1- Yeni VW Jetta ne zaman çıkıyor?

2016’da. Önümüzdeki günlerde güncel nesil makyajlanacak ve bu haberde de paylaştığımız gibi değişiklik çok derin olmayacak. Makyajlı versiyon yollarda 3 yıl kadar kalacak. O dönemden sonraysa yerini yeni nesle bırakacak. Bizim yeni nesille tanışmamız ise 2016 yılında olacak. Peki yeni nesilden neler beklemek gerekli? Anlaşılan o ki Jetta değişen pazar şartları nedeniyle yavaş yavaş Golf’ün sedan versiyonu olmaktan tamamen çıkmış olacak ve kendi ailesini kuracak. Krizi bir türlü geride bırakamayan Batı Avrupa pazarı tek ciddi hatchback pazarı ve dünyanın geri kalanı da sedan istiyor. Bu nedenle gelecekte Jetta adını taşıyan en az 3 gövde tipiyle karşılaşacağız. Sedan, station wagon, Passat’ta olduğu gibi bir Alltrack versiyonu ve bir coupe bu 3 karoser türünü oluşturacak. Tabii burada Alltrack’in aslında station wagonun yerden yüksekliği arttırılmış ve gövde eklentileriyle görünümü güçlendirilmiş bir türevinden başkası olmadığının altı çizilmeli. Tasarım anlamında muhtemelen Pekin’de tanıtılan NMC konsepti temel alınacak. Hatırlarsanız bu konsept aslında sedan olan bir 4 kapılı coupeye aitti ve gelecek nesil Jetta’nın da bu aslında sedan olan tasarıma sadık kalması beklenebilir. Otomobil, Golf 7 gibi MQB isimli modüler altyapı üzerinde yükselecek ve boyutlarının hafifçe büyümesi bekleniyor. Bu büyümenin asıl etkisinin aks mesafesinde görülmesi de olası çünkü MQB sayesinde boy sabitken aks mesafesi konusunda sınırlamalar ortadan kalkıyor. Bu altyapı aynı zamanda ağırlık düşüşünü de beraberinde getiriyor. Motor seçenekleri açısındansa güncel motorların daha modern versiyonlarının kullanılacağı söylenebilir.

Vw Jetta

2- Porsche daha küçük bir roadster üretecek mi?

Evet üretecek. Malum Porsche ürün gamını genişletiyor ve bu doğrultuda roadster ürün gamı da genişleyecek. Tabii bu seçimde, zaten geliştirilmek zorunda oldukları küçük hacimli motorlar da etkili. Sonuçta emisyon normları için Boxster ve belki de 911’de kullanılacak 4 silindirli boxer motorlar geliştirilecek ve hazır küçük bir motor üretiyorken küçük bir otomobil de üretmemek anlamsız olur. Otomobilin yine ortadan motorlu ve arkadan itişli olması bekleniyor. Bu anlamda da meraklıları dışında pek hatırlanmayan 914’ün yeniden doğacağı sonucuna ulaşabiliriz. İçeriden alınan haberler otomobilin adının 718, motorunun 2,0 litrelik hacimden 286 HP civarı güç üreten bir turbo boxer ve fiyatının da Boxster’dan 10 bin Euro daha düşük olacağı yönünde.

Porsche 914

 

3- Ford Mustang’in Avrupa satışları iyi mi?

Henüz satış başlamadı ama iyi denebilir. Ford, Mustang’in Avrupa versiyonunun satışı için kısa süre sonra olası müşterilerle irtibata geçecek. Peki satışların iyi olduğunu nereden çıkartıyoruz? Malum, Ford UEFA’nın düzenlediği Şampiyonlar Ligi’nin ana sponsoru ve bu organizasyonun final maçı gecesi için düzenlediği bir kampanyayla Avrupa’ya gelecek ilk 500 adet Mustang için sipariş listesi oluşturdu. 500 otomobil için alınan talep tam 9300 adete ulşmış. Bu da basit bir matematik hesabıyla yeni kıtanın spor otomobilinin eski kıtada ilginç bir başarı yakalayabileceğini gösteriyor.

The All-New Ford Mustang

4- Bentley SUV’unun yeni görüntüsü çıktı mı?

Evet çıktı. Fakat aşağıda görebileceğiniz gibi yeni görüntüler de ilk çıkanlardan daha doyurucu değil. Tek fark, bunun bir fotoğraf değil otomobilin hatların belli belirsiz gösteren bir video olması. Ve bu video ortaya çıkarttı ki, konseptin beğeni yerine sadece yergi almasının ardından Bentley tasarımcılarının cesareti derinden etkilemiş. Öyle ki otomobilin burun tasarımını Continental GT’den aldıktan sonra arka tasarımını da Flying Spur’dan almış. Bentley, SUV’unun tüm zamanların en güçlü ve en lüks SUV’u olacağını iddia ediyor. Güç konusunda geride bırakması gereken modeller düşünüldüğünde 600 HP’lik güç sınırının üzerine çıkılması gerektiği ortaya çıkıyor. Lüks konusundaysa, Rolls-Royce henüz bir SUV üretmediğine göre sorun yok.

Bentley SUV

5- Bir otomobil bir valeden intikam alabilir mi?

Evet alabilirmiş. Hepimiz şanzımanı kırılan bir Ferrari ya da burnu sürtülen bir Lamborghini haberi okumuşuzdur. Monte Carlo’da geçtiğimiz hafta yaşananlarsa otomobilin intikamı olarak değerlendirilebilir. Çünkü bu olayda otomobil valeyi sakatlamış. Olay, Monte Carlo’daki meşhur Hotel de Paris’de yaşandı. Prior Design adında bir modifiye firmasının sahibi, kendi firmasınca yapılmış bir Audi R8 ile otele gelmiş ve otomobilinin başkası tarafından kullanılmamasını istediğini ve gösterilen yere otomobilini kendisi park etmek istediğini söylemiş. Fakat otelin prensipleri gereği otel müşterilerin otomobillerini park yerine kendi götürmesine izin vermiyormuş ve kibarca bu isteği reddetmiş. Bunun sebebi anlaşılabilir, sonuçta bu aralar Monte Carlo bir etkinlikten diğerine koşuyor ve otelin park yeri milyon dolarlık otomobillerle dolu bir showroomu andırıyor olmalı. Otelin görevlisi baştan aşağıya modifiye edilmiş R8’in sürücü koltuğuna geçmiş ama çok fazla uzaklaşamadan disk kayması nedeniyle hareketsiz kalmış. Sonuçta vale görevlisini R8’in koltuğunda ancak sağlık görevlileri çıkartabilmiş. Yaşananların haber kıvamına gelmesiyse biraz daha ilginç; Prior Design bu sırada araçta 10 bin Euro’luk hasar (muhtemelen hasar gören sadece koltuk kaplamaları ya da belki kokpit kaplaması, ama burada bir gösteri aracından bahsediyoruz) oluştuğunu öne sürerek otelden bunun tazmin edilmesini talep etmiş. Otel şimdilik direniyor gibi ama Monte Carlo’da 10 bin Euro’luk bir öğlen yemeği faturası bile garip değilken bu da büyük bir sorun olmayacaktır.

 Audi R8