VW büyük merakla beklenen yeni nesil Passat’ı en sonunda tanıttı. Otomobilin tasarımı oldukça yenilikçi demek isterdik ama bunun yerine beklendiği gibi geleneksel ve devrimden çok evrimsel değişiklikler var. Burun tasarımı selefine benziyor ama arka çaprazdan bakıldığında Audi etkileri oldukça fazla hissediliyor. Hatta ilk fotoğraflarda kullanılan jant tasarımı dikkate alındığında VW logoları Audi logolarıyla değiştirilse kimse yadırgamaz. R-Line isimli sportif pakete sahip versiyon daha fazla aerodinamik eklentiyle dikkat çekiyor. VW Passat’ın en önemli rakibi Ford Mondeo ile karşılaştırması için tıklayın.

 Yeni VW Passat fiyat listesi için tıklayın.

YeniVWPassat2015

İç mekanda da benzer bir durum var. Dikkatli bakmayanlar eskisiyle farkı göremeyebilir. Fakat Passat’ın kalite algısının yükselmesi konusunda VW çok büyük bir iddiayla geliyor ve bu nedenle de bizim beklentimiz büyük. İç mekanda ilk dikkat çeken, varlığından uzunca bir süre önce haberdar olduğumuz 12,3 inçlik gösterge tablosu. Audi’nin TT’de tanıttığı gösterge tablosuna benzeyen dijital ekrandan sürücü ihtiyaç duyduğu tüm bilgileri iyi bir sunumla takip edebilecek. Ne yazık ki bu donanım standart olmayacak. Baz donanımı tercih edenler güncel versiyonla benzer bir gösterge tablosuyla yetinmek zorunda. Bunun yanında büyük bir dokunmatik ekran ve hava çıkışlarının gizlendiği kokpit yapısı Passat’ın modern dünyayla buluşmasını simgeliyor.

YeniVWPassat2015

Otomobilin tekniğiyle ilgili VW’nin gizlisi saklısı yoktu. Yeni Passat MLB altyapı üzerinde yükseliyor. Bunun anlamı değişken yapı sayesinde düşük ağırlık sağlayacak küçük düzenlemelere açık olacağı. Yani ilerleyen dönemde farklı hibrid yapıları görebileceğiz. VW, toplam ağırlıkta 85 kg’a varan düşüş iddiasına sahip. Bu düşüş için, yürüyen aksamda hafif metaller kullanılıyor (-9 kg), sadece 4 silindirli ve turbo beslemeli motorlar kullanılıyor (yüksek güçlü versiyonlarda -40 kg), farklı kablolama sistemleri sayesinde elektrik sistemi hafiflemiş (-3 kg) ve baştan aşağıya yenilenen konfor ekipmanları da hafiflemeye yardımcı olacak (-33 kg). Gövde yüksek dayanımlı metallerin hassas yerleşimiyle daha hafif metallerin kullanımına imkan tanıyacak şekilde geliştirilmiş. Böylece hafiflemesine rağmen gövdenin burulma direnci dikkat çekici şekilde yükselmiş. Tabii bütün bunların bir getirisi olmalı: VW’nin iddiasına göre yeni nesil Passat selefinden yüzde 20 daha tutumlu.

Otomobilin boyu neredeyse hiç değişmemiş hatta 2 mm kısalmış ama aks mesafesi artmış. 2,79 metrelik aks mesafesi selefinden 7,9 cm daha fazla. Bunun yanında otomobil 1,4 cm daha alçak ama 1,2 cm daha geniş. Yani Passat’ın yolda kapladığı alan daha geniş. Otomobilin bagaj hacmi de 21 litrelik artışla 586 litreye ulaşmış.

