Aslında bu söylenti uzun zamandır ortada. Sonuçta Golf bazlı bir crossoverı temsil eden T-Roc konsepti 2014 yılında tanıtıldığında bu tür bir aracın yola çıkmasına sadece aylar kalmıştı. Fakat VW’nin gündemi hızlı bir şekilde değişti ve ikincil modellere yatırım yapmaktansa dizel motorlardaki emisyon aldatmacasının etkilerini gidermek için ceza ödemeye odaklandı. Bugünse Wolfsburglu üreticinin hayatına çok daha hızlı bir şekilde devam etmesi gerekiyor. bu yüzden de eski defterler açılmaya başlandı.

Bir crossover üretmek günümüzde yatırımı katlamanın en kolay yolu. 8. nesil Golf’ün geliştirme çalışmalarına eklenecek küçük bir yan ekip bir crossoverın ortaya çıkması için yeterli. Yerden sadece bir kaç mm daha yüksek bir araç ama fiyatı standart bir Golf’ten ciddi şekilde farklı, iştah kabartıcı bir formül.

Peki yeni Golf bazlı SUV’dan ya da crossoverdan neler beklememiz gerekli. Öncelikle adının Golf T-Roc ya da sadece T-Roc olması bekleniyor. Bu isim konseptle zaten tanıtılmıştı ve o zamanlar da büyük beğeni toplamıştı. 4,3 metrelik boyuyla doğrudan Qashqai’ı hedefleyen karoserin altında Golf 8’le paylaşılan ve güncel MQB altyapının maliyetleri ciddi bir şekilde düşürülmüş bir versiyonu yatacak. Kaputun altında ise yeni geliştirilen 3 silindirli 1,0 litrelik ve 1.4 TSI’ın yerini alacak olan 4 silindirli 1,5 litrelik benzinli motorların yanında  yine 1,5 litrelik hacme sahip bir dizel de kullanılacak. Bu motorlarla değil ama daha yüksek hacimli motorlarla 4 tekerlekten çekiş sistemi de sürüşe dahil olacak. DSG ise küçük hacimli motorlarla da sunulacaktır.

Golf T-Roc’un 2018 sonlarına doğru, hatta belki de 2019’un ilk aylarından önce tanıtılması beklenmiyor. Bu sırada Golf’ün yeni nesli de çoktan tanıtılmış olacak.