1- 10 vitesli DSG geliyor

Artık çocukça bir kavga gibi görünmeye başlayan şanzıman kavgasına VW çok radikal bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Bundan 15 yıl önce 5 vitesli bir otomatik şanzıman büyük ilerlemeydi, bugünse 8 vitesli otomatikler yaygınlaşmaya başladı. Mercedes ve ZF günümüzde 9 vitesli otomatik şanzımanlar üretiyor. VW ise bu artırmayı görüyor ve bir tane daha arttırıyor. Yapılan açıklamaya göre birkaç yıldır üzerinde çalışılan 10 vitesli DSG şanzıman üretime çok yakın bir konuma geldi. Yeni şanzımanın V6 ve V8 motorlarla birlikte kullanılması planlanıyor. Aslında VW bu konuda bir ilk değil. Daha önce GM, Hyundai ve Ford da 10 vitesli otomatik şanzımanlar üzerinde çalıştıklarını ve yakın zamanda piyasaya sunacaklarını duyurmuştu ama VW tork konvertörü yerine çift kavrama kullanan ilk üretici olacak gibi görünüyor. Peki fazladan oranın getirisi götürüsü neler? Fazladan oran yüksek hızlarda bile motorun maksimum tork devrinde kalabilmesi için geniş yelpaze sunulmasına imkan tanıyor. Bu sayede özellikle yakıt tüketimi ve emisyon ölçümlerinde çok daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Bunun dışında fazladan oranın konfor anlamında da faydası olacaktır. Sonuçta modern bir şanzımanın vites geçişlerini hissettirmemesi gerekir ve düşük devir de düşük gürültü seviyesi anlamına gelir. Madalyonun öbür tarafındaysa aynı boşluğa çok daha fazla ekipman sığdırmak için kullanılacak yeni teknolojilerin arıza olasılıklarını arttırması yer alıyor. Örneğin ZF tarafından üretilen ilk 9 vitesli otomatik şanzımanların Jeep Cherokee’de yaşadığı problemler iki üreticinin de başını bir hayli ağrıtmıştı ve modelin piyasaya çıkış tarihinin iki kez ertelenmesine neden olmuştu. Sonuçta üreticilerin yeterince test yaptığına güvenmek ve yakın zamanda otomobilinizin bisikletinizden daha fazla vitese sahip olacağı gerçeğine alışmak en iyisi.

BMW M3

2- M3 4 silindirli mi olacak?

Bugünlerde herkes yeni nesil M3 ve M4’ün ne kadar lastik parçalayıcı olduğunu konuşuyor olsa da BMW’den yapılan açıklama gözleri bundan 6-7 yıl sonrasına çevirdi. Güncel emisyon normları ve hafifleme yönündeki büyük baskılar nedeniyle gelecek nesil sporcuların 4 silindirli motora sahip olabileceği açıklandı. Oysa biz atmosferik V8’in arkasından tuttuğumuz yasımızı bile tam olarak bitirememiştik. Güncel nesilde kullanılan 3,0 litrelik motor, 431 HP güç ve 550 Nm tork üretiyor. Gelecek nesilde bu rakamların aşağıya çekilmesi beklenemez, eğer aşağıya çekilecekse de performans verilerinin ileri taşınabilmesi için modelin en azından 250-300 kg kadar hafiflemesi gerekli. Bu hafiflemeyi BMW’nin genişletilmiş ve dolayısıyla da ucuzlatılmış karbon-fiber üretimi ne kadar sağlayabilir bir muamma. Üreticinin şu anda kullandığı 4 silindirli motorlara bakacak olursak, 2,0 litrelik güç ünitesinden 240 HP civarında güç çıkışı sağlanabildiği görülüyor ama bu değer M3 veya M4’te mutluluk için yakın bile değil. Tabii Mercedes ve VW’nin 2,0 litrelik motorlar üzerinden başlattığı savaşta 400 HP güç ve 450 Nm tork verilerini yakalamış olması da umut vaadediyor. Sözün özü, bundan 10 yıl sonra vergi sistemimizin üst dilimlerine giren bir model bulmakta zorlanabiliriz.

Fiat 500x

3- Fiat 500X üretimine başladı

Fiat’ın merakla beklenen ve kendine ilginç bir pazar oluşturması olası modeli 500X’i henüz üretime hazır haliyle göremedik ama banttaki fotoğraflarını gördük. Yayınlanan fotoğraflarda 500X karoseri, yan banttaki bir Jeep Renegade ile birlikte üretim hattında ilerliyor. Melfi Fabrikası’nda üretilecek olan crossoverlar kimi motorlarla birlikte gelişmiş bir 4 tekerlekten çekiş sistemi de sunarak küçük sınıf crossoverlar arasında fark yaratabilir. 500X’in tanıtımı 4 Haziran’da yapılacak. O zamana kadar gördüklerimiz 500X’in Renegade’in köşeli karoserinin tam tersine bir çizgiye sahip olacağı yönünde. 500X, 500L’nin aksine 500’ün tarzının 4 kapılı ve yerden yüksek bir yeniden yorumuna sahip olacak gibi görünüyor. Arka tasarım oldukça yuvarlak ama tekerlek yuvaları da çıkıntılı.

2009 Cadillac Presidential Limousine

4- Porsche Putin için limuzin mi geliştiriyor?

Rusya Devlet Başkanı tarafından kullanılacak ve modern özelliklere sahip yerel bir limuzin için Porsche’nin yan firması olan Porsche Mühendislik’in (Porsche Engineering) de çalışacağına dair bir söylenti ortaya atıldı. Porsche, spor otomobili üretiminin yanında piyasaya tasarım ve mühendislik konularında danışmanlık hizmetleri de veriyor. Üzerinde Porsche Design logosu bulunan pek çok otomotiv dışı ürün bulmak mümkün ve bunlar gerçekten de Porsche’nin danışmanlığında üretilmiş ürünler olabilir, tabii alışveriş yaptığınız yer sahte ürünler satmıyorsa. Rusya da yeni başkanlık limuzini için bu başarılı şirketten danışmanlık alıyor. Projenin ismi ‘Kortej’ olarak belirlenmiş ve temel olarak Rolls-Royce ya da Cadillac gibi bir tasarıma ve ancak bolca düşmanı olan birisinin tasarlayabileceği güvenlik tedbirlerine sahip olması bekleniyor. Böylece bundan sonra Rusya Devlet Başkanları’nı tıpkı ABD Başkanları gibi havalı bir limuzinden inerken görebileceğiz.

VW tasarım yarışması

5- VW yeni tasarımcılar arıyor

Bu otomobil meraklılarının en çok sorduğu sorudur: Nasıl tasarımcı olabilirim? Aslında en çok sorulan soru nasıl test pilotu ya da rallici olabilirim ama bunlar konumuzda ilgili değil. Tasarımcı olmak isteyenler içinse güzel bir fırsat söz konusu. VW başlattığı bir yarışma ile geliştireceği bir video oyununda kullanılmak üzere çılgın bir konsept için yeni çizgiler arıyor. Yarışma 15 Ağustos’a kadar devam edecek ve katılım şartlarıyla ilgili her türlü bilgiyi volkswagen-design-contest.com adresli internet sitesinden edinebilirsiniz. Meraklıların biraz daha heveslenmesi için; VW yarışma sonunda seçilecek 3 adaya tasarım stüdyolarında 6 aylık staj imkanı tanıyacak. Yani sınırları sadece hayal gücünüz olan bir tasarımla sınırları maddi ve mühendislik imkanları olan bir tasarım dünyasına adım atabilirsiniz.