YeniVWPassat2015

Otomobilin motor seçenekleri tam bizim damak tadımıza uygun. 1,4 litrelik TSI motorun 125 HP ve 150 HP güç üreten iki versiyonu (150 HP güç üreten versiyon silindir kapatma teknolojisine sahip olacak), 1,6 litrelik TDI’ın da 120 HP güç üreten bir versiyonu Passat’ta sunuluyor. Bütün TSI motorlarda DSG şanzıman sunulacak. 1,6 TDI için şimdilik kesin bir veri yok ama eninde sonunda DSG donanım listesine girecektir. Avrupa pazarlarında, çift turbo besleme sayesinde 240 HP güç üreten 2,0 litrelik TDI (4 tekerlekten çekiş ve DSG standart) ya da 1,8 litrelik (180 HP) ve 2,0 litrelik (220 HP ve 280 HP) TSI’ın bolca müşterisi olacaktır. Bunun yanında 156 HP güç üreten 1,4 litrelik TSI’a 80 kW’lık elektrik motorunun eşlik ettiği hibrid versiyon da emisyon ve çevre kaygıları yüksek pazarlar için çekici. Prizden şarj edilebilen hibrid Passat, 211 HP sistem gücüne sahip olacak ve elektrikli olarak 50 km menzil sunacak.

YeniVWPassat2015

Passat’ta LED teknolojili farlar ve pek çok aktif yardımcı sistem, standart ya da isteğe bağlı olarak sunulacak. Passat’ta, başlangıçta eskiden olduğu gibi Trendline, Comfortline ve Highline isimli 3 donanım seçeneği olacak. Ülkemiz için kesin veriler henüz ortada yok ama Avrupa pazarlarında Trendline bile, 215 mm genişliğinde lastiklere sahip 16 inçlik alaşım jantlara, LED stop lambalarına, soğutmalı torpido gözüne, kaza sonrası aktif fren sistemine, lastik basınç göstergesine ve 5 inçlik dokunmatik ekranlı müzik sistemine sahip olacak. Diğer çekici donanımlar içinse pahalı tercihler yapılması gerekecek. İlk açıklamaya göre 12,3 inçlik gösterge tablosu sadece Highline isimli donanım seviyesinde sunulacak. Fakat orta seviye olan Comfortline, aktif güvenlik donanımları bakımından oldukça zengin olacak. Xenon farların yerini LED farlar alacak. LED’ler 2 farklı seviyeye sahip olacak. Baz versiyon reflektörlü LED adınlatmayla sadece temel aydınlatma fonksiyonunu LED’ler kullanarak yapacak. İkinci seviyede ise aydınlatmayı aktif olarak değiştirebilen çift projeksiyonlu gelişmiş LED Farlar sunulacak. Benzer şekilde stop lamları da 2 seviyeye sahip olacak. Baz versiyon LED’lere sahip olacak. Üst donanımlarda sunulan 2. seviyeninse kendine ait farklı bir ışık imzası olacak. Yani tıpkı bugün olduğu gibi 2015’te de pahalı bir Passat kendisini her yönden türdeşlerinden ayırmayı başaracak. Passat’ta sunulacak donanımlar Türkiye için henüz kesin değil ama Almanya konfigürasyon uygulaması için bu haberimize göz atabilirsiniz.  

Yeni Passat, Ekim ayında Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtıldıktan bir süre sonra piyasaya sunulacak. Türkiye yollarında Passat’ı görmemiz içinse muhtemelen 2015’i beklememiz gerekecek. Çünkü Türkiye’de model yılı yılbaşıyla birlikte değişiyor ve Doğuş Otomotiv bir kaç ay için 2014 model Passat satmak istemeyebilir. Yine de ilk gelen Passatlar’dan birine sahip olmak istiyorsanız, benzer tarihlerde iPhone 6 için sıraya girecek olan Apple müşterileri gibi VW satış noktalarının önünde sabahlamanız gerekebilir.

 

YeniVWPassat2015 YeniVWPassat2015 Der neue Volkswagen Passat und Passat Variant YeniVWPassat2015

YeniVWPassat2015 YeniVWPassat2015 YeniVWPassat2015 YeniVWPassat2015

YeniVWPassat2015 YeniVWPassat2015 YeniVWPassat2015YeniVWPassat2015

YeniVWPassat2015 YeniVWPassat2015 YeniVWPassat2015 YeniVWPassat2015

YeniVWPassat2015YeniVWPassat2015