Hyundai’nin büyük değişimi başladı. Güney Koreli üretici, kısa süre içerisinde bilinen tüm modellerini ya yenileyecek ya da makyajlayacak. Değişim i10 ile başladı ve dürüst olmak gerekirse çok da etkileyiciydi. Şimdi sıra i20’de. Yeni nesli kısa süre önce tanıtılan küçük HB, bir süredir Avrupa pazarında satışta ve 13 Ekim itibariyle de Türkiye pazarında satışa sunulacak. Üretiminin Kocaeli’nde yapıldığı düşünülünce bu gecikme biraz can sıkıcı gibi ama Avrupa’dan alınan taleplerin yoğunluğu ihracat rakamları için iyi olacaktır. O zaman geç olsun güç olmasın diyelim ve son i20 haberine geçelim: i20 N Line, yani sportif sevenlere özel bir i20 versiyonu tanıtıldı.

hyundai i20 n line

N Line, ilk olarak Tuscon’da sunulan bir donanım seviyesi. Temel olarak Hyundai’nin performans otomobillerini oluşturan N versiyonlarının normal motor seçeneklerine yansıması olarak tanımlanabilir ama Hyundai bu konuyu pazarın genelinden daha fazla ciddiye alıyor. Tucson N Line sadece bir donanım seviyesi olmaktan öte, farklı yürüyen aksam elemanlarına sahip bir Tucson türevi. Yani basitçe her şeyin karartıldığı ve aralara kırmız detayların atıldığı bilindik yorumlardan daha farklı. Bu durum i20 N Line için de geçerli olacak.

hyundai i20 n line

Dış tasarımda N Line’ı ayırdetmek çok kolay. Kendine özgü ön tamponu daha derin hava girişleri ve siyah ızgarasının yanında bir tampon altı spoilere de sahip. 17 inçlik jantlar yine N Line donanım seviyesine özgü. Arka kısımsa bambaşka bir alemde: Sanki DTM yarışına hazırlanıyormuşçasına agresif tamponu, aerodinamik olarak pek etkin gibi görünmeyen difüzörü, çift çıkışlı egzozu ve ortada konumlu arka sis lambasıyla oldukça ilgi çekici.

hyundai i20 n line

İç mekandaysa klasik dışa vurumlar hakim: kapkara dekorasyon kırmızı detaylarla süslenmiş. Alüminyum pedallardan metal süslere sahip vites kulakçıklarına ve özgün bir vites topuzuna kadar tüm klişeler bir bir işaretlenmiş. Büyük dokunmatik ekran ve dijital gösterge tablosu gibi donanımlar normal i20 versiyonlarından tanıdık.

hyundai i20 n line

Peki i20 N Line iyi göründüğü kadar iyi gidebilecek mi? Aslında konu bu değil. Zira eğer göründüğü kadar iyi giden bir araç istiyorsanız önümüzdeki yıl tanıtılacak olan i20 N’i ve 200 HP’nin üzerinde güç üretecek motorunu beklemeniz gerekiyor. Buradaki konu daha çok görsel üzerine ama Hyundai kısmi çalışmaları da ihmal etmemiş. N Line donanım seviyesi 1,2 litrelik atmosferik beslemeli motorla bile sunulacak. Yani 84 HP güç ile bu kadar gövde kitine sahip olmak biraz ilginç olabilir. Tabii daha fazlasını isteyenler için de 1,0 litrelik T-GDI, yani turbo beslemeli benzinli motor devreye girecek. 100 HP ve 120 HP güç üreten iki seçeneği, isteyenlere 48V mild-hibrit ve akıllı manuel şanzımanla da sunulabilecek. T-GDI motorla satın alındığında N Line bir dizi özgün ayarlamayla gelecek: Süspansiyon sistemi, motor tepkileri ve egzoz sesi N Line’a özgü olacak.

hyundai i20 n line hyundai i20 n line hyundai i20 n line