Honda’nın motor teknolojisi çok sevilir ama turbo çağını uzaktan izlemesi bu sevginin sorgulanmasına neden oldu. VTEC değişken supap zamanlaması bu sevginin kaynağı ama o da mucize yaratamıyor. Sonuçta turbonun yarattığı alt devir gücünü supap zamanlamasını değiştirerek elde etmek mümkün değil. Honda da bu durumun farkında ve bunun için de turbo beslemeli motor ailesini genişletmeye hazırlanıyor.

Bu yoldaki ilk motor Civic Type R’da kullanılan 2,0 litrelik makine. 310 HP güç ve 400 Nm tok üreten motor, bu sayede GTI ateşini Civic bünyesinde yakıyor. Onu takip edense daha küçük hacimli ve makul güçlü motorla olacak.

Bunların ilki 1,5 litrelik hacme sahip motor. Bu motor aslında ABD pazarı için hazırlanan Civic Sedan‘la birlikte tanıtıldı. 174 HP güç ve 220 Nm tork üreten motor, direkt enjeksiyon sistemine sahip. Motor Civic Sedan’da 6 vitesli manuel ya da sürekli değişken oranlı CVT şanzımanla birlikte sunuluyor.

Honda bu motorla 1,8 litrelik ve 2,0 litrelik atmosferik motorların yerini doldurmayı planlıyor. Daha küçük hacimli motorlar içinse 1,0 litrelik bir halef hazırlanacak. Bu motorla ilgili bilgilerimiz sınırlı ama eğer 1,6 litrelik atmosferik motorun yerini doldurmayı deneyecekse gücünün de en azından 120 HP civarında olması gerekir. Bu halde de torkunun 180 Nm civarında olmasını bekleyebiliriz.

Peki bu motorlar ne zaman gelecek? Üzgünüz ama bu iki yeni motor için en azından 1,5 yıl beklemeniz gerekiyor. Yeni motorların en erken 2017’de yeni nesil Civic Hatchback’le birlikte tanıtılacağı açıklandı.