Otomobil fiyatlarının yukarı doğru hareketi devam ettikçe gözler aşağıya doğru kayıyor. Herkesin bir alt sınıftaki doyurucu alternatiflere yoğunlaşması en iyisi. Hyundai Accent Blue, böyle bir bakış açısıyla yaklaşıldığında kompakt sınıf sedanlardan çok daha uygun fiyata oldukça iyi özellikler sunan modellerden biri. Şimdi bu sedanın bir kompakt sınıf üyesinin yerini ne kadar doldurabileceğine bir bakalım.

HyundaiAccentBlue

1- Nedir?

Hyundai’nin küçük sınıfla kompakt sınıf arasında kalmış sedanı. Aslında önceki nesliyle Accent bariz bir şekilde küçük sınıf sedan özellikleri taşıyordu. Bu nesilse çok daha iddialı ve hem boyutları hem de fiyatıyla iki sınıfın ortasında yer alıyor. Accent Blue’nun boyu 4,37 metre ve aks mesafesi de 2,57 metre. Kıyaslamak gerekirse Hyundai’nin kompakt sedanı Elantra’nın boyu 4,55 metre ve aks mesafesi de 2,70 metre.

HyundaiAccentBlue

2- İç mekanı nasıl?

Kalite algısı yönünden bir sorunu yok. Aslında kullanılan plastikler sert ve süslü ayrıntıları da yok. Fakat malzemeler çok iyi görünüyor ve işçilik de neredeyse kusursuz. Üst donanım seviyelerinde sunulan büyük dokunmatik ekranlı müzik sistemi de teknolojik görünüm beklentilerini karşılıyor. Hal böyle olunca kompakt sınıfın çift renkli ya da krom detaylı kokpitlerinden çok da eksiği varmış gibi görünmüyor. Arka koltuklarda sunulan diz mesafesi kompakt sınıfın en genişleriyle kıyaslanamaz ama yine de uzun boylu yetişkinleri bile rahat ettirebilecek kadar geniş. En büyük farklılık 3 değil sadece 2 yetişkinin rahat edebileceği. Çünkü omuz genişliği o kadar da büyük değil. 465 litrelik bagaj hacmi kulağa yeterliden daha iyi gelse de, bagajın yapısı hacmin verimli kullanılmasını engelliyor. Bagaj duvarları düz değil ve tekerlek yuvaları da yükleme alanını daraltıyor. Arka koltuk sırtlıkları asimetrik olarak katlansa da açılan boşluk da büyük yükler için yeterli değil.

HyundaiAccentBlueHyundaiAccentBlue

3- Kullanımı nasıl?

Temel olarak oldukça iyi. Öncelikle Accent Blue’nun sürüş eğlencesi konusunda herhangi bir iddiası bulunmuyor ve kullanımda da buna dikkat etmek gerekli. Fakat sürüşü kesinlikle güvenli ve yeterince de konforlu. ESP standart donanımda yer alıyor ama süspansiyon sistemi çoğunlukla bu yardımcıya ihtiyaç duymuyor. En önemli sorun ağırlık transferlerine verilen aşırı tepkiler ve direksiyon sisteminin hissizliği kaynaklı doğru karşı manevranın yapılmasındaki zorluk. Fakat ESP sistemi böylesi bir tehlikeyi henüz hazırlık aşamasındayken farkediyor ve manevranın tehlikesizce geçiştirilmesini sağlıyor. Sistemin tepki hızı kadar tepkisinin dozu da başarılı, yolcuları tedirgin etmeden Accent Blue’yu çizgisine geri yerleştiriyor. Konfor konusundaysa bu Koreli çok daha başarılı. Süspansiyon sistemi hem sessiz hem de darbe emiş konusunda kimi kompakt sınıf üyelerine ders verecek kadar başarılı.

4- Motorlar nasıl?

Hyundai, Accent Blue için 1,4 litrelik benzinli ve 1,6 litrelik dizel motorlar sunuyor. Benzinli motor 6 vitesli manuel ya da sürekli değişken oranlı CVT şanzımanla sunulurken dizel motor 6 vitesli manuel ya da çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla sunuluyor. Benzinli motor yeterli çekiş gücü sağlamak için yüksek devir çevirmeyi istiyor ve bu durumda da ya manuel şanzımanla bol bol vites değişimi yapmanız ya da CVT şanzımanla gaz pedalını hırçın kullanmanız gerekiyor. Dizel motorsa çok daha iyi bir karaktere sahip. Çekiş gücü yüksek, alt devirlerden itibaren yeterince canlı ve oldukça da tutumlu. ‘ vitesli çift kavramalı şanzımansa bu tabloyu çok daha iyiye taşıyor. Trafikte sol ayağını rahatlatmak isteyenler için konforlu, hızlı ve makul derecede tutumlu bir seçenek olduğu için fazladan ödemeye değecektir. Dizel motorla ilgili tek eleştiri kaynağı, aslında yeterli çekiş gücü üretebildiği alt devirlerde garip bir uğultu üretmesi. Aslında sırf bu yüzden vites değiştirmek zorunda kalabiliyorsunuz.

5- Fiyatı nasıl?

Öncelikle pazarda bu büyüklükte çok daha uygun fiyatlı sedanlar bulunuyor. Fakat yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim Accent Blue onlara göre çok daha modern ve kullanışlı bir otomobil. Hal böyle olunca rakip listesi kısalıyor ve Accent Blue’nun fiyatı da makul sınıfına giriyor. Baz versiyonun donanım listesinde kaput izolasyonu ve reosta gibi ilginç eksikler bulunuyor. Neyse ki diğer versiyonların donanım listeleri çok daha doyurucu.

6- Sonuç

Accent Blue sunduklarıyla kompakt sınıftan pay çalabilecek kadar iyi bir otomobil. Özellikle de benzinli motora sahip bir kompakt sedan fiyatına çok iyi bir dizel motora, yeterince geniş iç mekana ve kesinlikle iyi sürüş özelliklerine sahip bir otomobil satın almak iyi bir fikir gibi görünüyor.
HyundaiAccentBlue
 HyundaiAccentBlue HyundaiAccentBlue HyundaiAccentBlue

HyundaiAccentBlue HyundaiAccentBlue HyundaiAccentBlue HyundaiAccentBlue