Malum motorlu taşıtlar kanunlarımızı büyük oranda Avrupa Birliği ile paralel belirliyoruz. Bu sayede de tüketiciler tarafından gözardı edilen ama aslında hayati öneme sahip bir dizi donanım da zorunlu hale geliyor. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni bir yönetmelik de bu tür bir güncellemeyi gösteriyor. Bu yönetmeliğe göre, 6 Temmuz 2022’den itibaren Türkiye’de satılacak yeni motorlu taşıtlarda bir dizi aktif güvenlik donanımı standart olarak sunulmak zorunda.

Bu donanımlardan bir tanesi “Akıllı hız desteği” olarak tanımlanmış. Temel olarak hız sınırlamalarını algılayan (araçta yüklü harita bilgisi ya da kamera okuması ya da her ikisi sayesinde) sistemin sürücüyü hız sınırını aştığında belirgin şekilde uyarması gerekiyor. Sistemin araç her çalıştırıldığında otomatik olarak devreye girmesi ama sürücü tarafından da kapatılabilmesi, sistemin aracın hız sınırını aşmasını tamamen engellememesi de gereklilikler arasında. Bir diğer donanım iki aşamalı sürücü dalgınlık ve dikkat  uyarı sistemi. Bu donanımın birinci aşaması sürücü dalgınlık uyarısı (muhtemelen direksiyon hareketlerindeki tutarsızlıkları değerlendirmesi yeterli) ikincisiyse gelişmiş dalgınlık uyarı sistemi, yani dalgınlaşan sürücüyü belirgin şekilde uyaran bir sistem.

Bunun dışında M1 ve N1, yani 8 kişiye kadar yolcu taşıyabilen ve 3,5 tona kadar ağırlığı olan araçlarda otomatik fren yapabilen bir yardımcıyı iki basamakta (birinci basamakta sadece nesneleri ve diğer araçları algılayabilen, ikinci basamaktaysa yayaları ve bisikletlileri de algılayabilecek seviyede) donanıma dahil edilecek. Bunun dışında şeritte kalma yardımcısı, geri manevra algılayıcısı (geri manevralarda çarpışma yaşanabilecek nesne ve yayalar hakkında uyarılar yapabilen bir sistem), alkol kilidi ön hazırlığı ve olay veri kaydedici de standart olarak sunulması zorunlu donanımlara dahil edildi.