Honda Jazz kendi çapında bir fenomen. Küçük sınıf boyutlarına kompakt sınıf kullanışlılığını sığdıran bu otomobil, kısıtlı ama çok sadık bir müşteri kitlesine sahip. Pratiklik ve kullanım kolaylığını ilginç bir paket dahilinde sunması, vanların ömrünün tükendiği şu günlerde bile Jazz’ın ayakta kalmasını sağlıyor. Yeni nesilse bilinenleri değiştirmeden geleceğe uyum sağlamasına yaracak çözümlere sahip.

Bunlardan en ilginci 1,5 litrelik benzinli motora eşlik eden bir çift elektrik motoruyla elde edilen ilginç hibrit sistem. Bu sistemde ana elektrik motoru Jazz’ın ilerlemesinden sorumluyken, ikinci elektrik motoru ve benzinli motor nispeten küçük kapasiteli lityum-iyon pili sürüş sırasında şarj etmekten sorumlu. Küçük elektrik motoru ve benzinli motor tekerleklere neredeyse hiç bağ kurmuyor ve aktarma da tek oranlı bir şanzıman üzerinden tamamlanıyor. Dahası bu yapı Jazz’ın tek güç kaynağı olacak, yani klasik bir içten yanmalı motora sahip Jazz versiyonu olmayacak.

Diğer bir ilginç yenilikse orta havayastığı. Jazz standart olarak 10 havayastığıyla gelecek. Bunların sekizi, ön, yan, perde ve arka yan havayastıkları. Dokuzuncu havayastığı sürücünün dizi için kullanılırken onuncu ve yeni havayastığıysa iki ön yolcunun arasında kullanılacak. Sürücü koltuğunun sırtlığına yerleştirilen bu havayastığı, yandan gelen darbelerde iki yolcunun birbirine çarpmasının önüne geçmeye çalışıyor. Honda kendi testlerinde yüzde 98’e varan ek korumaya ulaşılmış. Sistem ön gergili emniyet kemerleri ve yükseltilmiş kol dayanağı gibi iki yardımcıyla birlikte çalışıyor.

Yeni Honda Jazz’ın bu donanımlarla EuroNCAP’in bu yıl devreye alınacak olan ve yan çarpışmalara karşı koruma skorlarının değişeceği yeni puanlama sistemine uyumunu arttıracak.