Yeni nesil Hyundai i30, Avrupalı rakiplerinin gölgesinden kurtulup gerçek bir mücadeleye girmek için hiç olmadığı kadar hazır. Bunun için yeni silahlara da sahip. Örneğin turbo beslemeli 1,4 litrelik yeni benzinli motor, 1,6 litrelik eski motorun yerini aldı. Şimdiyse yeni motorun i30’da nasıl performans sağladığını görme zamanı. Eğer dizel motor hayranıysanız üzülmeyin. Çünkü dizel motora ve çift kavramalı otomatik şanzıman DCT’ye sahip i30’u daha önce kullanmıştık.

Hyundai i30 1.6D DCT sürüş izlenimi için tıklayın.

hyundai i30 1.4t yorum test

1- Nedir?

Hyundai’nin kompakt sınıf hatchbackinin 3. nesli. Boyu 4,34 metre ve aks mesafesi de 2,65 metre. Ebatları açısından bakıldığında sınıfın geneliyle uyumlu. Daha iriler de var daha kısalar da. Altyapısı elden geçirilmiş, tasarımıyla evrimleşerek güne uyarlanmış gibi görünüyor.

2- İç mekanı nasıl?

Yepyeni bir iç mekana sahip. Genel çizgisi tamamen Avrupalı olacak şekilde elden geçirilmiş. Aslında hafif bir BMW esintisinden bile bahsetmek mümkün. Bu his için 8 inçlik ekranınız olması, bunun için de önce Elite isimli üst donanım seviyesini sonra da ona ek olarak Plus isimli paketi satın almanız gerekli. Anlayacağınız tıpkı Renault Megane gibi Hyundai i30’da da büyük ve havalı ekran en üst donanımda bile isteğe bağlı sunuluyor. Standart olarak gelen 5 inçlik ekran da aslında iş görüyor. Bu ekranın büyüklüğü geri görüş kamerasını takip etmek için bile yeterli. Buradaki sorun, arayüzün pek de havalı olmaması. Aslında ekran, nispeten yüksek çözünürlüklü ve renkli. Fakat arayüz gri ağırlıklı ve pek de ilginç değil. Kokpitin geri kalanının sunduğu kalite algısı ve çekicilik de düşünülünce bu ekran ya da arayüz seçiminin ne kadar hatalı olduğu bir kez daha anlaşılıyor. Malzemeleri yeterince kaliteli, en azından ele çok iyi dokunma hissi veriyor, işçiliği temiz ve ergonomisi de başarılı.

hyundai i30 1.4t yorum test

3- Arka koltukları geniş mi?

Yeterince geniş. Baş mesafesi konusunda, cam tavanla alındığında sınırlarda ama yine de makul. Cam alanları da çok geniş değil ama ferahlık konusunda çok büyük bir sorunu yok.

hyundai i30 1.4t yorum test

4- Bagajı geniş mi?

395 litre ile sınıfının en iyisi değil ama çok kollu arka aksa rağmen kullanışlılık konusunda bir eksiği olmaması başarı. Zemini farklı yüksekliklerde yerleştirilebiliyor böylece kırılgan yükler için farklı bir alan yaratabiliyorsunuz.

hyundai i30 1.4t yorum test

5- Benzinli motor nasıl?

Gelelim asıl konumuza. Yeni geliştirilen benzinli motor 1,4 litrelik hacimden 140 HP güç ve 242 Nm tork üretiyor. Maksimum torkunu 1500 d/d’dan itibaren üretiyor ve bu da oldukça etkileyici bir değer. Motor esnek, sessiz ve çekiş gücü açısından da sorunsuz.

6- Sürüşü nasıl?

i30 geliştirilirken Hyundai Nurburgring’teki ar-ge merkezinden bolca bilgi birikimi edinmiş. Bunu yolda görmek de mümkün. Özellikle direksiyon sisteminin ayarı çok etkileyici. Bu durum ön aksa daha az yük bindiren benzinli motora sahip versiyonda daha belirgin. Sürüş eğlenceli bile sayılabilir. Süspansiyon sisteminin tepkileri çok iyi ayarlanmış, önden kayma eğilimi çok geç geliyor ve bu da çok kollu arka aksın artık çok daha verimli kullanıldığının bir göstergesi. 1,4 litrelik benzinli motor bu tabloyu güçlü çekişiyle tamamlıyor. i30 konfor konusunda da çok iyi durumda. Süspansiyon sistemi sessiz ve darbe emme konusunda başarılı. Motorun sessizliği iç mekan huzuruna büyük katkıda bulunuyor. Süspansiyon sisteminin rebound (süspansiyonun lastiği yere geri itmesi) hareketleri biraz fazla sert ve bu da ardarda gelen darbelerde lastiğin yere gürültülü bir şekilde vurmasına neden oluyor. Aslında i30’un sürüşündeki en belirgin zayıflık da bundan ibaret.

7- Tüketimi nasıl?

Bizim testimizde 100 km’de 8,1 litrelik tüketim değerine ulaştık. Bu değer güç sınıfına göre iyi sayılmalı. Sabit hızlı sürüşlerde elde ettiğimiz 7 litre/100 km’lik tüketim değeri de fazla değil ama daha iyisini yapabilen en az bir rakibini biliyoruz.

8- Fiyatı nasıl?

Güç sınıfına göre genel anlamda makul. Fakat i30’un diğer benzinli motor alternatifinin 1,4 litrelik zayıf atmosferik motor olması ve aradaki boşluğu dolduracak turbo beslemeli 1,0 litrelik motorun ürün gamına eklenmemesi tüm fiyatları yüksek algılanmasına neden oluyor. Buna bir de 1.4T’nin sadece Elite isimli üst donanım seviyesiyle sunulması ekleniyor. Kıyaslamak gerekirse i30 1.4T’nin fiyatının başladığı yere gelene kadar VW Golf’ün 7 farklı versiyonundan vazgeçmeniz gerekli. Hatta bu kadar uzağa gitmeye de gerek yok; dizel motorlu i30’la benzinli motorlu i30 arasındaki fiyat farkı da sadece 2 bin TL civarında.

Hyundai i30 fiyat listesi için tıklayın.

9- Satın almalı mıyım?

Eğer küçük ekran sizi rahatsız etmiyorsa neden olmasın. Çok iyi sürüş özellikleri sunan bir otomobil, Hyundai’nin servis ve dayanıklılık garantörlüğünde pazarlanıyor.

hyundai i30 1.4t yorum test hyundai i30 1.4t yorum test hyundai i30 1.4t yorum test hyundai i30 1.4t yorum test hyundai i30 1.4t yorum test hyundai i30 1.4t yorum test hyundai i30 1.4t yorum test