Güle güle Juke: Nissan Kicks

Nissan, sıradışı tarzıyla şehirlerimize renk ve karakter katan Juke'u sıradanlığın dersini verebilecek bir model olan Kicks ile tarihe göndermeye hazırlanıyor.
3 Aralık 2017

Nissan son dönemlerin en atak üreticisi. Kompakt crossover sınıfının ne kadar büyük potansiyele sahip olduğunu Qashqai ile kanıtladı ve liderliği hala elinde tutuyor, bunun yanında diğer sınıflar konusunda da öncü konumundan vazgeçmiyor. Örneğin küçük crossoverlar. Kimileri bu sınıfa girişlerini büyük coşkuyla kutlarken Nissan modelinin ikinci nesline hazırlanıyordu. Fakat görünen o ki Juke ikinci nesle ulaşamadan tarihe karışacak. Küçük crossover sınıfının Nissan logolu üyesi bundan böyle Kicks adıyla anılacak.

Kicks sadece bir isim değişikliğinin değil, toptan bir yaklaşım değişikliğinin de habercisi. Juke ne kadar yenilikçiyse Kicks o kadar gelenekçi, Juke ne kadar sıradışıysa Kicks o kadar sıradan, Juke ne kadar “ya sev ya nefret et” ürünüyse Kicks o kadar “umurumda değil” ürünü. Sözün özü, Nissan daha büyük bir kitle için daha sıradan bir modelle devam etmeye karar verdi. Yani Juke’un adının devam ettirilmemesi hatıralar açısından iyi bir haber. Kişisel olarak Juke’un tasarımının fanatiği değildik ama yine de hayatımıza renk kattığı için minnettarız.

Kicks sıradanlık zırhının altında aslında Juke’un günümüze uyarlanmış bir hali. Belki de günümüz değerleri gerçekten daha genel geçer hatlar gerektiriyordur. Üstümüze vazife olmayan tasarım konusunu neden bu kadar uzattığımıza gelecek olursak; Kicks ABD pazarı için geliştirilmiş versiyonuyla tanıtıldı ve henüz çoğu detayıyla ilgili bilgi paylaşılmadı. Bildiklerimiz, muhtemelen 4,20 metre civarında boya sahip olduğu, 1,6 litre hacimli atmosferik beslemeli bir benzinli motora, önden çekişe ve CVT otomatik şanzımanla sunulacağı ve donanım listesinde onlarca elektronik yardımcının standart, donanıma göre ya da isteğe bağlı olarak sunulacağı. Avrupa versiyonu muhtemelen 0,9 litrelik ve 1,2 litrelik aşırı beslemeli benzinli motorların yanında bir ihtimal 1,5 litrelik dizel motora da sahip olacaktır ama 4 tekerlekten çekiş sisteminin sunulmasını beklemiyoruz.