Haber

Satışa sunuldu: Yeni nesil Ford Focus

Ford’un kompakt sınıftaki üyesi Focus’un yeni nesli tanıtıldı. Model tasarımından tekniğine pek çok yenilikle sınıfının önde gelenlerine savaş açmaya hazır.

single-image

Ford bundan 20 yıl önce kompakt sınıfta bir devrim yaptı. O zamana kadar Fransız markaların domine ettiği dinamik sürüş disiplininde Focus ile çıta yüksekliğini bir anda arşa taşıdı. Bunu başarmasının arkasında, Control Blade adı verilen bir kol sayesinde çok kollu arka aksın kompakt sınıfın maliyet ve alan beklentilerini karşılaması yatıyordu. Sonuçta Focus, çok kollu bağımsız arka aksa sahip ilk kompakt sınıf üyesi olarak otomotiv mihenk taşları sergisinde kendine yer kaptı. Bugünse Ford ikinci bir Focus devrimi yaratma iddiasında.

yeni kasa ford focus 2019

Detaylara geçmeden önce en son haberleri verelim: Yeni nesil Focus Türkiye’de satışa sunuldu. HB, SW ve Sedan karoserlerle satışa sunulan otomobil, sürpriz bir baz motora sahip. 1,5 litrelik yeni bir benzinli motor, atmosferik beslemeyle 123 HP güç ve 150 Nm tork üretebiliyor. Bu motor 6 ileri manuel ya da 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanla alınabilecek. Bu motorun alternatifi, sedan karoser için 1,5 litrelik dizel motorken, HB karoser için 1,0 litrelik Ecoboost da listeye eklenebiliyor ama sadece ST-Line donanım seviyesiyle birlikte. SW ise sadece 1,5 litrelik dizel motorla satılıyor.

Yeni Ford Focus fiyat listesi için tıklayın.

Yeni Focus C2 isimli yepyeni altyapı üzerinde yükselen ilk model. Hatchback versiyonun boyu 4,37 metreyik uzunluğa erişmiş. Daha önemlisi aks mesafesi 5,3 cm’lik artışla 2,7 metrenin üzerine çıkmış. Bu sayede iç mekanda, özellikle de arka koltuklarda sunulan alanın iyileşmesi beklesek yeridir. Bagaj hacmi, en azından HB versiyonda 341 litreye çıkmış, kimi rakiplerinin 400 litrenin üzerinde hacme sahip olması bir yana kimi küçük sınıf üyeleri de bu civarda hacim sunabiliyor. Dış kısımla ilgili son olarak; tasarım konusunda çok yorum yapmak istemiyoruz ve hatta yapmayacağız.

yeni kasa ford focus 2019

Otomobilin iç mekanı neredeyse Fiesta’nın üst donanımlarının ölçeklendirilmiş bir hali gibi görünüyor. Focus head-up gösterge kullanan ilk Ford modeli olarak kendisi için büyük insanlık için küçük bir adım atmış. Bunun dışında kablosuz şarj, 8 inçlik dokunmatik ekran ve Bang&Olufsen ses sistemi gibi donanımlar Focus’un gücünü artıracak. Adaptif hız sabitleme sistemi, trafik işareti okuma sistemi ve şeridi takip etmek yerine ortalayabilen şerit takip yardımcısı sayesinde Focus’la giriş seviyesi otonom sürüş keyfi sürülebilecek. En büyük şanı sürüş keyfi olan bir model için sürüşü makineye devretme ihtimali biraz üzücü.

yeni kasa ford focus 2019

Yeni altyapı beraberinde pek çok teknik farklılık da getiriyor. Örneğin Focus’un arka aksı artık her versiyon için farklı özellikler sunacak. Bu versiyonların ortak özelliğiyse pahalı, karmaşık, fazla yer kaplayan ama çok iyi sürüş özellikleri sağlayan çok kollu yapıya sahip olmayacak olması. Bunun yerine güçlü versiyonlar için alt ve üst kolları farklı uzunlukta (SLA-Short Long Arm) bir çift kollu bağlantı sunulurken düşük motor gücüne sahip versiyonlardaysa torsiyon çubuğu sunulacak. Hatta SW karoserli versiyonlar kendisine has bağlantı geometrisine sahip olacak ki tam yüklü konumdayken de sistem başarıyla çalışsın.

