Güç savaşı her otomobil sınıfında sürmeye devam ediyor. Bundan 10 yıl önce kompakt sınıfa ait bir GTI’ın 200 HP güç üreten motoru güçlü olarak nitelendirilirken bugün bu güç seviyesi sıradan versiyonların en güçlüsü olarak anılıyor. Bunun en iyi örneği Honda Civic. 2007’da tanıtılan ve bugünden sadece 2 nesil uzaklıktaki Civic Type R nesli 201 HP güç üreten atmosferik beslemeli motora sahipti. Bu motor 5200 d/d’da 198 Nm tork üretiyordu. Ondan 10 yıl sonra bugün, sıradan bir Civic HB’in turbo beslemeli 1,5 litrelik motoru 182 HP güç ve 220 Nm tork üretiyor. Devir çok hızlı değişiyor ve Type R da buna ayak uydurmak zorunda. Yeni neslin yükü ağır anlayacağınız. Peki bu büyük sorumluluk karşısında Type R’ın başarı oranı ne?

1- Nedir?

Honda’nın hızlı hatchback neslinin son temsilcisi. Temel olarak selefinden alınan motorun hafifçe elden geçirilmiş bir versiyonunu kullanıyor. 2,0 litrelik hacme ve turbo beslemeye sahip motor 10 HP artışla artık 320 HP güç üretirken 400 Nm’lik torku değişmeden kalmış. Modelin en önemli yeniliği yeni nesil altyapıyla birlikte gelen çok kollu arka aks. Bu sayede ön kısmın yüksek güç ve torka rağmen kararlılığını arttırmasını bekliyoruz.

 

2- Sürüşü nasıl?

Bir hızlı hatchbacki anlatmaya iç mekandan başlamamızı beklemiyordunuz herhalde. Öncelikle bu yazıda Type R’ın sürüşüyle ilgili genel bilgiye ulaşamayacağınız üzülerek açıklamamız gerekiyor. Zira sürüş organizasyonu Intercity İstanbul Park Pisti’nde 4 tur atma şansımız oldu. Bizim açımızdan eğlenceli bir durum ama ne yazık ki otomobille ilgili bilgi edinmek için çok fazla şansımız olmadı. Zira İstanbul Park bir F1 pisti ve bilinen en iyi asfalt zemine sahip. Bu haliyle de ne tutunma ne de konfor açısından herhangi bir otomobilin açıklarını bulmak bir yana bir Civic Type R’ın açıklarını bulmak neredeyse imkansız. Dahası sürüş hızının limitlere yaklaşsa da ulaştığını olduğunu söylemek imkansız. Sonuç olarak Type R hızlı bir otomobil. Çok kollu arka aksın bir artısı olarak ön aks üzerindeki ayar kabiliyeti yükselmiş ve bunun getirisini de direksiyonun geri bildirimlerinden izlemek mümkün. Ön kısım eskisine göre çok daha dengeli, torktan etkilenmeden önce de çok daha fazla dayanacağının göstergelerine sahipti. Kilitli diferansiyelin çalışması da eminiz ilginçtir ama biz bunu tecrübe edemedik. Bu arada ilginç bir bilgiyi de atlamayalım; 1,5 litrelik motora sahi Civic HB’in boş ağırlığı beklenenden yüksek bir şekilde 1411 kg iken 2,0 litrelik  motora ve daha bir çok eklentiye sahip TypeR’ın boş ağırlığıysa 1451 kg. Motor gücünü 6 vitesli şanzıman üzerinden aktarıyor ve şanzıman keskin geçişlere, kısa oranlara ve rahat kullanıma sahip. Dahası şanzımanın devir uyumu sayesinde vites düşürürken de oldukça rahat davranabiliyorsunuz. Type R frenlerinden oturma pozisyonuna ve sunduğu ambiyansa kadar oldukça iyi bir pakete sahip. Tabii bunların tamamlayıcısı olan günlük hayata uyum konusunu test günlerine saklamak gerekecek. Adaptif süspansiyon sisteminin Comfort modu, en azından pistte pek öyle yumuşak hissettirmedi. Bu nedenle biraz kötümseriz ama 420 litrelik bagaj ya da arka koltuklardaki geniş yaşam alanları gibi detaylar günlük hayat için iyi olacaktır.

3- İç mekanı nasıl?

Direksiyon simidi, koltuklar ve kırmızı detaylar dışında HB versiyonla aynı, sedanla da büyük benzerlik taşıyor. Vites kolunun alüminyum topuzu eskiden olduğu gibi bugün de çok şık bir detay ama soğuk sabahlarda tutmayı en çok istediğiniz şey olmayacaktır. Bunun dışında tüm kullanışlılık, malzeme ve işçilik konularında normal Civic’in izinden gidiyor ve bu da neresinden bakarsanız bakın çok iyi bir haber.

4- Fiyatı nasıl?

Type R’ın fiyatı 260 bin TL olarak açıklandı. Bu değer 300 HP civarı güce sahip 2,0 litre motorlu rakipler için de çok benzer. VW Golf R ve Ford Focus RS 4 tekerlekten çekiş sistemlerine sahip olarak piyasada ve Golf R buna bir de DSG şanzımanı ekleyerek günlük hayat açısından iyi bir destekle geliyor. Sırf buna ironi oluştursun diye R sadece 3 kapılı karoserle satılıyor. Daha uygun fiyatlı bir GTI arıyorsanız rotanızı 1,6 litrelik motorundan 270 HP güç alan Peugeot 308’e çevirmeniz gerekiyor.

Honda Civic Type R fiyat listesi için tıklayın.

5- Sonuç

Type R eskiden olduğu gibi yine çok iddialı ve bu sefer bütün iddiasını bir üst seviyeye taşımayı da başarmış. Hem yeni altyapı hem de kapsamlı elektronik sayesinde bu otomobil damağınızı kurutmayı başaracak bir yapıya sahip. Dahası geniş bir bagaj ve arka koltuk sayesinde neredeyse aile kullanımına bile uygun görünüyor.