Dile kolay 20 yıl. Hyundai, aynı zamanda Güney Kore dışındaki ilk üretim tesisi olan Türkiye’deki tesislerini bundan tam 20 yıl önce devreye almış. O dönemde ne Hyundai bu kadar büyük bir otomobil üreticisiydi ne de Türkiye bu kadar büyük bir pazardı. Fakat markanın güveni ve Türk işçiliğinin büyük başarısıyla bugün bambaşka bir noktadayız.

İlk başlarda iç pazara yönelik Accent üretimiyle başlayan serüven bugün çok daha farklı bir noktada. Çünkü Hyundai Türkiye’de iç pazarda aslında o kadar da büyük pazara sahip olmayan küçük ve mini sınıf hatchbackleri üretiyor. i20 ve i10, Avrupa’da yüksek satış rakamlarına sahip, anlayacağınız Hyundai tarafından ülkemizde  üretilen otomobiller ihracat rakamlarımızı besliyor.

20 yıllık serüveni kutlamasız geçmek tabii ki olmaz. Hyundai bunun için i10 ve i20 için Star olarak adlandırılan yeni versiyonlar hazırlamış. i10 Star, daha zengin bir donanım seviyesini gösteriyor: Anahtarsız giriş ve otomatik klima i10 ürün gamına dahil edilmiş. Doğal olarak fiyatı da biraz yüksek. i20 Star ise daha köklü yeniliklere sahip. Türk kullanıcısının sadece i20 Active ile satın alabildiği 1,0 litrelik yeni T-GDI motor i20 HB kaputu altına Star versiyonuyla giriyor. Turbo besleme sayesinde 120 HP güç ve 171 Nm tork üreten motor 6 vitesli manuel şanzımanla birlikte sunuluyor. Eğer otomatik şanzımanda ısrar ederseniz, şerit takip asistanı, koyu renkli jantlar ve LED stop lambaları gibi farklılıklara sahip Star versiyonunu 1,4 litrelik atmosferik beslemeli motorla ve 4 vitesli otomatik şanzımanla da satın alabilecek.