Jeep arazi aracı ya da arazi aracı gibi görüne araçlarda bir jenerik marka. Bir çok dilde bu tür araçların konuşma dilindeki karşılığı Jeep markasıyla ilintili. Hal böyle olunca markanın trendlere hakim olması beklenir ama tam olarak öyle değil. Örneğin kompakt crossover sınıfı son dönemde Avrupa’da tam anlamıyla patlama yaşarken Jeep buna izleyici kaldı. Dahası bu yoklukta değil bollukta gerçekleşti: Jeep’in kompakt crossover sınıfında bir değil iki modeli vardı. Compass ve Patriot, ne yazık ki Avrupa için fazla sıradan Amerika içinse fazla küçüktü. Şimdiyse Patriot’u geride bırakan Compass yepyeni bir başlangıç için aramızda. Bu sefer iddiası büyük.

jeep compass 2018 test yorum

1- Nedir?

Jeep’in kompakt crossoverı. Boyu 4,39 metre ve aks mesafesi 2,64 metre. Bu değerler sınıfının orta-alt seviyesini gösteriyor ama aslında premium modeller için normal.

jeep compass 2018 test yorum

2- İç mekanı nasıl?

Ağabeyleri Cherokee ve Grand Cherokee ile benzer, malzeme kalitesi muazzam değil ama kötü de değil. Baz versiyon 5 inçlik ekranla gelecek ki bu günümüz için neredeyse minyatür bir ekran anlamına geliyor. Diğer versiyonlardaysa 7 ve 8,4 inçlik ekranlar olacak. İri düğmeler ve rahat yerleşim sayesinde kullanımı sorunsuz. Arka koltuklarda sunulan alan yeterli. Bagajıysa 424 litre ile boyutlarına göre küçük.

3- Motor seçenekleri nasıl?

1,4 litrelik turbo beslemeli motorun 170 HP güç ve 250 Nm tork üreten bir versiyonu tek benzinli motor seçeneği. 1,6 litrelik ve 2,0 litrelik dizellerse diğer motor seçenekleri. Küçük hacimli dizel 120 HP güç ve 320 Nm tork üretiyor ve sadece önden çekiş ve 6 vitesli manuel şanzımanla satılacak. İlerleyen dönemde bu motora çift kavramalı otomatikleştirilmiş şanzıman seçeneği gelecek. İkinci dizelse 2,0 litrelik hacimden 170 HP güç ve 380 Nm tork üreten Multijet. Bu motor tıpkı benzinli motor gibi 4 tekerlekten çekiş ve 9 vitesli otomatik şanzımanla satılacak. Bu dizel motor Trailhawk donanım seviyesiyle alındığında şanzımanında arazi takviyesi de gelecek ve bu sayede kabiliyeti bir kademe daha artabilecek.

4- Sürüşü nasıl?

Kısa bir rotada benzinli motora sahip Compass’ı kullanma fırsatımız oldu ve dürüst olmak gerekirse çok fazla veri topladığımız da söylenemez. Bu versiyon bir süre tek seçenek olacak çünkü dizel motorlar pazara biraz gecikmeli olarak gelecek. Bu motor şanzıman ikilisiyle Compass yeterliden öte çekiş gücü sunarken tüketim konusunda çok beklentisi olmayanlara hitabedecek. Bizim kısa sürüş rotamız bir ortalama almaya müsait değildi ama şehir içi tüketiminin 10 litre/100 km civarında olması şaşırtıcı olmaz. Zaten turbo beslemeli benzinli motor, otomatik şanzıman, 4 tekerlekten çekiş sistemi ve iri crossover gövdesiyle bu seviye normal kabul edilmeli. Sabit hızlı sürüşlerde tüketimin ne kadar düşeceğiniyse aracın test parkımıza dahil olmasını bekleyip görmek gerekli. Çünkü 2500 d/d gibi nispeten yüksek devirde üretilen maksimum tork sabit hızlı sürüşlerde yeterince etkili olmayabilir. Compass’ın süspansiyon sistemi iyi ayarlanmış. Yüksek gövdesi nedeniyle süzülme hissine sahip değil ama darbeleri büyük başarıyla filtreliyor. Kabin izolasyonu konusundaki yorumlarımızı da sonraya saklayacağız çünkü 100 km/s hıza dahi çıkamadığımız bir sürüşten bahsediyoruz.

5- Fiyatları nasıl?

Aslında fiyatlardan ziyade fiyattan bahsetmek daha doğru. Çünkü sadece benzinli motor ve Opening Edition isimli bir donanım seviyesi saz konusu. Bu haliyle fiyatı da 189 bin TL olarak belirlenmiş. Diğer motor ve donanım seçeneklerinin fiyatı ilerleyen dönemde belli olacak. Donanımlardan bahsetmişken, Longitude isimli baz donanım seviyesinde bile çarpışma ikazı, şerit takip yardımcısı ve anahtarsız giriş sistemi standart olarak sunulacak. Limited donanım seviyesinde bunlara ek olarak çift bölgeli otomatik klima, ön/arka park sensörleri, elektrikli bagaj kapağı, otomatik park yardımcısı, kör nokta uyarı sistemi, sıkışık trafik yardımcılı adaptif hız sabitleyici ve 7 inçlik ekrana sahip gösterge tablosu gibi donanımlar geliyor. Anlayacağınız Compass donanım açısından premium rekabette iyi durumda.

Jeep Compass fiyat listesi için tıklayın.

6- Satın almalı mıyım?

Siz bilirsiniz. Bizim kesin kararımızı vermemiz için biraz daha uzun zaman geçirmemiz gerekiyor.

jeep compass 2018 test yorum jeep compass 2018 test yorum jeep compass 2018 test yorum