1- Skoda Rapid Spaceback Türkiye’de

Skoda’nın yeni kompakt hatchbackinin adı ironik bir şekilde Rapid Spaceback. İroninin nedeni, sedan versiyonun da bagaj kapağının arka camla birlikte açılması ve böylece 530 litrelik devasa hacmi kullanışlı bir şekilde sunmasına karşın, Spaceback gibi iddialı bir ismin 384 litrelik bagaj hcmine sahip olan versiyona verilmesi. Sedan kardeşiyle uzunluk dışında aynı ölçüleri paylaştığına göre arka koltuk için geniş yaşam alanı sunması olası. Spaceback’in fiyatı 44.900 TL’den başlıyor ki bu etiket, 4,3 metre uzunluğunda bir kompakt hatchback için gerçekten ilgi çekici. Fakat bu fiyat seviyesi atmosferik beslemeli 1,2 litrelik motor (75 HP) için geçerli. Bu motor yerine çok daha tatmin edici olan 1,2 litrelik TSI (105 HP) motoru tercih edenler 53.500 TL’lik etiketle yüzleşiyor. Bu da aynı motora sahip bir VW Golf’ten sadece 1.500 TL düşük, yine aynı motora sahip bir Seat Leon’dansa 5.000 TL pahalı.

 

Fiat500

2- 500’den yenilikler

Fiat’n sevimli küçüğü 500, ABD pazarında daha güçlü olmak için bir dizi yenilikle birlikte New York Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak. Gösterge tablosunun büyük bir dijital ekranla donatılıp hızın bile (!) takip edilmesinin sağlandığını zaten görmüştük. ABD için en önemli yenilikse Abarth ve Abarth Cabrio versiyonlarında 6 vitesli tork konvertörlü otomatik şanzımanın kullanılacak olması. Aisin tarafından geliştirilen otomatik şanzımanın 500 Abarth’ın yüksek (!) torkuna uyum göstermesi için elden geçirilmesi gerekmiş. Bunun yanında Sport modunda da daha iyi değişimler için elektronik üzerinde iyileştirilmeler yapılmış.

StoreDot

3- Pil şarjında devrim mi?

İsrail merkezli bir teknoloji girişimi olan Store Dot, pillerde şarj süresini göz yaşartıcı bir oranda kısaltacak yeni bir teknolojisi olduğunu duyurdu. Adı daha çok veri depolama teknolojilerini hatırlatsa da aslında genel bir teknoloji şirketi olan Store Dot, Microsoft’un düzenlediği Think Next (Sonrasını Düşün) Konferansı’nda bir diz üstü bilgisayar şarj aleti büyüklüğündeki cihazın çalışma videosunu paylaştı. Videoda bir Samsung Galaxy S4’ün boş pilinin 30 saniye içinde tamamen şarj edilmesini gösteriyor. Sistem şu an sadece S4’le çalışıyor ve 2016’ya kadar da raflarda görülmesi beklenmiyor. Eğer bu gerçekse elektrikli otomobillerle aramızdaki en büyük engel ortadan kalkmış olabilir. Bir elektrikli otomobilin nispeten basit bir cihaz yardımıyla saatler yerine dakikalar içinde şarj edilmesi sektörün aradığı devrim olabilir.

 

Corvette 8 vites otomatik

 

4- Corvette’e 8 vitesli otomatik

GM, en popüler spor otomobillerinden biri olan Corvette için kendi geliştirdiği 8 vitesli otomatik şanzımanı kullanmaya başlayacağını açıkladı. Yeni şanzıman, eski 6 vitesli otomatik şanzımanla aynı boyutlara sahip ve magnezyum ve aluminyum gibi pahalı madenlerin bolca kullanılması sayesinde ondan daha hafif. Bir tork konvertörlü otomatik şanzımandan beklentinizin çok fazla olmaması normaldir. Fakat GM’in açıklamalarına göre yeni şanzıman çift kavramalıları geride bırakacak kadar iyi. Hatta GM daha detaylı bir anlatımla üst devirlerde saniyenin 800/1’inde yapılan değişimlerin Porsche’nin 911’de kullandığı çift kavramalı PDK şanzımanı geride bıraktığını iddia ediyor. Şanzıman direksiyonun üzerindeki kulakçıklarla da idare edilebilecek ve farklı bir versiyonu super chargerlı Z06 versiyonunda da kullanılacak.

 

Audi tt suv

5- Audi’den X4 cevabı

BMW’nin coupe gibi görünen ama 4 kapılı olan SUV’u X4’e, Audi cephesinden cevap geldi. BMW X6’yla başarı elde ettikten sonra X3’ün benzer bir versiyonunu tanıtmıştı. Normalde bu tür trendlere oldukça geç tepki veren Audi ise bu ilginç trende ilginç bir şekilde çok hızlı tepki verdi ve yerden yükseltilip arka kapılar eklenmiş bir TT’ye benzeyen konseptin ilk çizimlerini yayınladı. Konseptin Q3’ün boyutlarına yakın görüntüsü nedeniyle Q4 olarak adlandırılması mümkün. Konseptin iç mekanıyla ilgili çizimlerse TT’ye daha yakın bir karakterin altını çiziyor.

Mercedes-Benz SL 400 (R 231), 2014

6- SL’e yeni motor

Mercedes’in sportiflikten çok konforu ön plana çıkartan roadsteri SL, yeni bir motorla daha çekici bir versiyona kavuştu. Çift turboyla aşırı beslenen 3,0 litrelik yeni V6 motora sahip SL, SL400 adını taşıyacak. Yani Mercedes model isminden motor hacmi belirleme sanatına bir darbe daha vurdu. Yeni motor 3,5 litrelik V6’nın yerini alacak. Motorun ürettiği 333 HP güç ve 480 Nm tork eski baz motoru (306 HP güç ve 370 Nm tork) kimsenin hatırlamayacağı anlamına geliyor. Motor, maksimum torkunu 1600 d/d’dan itibaren üreterek baz SL’in ihtiyaç duyduğu alt devir canlılığını sunabileceğinin garantisini veriyor.