römorkları çekebiliyor. Bütün bunları neden yazdığımızı bilmiyoruz ama belki ilginizi çeker.

RR_EVQ_Convertible_Static_091115_07 RREvoqueCab004RREvoqueCab001 RREvoqueCab003RREvoqueCab002