Öncelikle bu otomobilin bir konsept çalışması olduğunu belirtmek zorundayız ama aslında karşımızdaki 8 Serisi’nin kanlı canlı hali. Çünkü geçmiş tecrübelerimiz bize BMW konseptlerinin aslında seri üretim otomobillerin iç mekanları dışında tamamen aynısı olduğunu gösterdi. Bu durumun 8 Serisi’nde farklı olması için ortada herhangi bir neden yok.

8 Serisi, Mercedes’in S Serisi Coupe ile elde ettiği başarının karşısına Münih doğumlu bir rakip dikme amacıyla küllerinden yeniden doğuyor. Aslında bu aracın 6 Serisi’nin yerini alacağını da söylemek mümkün. Bunun en iyi kanıtı boyutları. Güncel 6 Serisi Coupe’nin boyu 4,89 metre iken konseptin boyu 483 metre ile ondan 6 cm kısa. Fakat 8 Serisi adı basit bir rakam oyunundan fazlası olmak zorunda. Fakat BMW, Mercedes S Serisi’nin karşısına gerçek bir rakip çıkartmak istiyorsa oyunu çok daha büyük oynamalı.

Bu nedenle 8 Serisi karoseri altındaki teknolojilerin kaynağı 5 Serisi yerine 7 Serisi olacak. Her ne kadar boyutları daha kompakt olsa da teknolojisi öyle olmayacak. Örneğin LED farlar yerine LAZER farlar, alüminyum yerine de bolca karbon-fiber kullanılacak. İç mekan konsept için fazladan süslere sahip ama üretim versiyonu da sıradışı teknoloji kullanımı ve kimi lüks detaylara sahip olmak zorunda.

Kaputun altında çift turbo beslemeye sahip bir V8 için şimdiden rezervasyon yapılmış. 4 silindirli motorlar 8 Serisi’nden uzak kalacak, hayat 6 silindirin çift turboyla beslendiği motorlarla başlayacak. M8 versiyonu ve en azından 600 HP güç üreten motoru da üretim onayını almış durumda.

8 Serisi, BMW’nin uzun yıllardır en değerli üretimlerinin yapıldığı Dingolfing tesislerinde üretilecek. Modelin 2018 yılı içinde yollarla buluşması bekleniyor. 6 Serisi’ne ne olacak diye merak ediyorsanız üzülmeyin. 6 Serisi Gran Coupe versiyonuyla kesinlikle üretilmeye devam edecek. Coupe ve Convertible karoser versiyonlarının geleceği düşen talep nedeniyle belirsiz ama BMW’nin bu iki sportif versiyondan vazgeçmeye hazır olmadığını düşünebiliriz.