Sedanları seviyoruz, hatta onlara bayılıyoruz. Onlar bizi patronların, başarılıların mertebesine ulaştırıyor, bagajları geniş ve arka koltukları rahat. Bizim sedan anlayışımızın sınırları çok belli, boyu 4,5 metre civarında, 16 litreden küçük bir dizel motora sahip, beyaz, mümkünse otomatik şanzımanlı. Peki sedanınız 328 km/s hız yapabilen, motoru 707 HP güce sahip bir deli olsaydı?

2015 Dodge Charger SRT Hellcat

Dodge böle müşterilerin de olabileceğini düşündüğü için Charger’ın en güçlü versiyonu olan SRT’nin daha da güçlü versiyonu olan Hellcat’i geliştirdi. 6,2 litrelik HEMI V8 motorun superchargerla güçlendirilmiş bir versiyonu Hellcat’in kalbinde yatıyor. Motor maksimum 707 HP güç ve 881 Nm tork üretebiliyor ve bu büyük güç bombasını 8 vitesli otomatik şanzıman üzerinden iki arka tekerleğe aktarıyor. Otomobilin 0-100 km/s hızlanma verisi 570 HP civarında güç üreten yeni yetmeler için gerekli. Dodge, Hellcat için bunun yerine durur halden kalkıp 160 km/s hıza ulaşma ve sonrasında da durur hale gelene kadar frenleme performansından bahsetmeye seçmiş. Charger SRT Hellcat’in bunların tamamını yapması sadece 13 saniye sürüyor, yani sizin dizel motorlu sedanınızın 0-100 km/s hızlanması kadar.

Dodge mühendisleri bu vahşi motoru bir sedana yerleştirdikten hemen sonra ortada yanlış giden bir şeyler olduğunu farketmiş. Örneğin bir sedanın kullanım alanları gibi, çocuklar, valeler ya da bir spor otomobil yerine bir sedan satın alanların içiçe yaşayacağı diğer tehlikeler gibi. Bu nedenle de Hellcat’in iki tane anahtarı bir tane de özel kodlu yazılım kilidi bulunuyor. Otomobil siyah anahtarla çalıştırıldığında motor normal (!) bir sedan gibi 500 HP civarında güç üretiyor. 707 HP gücün tamamını kullanmak içinse kırmızı anahtarı kullanmanız gerekli. Bunu yaptığınızdaysa gösterge tablosunda, “aracı kırmızı anahtarla çalıştırdınız, eğer tüm gücü kullanmak istemiyorsanız siyah anahtarı kullanın” yazan bir uyarı çıkıyor. Eğer aracınızı valeye teslim edecekseniz gireceğiniz 4 haneli bir kod yardımıyla ciddi yasaklar koyabiliyorsunuz; motor gücü kısıtlanıyor, motor 4000 d/d’nın üzerine çıkmıyor, şanzıman birinci vitesi, manuel seçim modunu ve direksiyondaki kulakçıkları devre dışı bırakıp her zamankinden erken vites yükseltiyor, launch control devreye alınamıyor ve ESP devreden çıkartılamıyor.

Dodge, bu cehennem çılgını için tüm Chrysler Grubu’nda şimdiye kadar kullanılmış en büyük fren disklerini (390 mm, neredeyse bir ramazan pidesi kadar) ve 6 pistonlu Brembo fren kaliperlerini kullanmış. Neyse ki Hellcat’i tanımak için bu diskleri görmeniz gerekmiyor. Gövde panellerinin neredeyse tamamı normal SRT versiyonlarından farklı, burun tasarımı tamamen yeni ve kaputtaki hava girişleri de Avrupa’da ancak Ferrari’nin kullanmaya cesaret edebileceği kadar derin.

2015 Dodge Charger SRT Hellcat 2015 Dodge Charger SRT Hellcat

2015 Dodge Charger SRT Hellcat 2015 Dodge Charger SRT Hellcat

 2015 Dodge Charger SRT Hellcat 2015 Dodge Charger SRT Hellcat

2015 Dodge Charger SRT Hellcat 2015 Dodge Charger SRT Hellcat

2015 Dodge Charger SRT Hellcat 2015 Dodge Charger SRT Hellcat

2015 Dodge Charger SRT Hellcat 2015 Dodge Charger SRT Hellcat

2015 Dodge Charger SRT Hellcat