Seat ilk crossoverını tanıttı ve yerden yüksekler arenasına adım attı. Tabii bu arena oldukça güçlü modellere sahip ve Ateca’nın da kendini kanıtlamak için bolca rakibi var. Biz bu rakipler arasından Hyundai Tucson’u seçtik. Çünkü Tucson da küçük hacimli dizel motor ve otomatik şanzıman eksikliğine sahip ve motor yelpazesi açısından Ateca’ya çok yakın. Madem karşılaştırmamızın adını koyduk, o zaman Hyundai Tucson ve Seat Ateca arasındaki mücadelede kim geçer bulalım.

hyundai tucson mu seat ateca mı

İç mekan

Tucson sınıfı için gereğinden daha sıradan bir kokpite sahip. Genel malzeme kalitesi iyi, işçiliği sorunsuz ve büyük dokunmatik ekran gibi günün gereklerine de sahip ama detaylarda daha gösterişli bir sunum daha iyi olabilirdi. Neyse ki rakibi de yepyeni bir model olmasına rağmen daha iyisini sunmuyor. Ateca kokpiti Leon’dan değiştirilmeden alınmış gibi görünüyor ve süslerden ya da fiyat seviyesinden beklenecek incelikli detaylardan yoksun. Buradaki kalite algısı da yeterince yüksek ve ergonomi iyi düzeyde.

Hyundai Tucson7/10 Seat Ateca: 7/10 

hyundai tucson mu seat ateca mı

hyundai tucson mu seat ateca mı

Kullanım kolaylığı

Hafif direksiyon ve pedallar ikilinin ortak özellikleri. Ergonomik anlamda çok büyük sorunlar yok. Tucson’un vites kolunun arkasındaki düğme grubu çok kalabalık ve küçük düğmelere sahip. Dokunmatik ekranlar da rahat kullanılıyor. Ateca’nın çapraz görüş açısı Tucson’a göre biraz daha dar. Fakat aslen iki model de bu konuda çok parlak değil. Geri görüş açıları da benzer şekilde dar. İki modelde de alabildiğiniz kadar çok park sensörü ve kamera almanız şiddetle tavsiye edilir.

Hyundai Tucson8/10 Seat Ateca: 8/10

hyundai tucson mu seat ateca mı hyundai tucson mu seat ateca mı

Yaşam ve yükleme alanı

Hyundai Tucson’un boyu 4,47 metreyken aks mesafesi 2,67 metre, Seat Ateca’nın boyu 4,36 metreyken aks mesafesi 2,64 metre. Bu değerlerle Tucson avantaja sahipmiş gibi görünüyor ama tam olarak öyle değil. Arka koltuk diz mesafesinde Tucson’un küçük bir avantajı var ama örneğin bagaj hacimleri (Tucson: 488 litre, Ateca: 485 litre) neredeyse tamamen aynı. Anlayacağınız fazladan 10 cm’lik boyun gerçek bir getirisi yok gibi.

Hyundai Tucson8/10 Seat Ateca: 8/10

hyundai tucson mu seat ateca mı hyundai tucson mu seat ateca mı hyundai tucson mu seat ateca mı hyundai tucson mu seat ateca mı

Motor ve şanzıman seçenekleri

Konuklarımız aşırı beslemeli benzinli motora ve otomatik şanzımana sahip. Değerlendirmemiz de bu ikili üzerinden olacak. Hyundai’nin 1,6 litrelik motoru 177 HP güç ve 265 Nm tork üretiyor ve 7 vitesli DCT çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzımanla birlikte satın alınabiliyor. Seat’ın 1,4 litrelik motoruysa 150 HP güç ve 250 Nm tork üretip gücünü 7 vitesli (4Drive versiyonlarında 6 vitesli) DSG çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzıman üzerinden aktarıyor. Kağıt üzerinde tüm ibreler Tucson’dan yana gibi duruyor. Hyundai’nin motoru, aynı hacmi sahip kimi dizel motorlardan daha yüksek torka sahip ve yolda da çekiş gücüyle etkiliyor. Fakat TSI da verilerdeki eksiğine rağmen çok geride kalmıyor. Açıkçası iki model arasındaki performans farkını görebilmeniz için kafa kafaya bir kalkış izlemeniz gerekli. Bunda hem TSI motorun esnek yapısı ve homojen güç dağılımı hem de DSG şanzımanın çok hızlı vites değişimleri etkili. İş tüketim konusuna geldiğindeyse durum farklılaşıyor. T-GDI motor eğer hassas kullanırsanız sizi ödüllendiriyor. Tucson’u önden çekişle tercih eder ve tüketime dikkat ederek kullanırsanız 7,5 litre/100 km gibi tüketim değerleri elde edebiliyorsunuz. Normal şartlar altındaysa karma kullanımda 8,3 litre/100 km’lik tüketim değeri ölçüldü. TSI ise sizi daha rahat bırakıyor, eğer performans peşinde değilseniz otomatikman tasarruflu şekilde yol alıyorsunuz. Bu sayede biraz sükunetle bile 7 litre/100 km’nin altını görebilir, normal kullanımda da 7,7 litre/100 km’yle idare edebilirsiniz. İki modelin de 4 tekerlekten çekişli versiyonları bulunuyor ve bu seçimle tüketim değerleri her 100 km’de ortalama 0,5-0,7 litre civarında artıyor.

