Otomobillerde kullanılan bir çok teknolojik yeniliğin tanıtım merkezi Mercedes S Serisi olmuştur. Fakat durum son dönemde değişti. Artık çok daha iddialı rakipler var ve yenilikleri onlardan takip etmek de mümkün. Dahası alt sınıflar yeni teknolojilere çok daha kolay ulaşabiliyor ve bu da S Serisi gibi asfalt gemilerinin işini zorlaştırıyor. O zaman bakalım makyajla S Serisi neler kazanmış.

Öncelikle güncel S Serisi versiyonuna sahip olanlar için iyi haber. Dış tasarımdaki farklar makyajdan çok donanım seviyesi farkı gibi algılanacak kadar az dikkat çekici. Gündüz farları 3 sıralı bir şeritle değiştirilmiş, tamponlar elden geçirilmiş ve stopların da ışık imzası değiştirilmiş. İç mekanda en dikkat çeken yenilik 3 kollu direksiyon simitlerinin iki kollu simitlerin yerini almış olması. Bunun dışında E Serisi’nden tanıdık dokunmatik düğmeler de S Serisi’nde kullanım bulmuş. 12,3 inçlik iki ekrandan oluşan gösterge tablosu ve merkezi ekran korunmuş ama ekranlar çözünürlükleri daha yüksek olanlarla değiştirilmiş.

Motor seçenekleri konusunda önemli yenilikler var ama bunlar bizim beklediğimiz türden değil. Sıralı 6 silindirli dizel motorlar üretime dahil edilmiş. S 350 d 4MATIC kodlu versiyonun kaputu altında artık sıralı 6 silindirli, 286 HP güç ve 600 Nm tork üreten bir motor yatıyor. S 400 d 4MATIC koldu versiyonun kaputu altındaysa aynı motorun 340 HP güç ve 700 Nm tork üreten bir versiyonu yatıyor. Bu motor Mercedes’in bugüne kadar ürettiği en güçlü dizel motorlu otomobilin ortaya çıkmasını sağlıyor. Bu motorun küçük kardeşi olan 2,0 litrelik 4 silindirli dizel motorun da menüye dahil edilmesini bekliyorduk ama bunun için önce motorun 250 model adıyla anılacak 240 HP civarında güce sahip bir versiyonunun satışa sunulması gerekiyor. Bunun da çok geç kalmayacağını umuyoruz.

S Serisi asıl atılımını otonom sürüşe bir adım daha yaklaşan yardımcı sistemleriyle yapıyor. Bunların muhtemelen tamamı isteğe bağlı sunulacak ve yine muhtemelen paket olarak kompakt sınıfta bir araçla aynı fiyata sahip olacak ama makyajlı S Serisi’nin adaptif hız sabitleme sistemi hızı yol durumuna göre ayarlayabilecek. Viraj, yol kesişimleri gibi yerlerde yavaşlayabilecek ve takip mesafesini arttırabilecek. Bunun için yön bulma sisteminden gelen harita bilgilerini kullanacak ve geliştirilmiş kameralarıyla da görüş açısı daha geniş olacak.

Makyajlı S Serisi’nin Avrupa tanıtımının sonbahar aylarında yapılması bekleniyor.