Elektrikli otomobiller tepeleme dolu paketlerle görmeye alıştık. Bunun sebebi, markaların düşük vergi dilimine girmeleri sayesinde elde ettikleri fiyat avantajını zengin donanım listeleriyle çekim noktasına dönüştürme isteği. Fakat kimi modeller yüzde 10’luk ÖTV diliminde kalmak için hala pahalı ve kur değişimleri de bu durumu zorlaştırıyor. Hyundai’nin 800V elektrik sistemine sahip elektriklileri Ioniq 5 ve 6  bunun en iyi örnekleri. Pahalı teknolojilerine rağmen yüzde 10’luk vergi diliminde kalmalarının yoluysa donanım listelerinin sadeleşmesi. Bu uygulama ilk olarak Ioniq 6 için hayata geçirilmişti, şimdi sıra Ioniq 5’te.

Advance isimli yeni donanım listesi hala pek sade sayılmaz. Aktif güvenlik donanımlarının büyük çoğunluğu listede kalırken soğutmalı ön koltuklara kadar bir dizi konfor özelliği de korunmuş. Kör açı görüntüleme sistemi, arka çapraz çarpışma önleme sistemi, akıllı park sistemi, dışarıya güç aktarımı, koltuk hafızaları ve kızaklı arka koltuklar gibi donanımlar çıkartılanlar arasında ama geriye kalan donanımlarla da liste hala oldukça uzun. Isıtmalı direksiyon, Bose ses sistemi, anahtarsız giriş ve çalıştırma, head-up gösterge, dur-kalk özellikli adaptif hız sabitleme sistemi, kablosuz şarj gibi donanımlar Advance için öne çıkanlar arasında.

58 kWs’lik bataryaya ve 170 Hp güç-350 Nm tork üreten tek motora sahip Hyundai Ioniq 5 Advance, ısı pompası sayesinde iklim farklarından da daha az etkileniyor ve fiyatı da 1.785.000 TL olarak belirlenmiş.