Hyundai Tucson16/20 Seat Ateca: 18/20

hyundai tucson mu seat ateca mı hyundai tucson mu seat ateca mı

Konfor

Hyundai kozunu konfordan yana kullanmaşı ve sonuç olarak da sınıfının en konforlu modellerinden birini üretmiş. Tucson’un süspansiyon sistemi her türlü yol şartında, yerden yüksek bir aracın sunabileceği tüm konforu sunuyor. Sistem sessiz çalışıyor, darbeleri başarıyla filtreliyor ve gövdenin salınmasına da izin vermiyor. Buna bir de başarılı izolasyonla sessiz ve titreşimsiz benzinli motor eklenince konfor seviyesi yükseliyor. Seat ise kendinden beklendiği üzre ibrenin sportiflik tarafına daha yakın. Süspansiyon sistemi rakibine göre hissedilir şekilde daha sert. Bu sertlik makul yol bozukluklarında rahatsızlık vermiyor. Sorun yaratan ardıardına gelen darbeler. Bu noktada sistemin elinden fazla bir şey gelmiyor ve darbeler filtrelenemiyor. Sessizlik konusunda Ateca da Tucson kadar başarılı.

Hyundai Tucson8/10 Seat Ateca: 7/10

Yol tutuş ve güvenlik

Bu noktada seçimler doğal sonuçları belirliyor. Tucson konforlu, Ateca ise dinamik hissettiriyor. İki modelin yol tutuşu açısından gerçek anlamda bir fark yok. Viraj limitleri birbirine çok yakın ve ikisi de yeterince güvenli. Bu noktada fark yaratan subjektif hisler oluyor. Ateca çok daha zinde, atak ve çevik hissettirirken Tucson daha ağırbaşlı hissettiriyor. Bu durumdan direksiyonun rakibine göre daha endirekt ve yavaş olması da etkili. Ateca ise sanki bir kompakt hatchback gibi yol alıyor ve bu sırada da kendine güveni oldukça yüksek. Belki bu noktada Tucson’un üm versiyonlarında çok kollu arka aks kullanıldığı buna karşılık Ateca’nın sadece 4 tekerlekten çekişli versiyonlarında çok kollu arka aks kullanıldığını belirtmeliyiz. Güvenlik konusunda iki model de iyi bir sicile sahip. EuroNCAP değerlendirmesinden her ikisi de 5 yıldız almış. Ateca yetişkin güvenliği konusunda aldığı yüzde 93’lük başarıyla yüzde 86 alan rakibinden daha iyiyken Tucson da yardımcı sistemler konusunda aldığı yüzde 71’lik dereceyle yüzde 60 alan rakibinin önünde.

Hyundai Tucson7/10 Seat Ateca: 8/10

Fiyat ve donanım

Dananın kuyruğunun koptuğu yer tam olarak burası. İki model bu noktaya kadar neredeyse başabaş geldi ama fiyatlar kimin birincilik için daha istekli olduğunu gösteriyor. Hyundai hem başlangıç fiyatında hem de motor/şanzıman eşleşmelerinde ciddi fiyat avantajına sahip. Bu durum en alt seviyeden başlayıp 2,0 litrelik dizel motorlara kadar uzanıyor. Ateca’nın tek avantajı manuel şanzımanla sunulan 1,6 litrelik dizel motorun karşısında rakip bulamaması. Donanım kalemleri açısından Ateca daha modern bir listeye sahip olduğu söylenebilir ama bunların kaçının hayatınızda derin izler bırakacağına kendiniz karar vermelisiniz.

Güncel fiyat bilgileri;

Hyundai Tucson fiyat listesi için tıklayınız

Seat Ateca fiyat listesi için tıklayınız

Hyundai Tucson18/20 Seat Ateca: 14/20

Sonuç:

Fiyat bölümüne kadar bu iki araç arasındaki seçim çok basitti: Sportiflik seviyorsanız Ateca, konfor seviyorsanız Tucson. Fakat fiyat bölümünde Hyundai’nin rekabeti farklı boyuta taşıdığı ortaya çıkıyor. İki araç arasındaki fiyat farkı o kadar yüksek ki Ateca’nın manuel şanzımanlı versiyonuyla Tucson’un otomatik şanzımanlı versiyonu ya da Ateca’nın önden çekişli versiyonuyla Tucson’un 4 tekerlekten çekişli versiyonu arasında seçim yapmanız gerekiyor.

Hyundai Tucson72/100 Seat Ateca: 70/100

hyundai tucson mu seat ateca mı hyundai tucson mu seat ateca mı hyundai tucson mu seat ateca mı hyundai tucson mu seat ateca mı hyundai tucson mu seat ateca mı hyundai tucson mu seat ateca mı hyundai tucson mu seat ateca mı hyundai tucson mu seat ateca mı