Bir station wagonun yerden yüksek ve hafifçe araziye ayak uyduran versiyonu o kadar da mantıksız değil. Hatta genel görüşün aksine bize göre crossoverlar ve hatta pek çok SUV’dan bile daha mantıklı. Çünkü station wagonun kullanışlılığını makul derecede zorlu yol koşuluyla da başedebilecek özelliklerle destekliyor. Bu nedenle Volvo’nun XC70 ya da V60 Cross Country gibi modelleri üretmesini hayranlıkla izliyoruz. Fakat orta sınıf bir sedan olan ve tüm kullanışlılığı 380 litrelik bagajından ibaret olan S60’ın Cross Country versiyonu biraz garip.

Volvo bu modeli Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtmayı ve ardında da tüm dünyada piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Bu denemenin sonucunun ne olacağı konusunda fikir yürütmek kolay görünüyor. Muhtemelen Volvo bir süre sonra kimsenin yerden yüksek bir sedan istemediğinin farkına varacaktır. Bu tıpkı Nissan’ın kimsenin üstü açık bir Murano istemediğini ya da Mini’nin kimsenin 3 kapılı bir Countryman istemediğini anlaması gibi gerçekleşecek, biraz zaman alacak ama sonunda olacak. Yine de günümüzde işlerin nasıl gelişeceğini önceden kestirmek kolay olmuyor, belki isteyen olur diye S60 Cross Country’nin özelliklerinden bahsedelim.

ABD ve Rusya gibi pazarlar için S60 çok iyi donanıma sahip olacak. T5 kodlu versiyon, yeni nesil 2,0 litrelik 4 silindirli benzinli motora ve 4 tekerlekten çekişe sahip olacak. 245 HP güç ve 350 Nm tork gerçekten etkili bir sürüş sağlayacaktır. Dizel sever diğer pazarlar içinse D4 kodlu 2,0 litrelik dizel motor devreye girecek. Ne yazık ki bu motor için 4 tekerlekten çekiş sistemi sunulmayacak. Volvo S60 Cross Country’nin yıl sonunda piyasaya sunulması bekleniyor.

Volvo S60 Cross Country