Jaguar ve Land Rover’ın Tata’ya satılmasının ardından gelen sıcak parayla yaptıkları işler gerçekten çok iyi. Markalar hiç olmadıkları kadar güçlü ve son gelen haberlere göre ufak ufak para kazanmaya da başladı. Fakat bu durmak için yeterli değil. Tam tersine gelişim devam etmek zorunda.

İlk yenilik Ingenium motor ailesine gelecek olan benzinli üyeler. Üyeler diyoruz ama aslında tam olarak kaç tane motordan bahsedildiğini hala bilmiyoruz. Tek bildiğimiz ailenin geri kalanıyla ortak parçalar kullanan ve 500 cc’lik silindirlere sahip benzinli motorların geldiği. Muhtemelen 2,0 litrelik 4 silindirli ve 3,0 litrelik 6 silindirli iki farklı üniteden bahsediliyor. 1,5 litrelik hacme ve 3 silindire sahip bir versiyon içinse pek umut yok çünkü ne Jaguar’ın spor sedanları ne de Land Rover’ın arazi irileri bu tür bir motora ihtiyaç duymuyor. Yeni geliştirilen motor, yüksek yakıt tüketimi nedeniyle eleştirilen mevcut 2,0 litrelik motorun yerini alacak.

Yeni şanzıman daha fazla sürprize sahip. JLR bugünlerde ZF tarafından üretilen 8 ve 9 vitesli otomatik şanzımanları kullanıyor. Bunlardan 9 vitesli olan hem geniş bantlı aktarma kabiliyeti hem de çalışma karakteriyle oldukça etkileyici. Yeni şanzımansa 8 orana ve çift kavramaya sahip bir otomatikleştirilmiş manuel. JLR’nin iddiasına göre Transcend adı verilen yeni şanzıman, 8 vitesli otomatik şanzımana göre çok daha verimli bir üretim. Uzunlamasına motor ve önden ya da 4 tekerlekten çekiş için uygun olan şanzıman, 8 vitesli otomatik şanzımanın 2 katı genişlikte oran yelpazesi sunabilecek ve ondan 20 kg daha hafif olacak. Arazi kullanımı için düşük oranlı aktarma kutusuna da uyumlu olan şanzıman, bu tür kullanımda karşılaşılacak kırıcı şartları da karşılayabilecekmiş.

Yeni motor ve şanzımanın 2017 yılı içinde üretime dahil olması bekleniyor.