Tabii bu sistemler Focus’un iddiasını sürdürebilmesi için bir takım eklentilerle birlikte gelecek. Çift kollu bağlantıya sahip versiyonlarda sürekli ayarlanan adaptif amortisörler sunulacak. Elektronik tarafından her 2 milisaniyede bir kontrol edilen amortisörler, tahmin edersiniz ki sürüş modlarıyla birlikte gelecek, yani sertliğini ayarlayabileceksiniz. Bu amortisörlerin muhtemelen tahmin edemeyeceğiniz işleviyse, Focus’u çukurlara düşmekten alıkoymaya çalışacağı. Sistem milisaneyeler içinde yaptığı kontrolleri sırasında aracın lastiğinin aşağıya doğru ani bir hamle yaptığını farkettiğinde bunu durduracak ve Focus’un lastiği çukura düşmek yerine anlık olarak üzerinde asılı kalacak. Torsiyon çubuklu versiyonlarda bu kadar karmaşık bir yapı tabii ki yok ama yaylar Ford tarafından özel olarak geliştirilmiş ve yanal kuvvetleri karşılamak üzere yapılandırılmış. Bunun dışında torkla yönlendirme yapabilen (torque vectoring) çekiş sistemi, tork çekmesini (torque steer-torkun direksiyonda çekme yapması) kendiliğinden düzelten elektrikli direksiyon, 88 kg’a varan ağırlık düşüşü ve yüzde 20 artan burulma direnci birleşip Focus’un sürüş keyfi konusunda zirvedeki yerini korumasını sağlamaya çalışacak. Kimi versiyonlar 100 km/s’den fren mesafesini 1 metre iyileştiren bir elektrikli fren gücü artırıcısına bile sahip olacak.

Motor seçenekleri konusunda da önemli yenilikler var. 1,0 litrelik ve 1,5 litrelik EcoBoost motorlar benzinli seçenekleri oluştururken dizel cephesindeyse 1,5 litrelik ve 2,0 litrelik EcoBlue motorlar yer alacak. Bu motorlardan 1,5 litrelik benzinli tamamen yeni bir motor ki bu çok iyi haber çünkü güncel 1,5 litrelik motor yüksek tüketimiyle pek özlenmeyecek. Tamamen alüminyumdan üretilen yeni motor 4 yerine 3 silindirli. Normal enjeksiyon sistemiyle direkt enjeksiyon sistemini bir arada kullanan motor, yüküne ve tepki beklentisine göre farklı püskürtme yapabiliyor.

1,0 litrelik benzinli motor, 85, 100 ve 125 HP güç üreten versiyonlara sahi olacak. Onu 1,5 litrelik motor 150 ve 182 HP güç üreten versiyonlarıyla takip edecek. Dizel cephesinde 1,5 litrelik dizel motor 95 ve 120 Hp güç üreten versiyonlarla gelecek. Bu motorlardan 125 HP güç üreten 1.0 EcoBoost, 150 HP güç üreten 1.5 EcoBoost benzinli ve 120 HP güç üreten 1.5 EcoBlue dizel versiyonları isteğe bağlı olarak otomatik şanzımanla alınabilecek. Ford Powershift çift kavramalı şanzımanı da tarih sayfalarına gönderiyor ve onun yerine otomatik şanzıman severlere 8 vitesli ve tork konvertörlü otomatik şanzıman sunmaya başlıyor.

Son olarak Focus hiç olmadığı kadar zengin bir ürün gamıyla gelecek. Normal donanım versiyonları olan Trend ve Titanium’a ek olarak sportif tatlar taşıyan ST-Line, lüks beklentisini doyurma iddiasındaki Vignale ve yerden biraz daha yüksek ve gövde eklentilerine sahip Active versiyonlarına sahip olacak. Bu versiyonların kendine özgü ön tampon yapıları farklarını belirginleştirecek. Gövde seçenekleriyse eskiden olduğu gibi 4 kapılı sedan, 5 kapılı hatchback ve yine 5 kapılı station wagon olarak belirlenmiş.

yeni kasa ford focus 2019

yeni kasa ford focus 2019 yeni kasa ford focus 2019

yeni kasa ford focus 2019

yeni kasa ford focus 2019

yeni kasa ford focus 2019

yeni kasa ford focus 2019 yeni kasa ford focus 2019 yeni kasa ford focus 2019 yeni kasa ford focus 2019 yeni kasa ford focus 2019 yeni kasa ford focus 2019 yeni kasa ford focus 2019 yeni kasa ford focus 2019 yeni kasa ford focus 2019 yeni kasa ford focus 2019 yeni kasa ford focus 2019 yeni kasa ford focus 2019

You may also like