Ford krizi daha kapının köşesinden gördüğünde ilk iş olarak elindeki Britanyalılar’dan kurtuldu. Hem Aston Martin hem Jaguar hem de Land Rover’ı hızla elinden çıkarttı. Aston Martin tek gitti ama Ford tarafından birleştirilen Jaguar ve Land Rover (JLR) Tata’ya satıldı. Kraliçenin iki favori markasının eski bir sömürgeye satılması Birleşik Krallıkta yaşayanlar için biraz onur kırıcı olmuştur diye düşünenler otomobillere gereğinden fazla önem veriyor olabilir. Sonuçta bu iki marka tüm dünyada Birleşik Krallık bayrağı olan Union Jack’in altında listeleniyor.

Tarihsel karmaşaları bir kenara bırakırsak, bu satın almayla JLR altın bir çağa adım attı. Çünkü Ford her ne kadar devasa bir üretici olsa da yeni ürünlerin geliştirilmesi ya da marka kimliklerinin korunması için akıtacak milyonlara sahip değildi. Tata ise bunların hepsini sunuyor. Çünkü Tata bu iki markanın prestijine yatırım yaptı ve sonuçta kimliklerinin yok olması ya da Tata’nın alt markası olarak tanınmaya başlaması en son istenecek durumlar.

Akıtılan bolca nakit sayesinde iki üretici de gelişim sınırlarını zorluyor. Güncel üretimler hiç olmadığı kadar teknolojik. Hala işçilik ve dayanıklılık sorunları var ama artık Britanya adasından farklı bir sonuç çıkmayacağını kabullendik. Peki JLR’nin ilerlemesinin diğerlerinden farkı ne? Bu iki üretici rakiplerinin aksine dikkat çekmek ve müşteri çalmak zorunda. Bunu açıklamak için yeniliklere bakmamız yeterli.

1- Asistan/otomobil:

JLR’nin bir numaralı yeniliği otomobilinizin akıllı telefonunuz gibi davranabilmesini sağlıyor. Zaten akıllı telefonum var, otomobilim neden onun gibi davranıyor diyorsanız, akıllı telefonunuzun üzerine binip bir yerlere gitmeyi deneyin, otomobiliniz telefonunuzdan daha yetenekli değil mi? Otomobilin işletim sistemi, akıllı telefonunuzdan takviminizi alarak sizin o gün neler yapacağınızı biliyor. Böylece size kimi hatırlatmalar yapıyor, kimi kişisel ayarları değiştiriyor ve uyarılarda bulunuyor. Mesela çocuğunuzu bir etkinliğe götüreceğiniz gün evden çıkarken size etkinlikle ilgili malzemeleri almanızı hatırlatıyor, çocuğunuz araçtayken onun da sevdiği radyo kanallarını açıyor ve o indiği anda sizin devamlı dinlediğiniz radyo istasyonuna dönüyor. Bir toplantıya gidiyorsunuz ama trafik nedeniyle geç kaldınız, hemen toplantı yapacağınız kişiye bir kısa mesajla durumu bildiriyor. Bir toplantıya gerçekten yoğun trafik nedeniyle geç kaldığınızı ve şahidinizin de otomobiliniz olduğunu düşünün! İyi bir fikir gibi.

JLRYenilik  JLRYenilik

2- Oyun göstergeleri

Başlık anlamsız gelmiş olabilir. Bunu anlamak için oyun konsollarıyla ya da en azından otomobil simülasyonlarıyla içli-dışlı olmalısınız. JLR’nin bir sonraki hedefi, sportif otomobillerin ön camlarını sürücülerini daha hızlı yapabilecek bir bilgi akışıyla donatmak. Tıpkı bir yarış simülasyonundaki gibi yarış çizgisinin gösterilmesi, sanal kukalarla belirlenmiş bir etap hazırlanması ya da sıkı durun, bir önceki turunuzun hayaletinin gösterilmesi gibi ilginç özelliklerin cama yansıtılması amaçlanıyor. Aslında teknik çok bilindik, güncel head-up göstergeler (Peugeot’nun pileksi parçasını kullananlar dışında) tam da böyle çalışıyor. Fakat bütün camı head-up göstergeyle donatmak çok ucuza gelmeyecektir.

JLRYenilik

3- Yeni motorlar

JLR’nin Ingenium olarak adlandırdığı yeni motor ailesi markaların geleceğine damga vuracak. Ailenin ilk üyesi 2,0 litrelik bir dizel motor olacak. Bu motor, üreticinin gelecekteki tüm motorlarının (hem dizel hem de benzinli) temelini oluşturacak bazı anahtar özelliklere sahip. Bu özellikler, yüksek teknoloji kullanımı (bilgisayar kontrollü yağ ve su pompaları, yeni materyaller), her bir silindir için 500 cc’lik hacim, direkt enjeksiyon, değişken supap zamanlama sistemi, start/stop elektroniği ve turbo besleme olarak sıralanıyor. 500 cc’lik silindir hacmi, ısı veriminin tavan yapması için ideal değer olarak biliniyor. Yani 4 silindirli Ingenium 2,0 litre hacme sahipken 6 silindirli Ingenium 3,0 litre ve gelecekte belki de 3 silindirli bir Ingenium da 1,5 litre hacimli bir motor ortaya çıkartacak. Yeni motorun güç verileriyle ilgili henüz bilgi yok ama bilinen rakiplerinden daha verimli olacağı JLR’nin iddiaları arasında. Peki Jaguar ya da Land Rover yeni motoru hangi modelde kullanacak. Jaguar önümüzdeki yıl XE isimli orta sınıf modelini tanıtacak. BMW 3 Serisi ve Mercedes C Serisi’nin karşısına çıkacak olan bu model için 2,0 litrelik dizel motor gerçek bir gereklilik. Land Rover ise Discovery’i bir aile haline getirip Freelander’ın yerine Disovery Sport adında küçük bir SUV üretecek. Bu küçük SUV da 2,0 litrelik bir dizelle çok mutlu olacaktır.

JLRYenilik