Dizeller ölüme terkedildi ve bu da benzinli motorların tasarruf teknolojileriyle güçlendirilmiş versiyonlarının değere bineceğini gösteriyor. Bunun anlamı, alternatif güç kaynaklarıyla desteklenen içten yanmalı motora sahip modellerin geçiş sürecinin daha yumuşak olmasını sağlayacağı. Yani hibritler hiç olmadıkları kadar önemli. Bu nedenle de daha düne kadar Toyota’nın tekelinde olan hibrit teknolojisi tüm üreticilerin büyük ilgisine maruz kalıyor. Hyundai elini hızlı tutanlardan. Ioniq Güney Koreli üreticinin hibridi ve ülkemizde de satışa sunuldu.

Fiyat bilgisini paylaşmadan önce biraz Ioniq’ten bahsedelim. Modelin kaputu altında 1,6 litrelik benzinli motor ve elektrik motoru birlikte çalışıyor. İki motorun birleşiminden oluşan sistem; 141 HP güç ve 265 Nm tork elde ediyor. Motorun gücü 6 vitesli bir çift kavramalı şanzıman üzerinden aktarılıyor. İçten yanmalı motor, ısıl verimlilik açısından daha avantajlı olan Atkinson çevrimine sahip ve bu da tüketimin en alt seviyede kalması hedefi için tercih edilmiş. Fabrika verilerine göre Ioniq’in tüketim değeri tüm trafik ortamlarında 100 km’de 3,9 litre.

Biz de Ioniq’le 25 km’lik kısa bir parkurda tanışma fırsatı bulduk. Açıkçası bu sürüş sırasında sadece ve sadece tüketime odaklanmayı tercih ettik çünkü diğer özellikler için aracın test parkımıza dahil olmasını beklemek en iyisi olacaktır. İstanbul’un trafiğinin en yoğun olduğu bölgelerinden geçen sürüş parkuru, ilginç bir şekilde neredeyse hiç trafik sıkışıklığına sahip değildi. Bu Ioniq gibi yüksek teknoloji ürünü bir araç için kötü şans anlamına geliyor çünkü hibrit teknolojisinin asıl getirisi sıkışık trafikte görülüyor. Sonuç olarak biz bu kısa parkurdaki sürüşümüzde 100 km’de 4,1 litrelik tüketim verisi elde ettik. Trafik seyrek olsa da şehir trafiği şehir trafiğidir, bu değer de oldukça iyi. Fakat dürüst olmak gerekirse bu değeri normal kullanım tarzımızdan bir hayli uzaklaşarak elde ettik. Gerçek tüketim değerini için de test gününü beklemek gerekli. Bu arada çift kavramalı şanzıman ve elektrik motorunun sağladığı güçlü çekişle Ioniq’in performansı da oldukça iyi gibi.

Bu nokta fiyat konusunu açmak için iyi bir an. Ioniq’in baz fiyatı 123.900 TL olarak belirlenmiş. Bu, dizel motora ve otomatik şanzımana sahip bir Elantra’dan 20 bin TL kadar daha yüksek. Fakat en önemli rakibi olan Toyota Prius’a göre bir hayli uygun. Bu noktada değerlendirmeyi sürüş coğrafyanıza göre yapmanız gerekiyor. Şehir kullanımında Ioniq ile tüketim avantajı sağlamanız mümkün ama tabii bunu satış fiyatına göre avantaja çevirmeniz pek kısa sürmeyecektir. Bu arada Ioniq sadece Elite Plus donanım listesiyle satılıyor ki bu da 7 havayastığından geri görüş kamerasına, açılır tavandan Infinity ses sistemine kadar bir dizi donanımın standart olarak sunulduğu anlamına geliyor.