Corvette’in ABD’nin otomobil endüstrisi açısından önemi büyük. Bu otomobil, yeni kıtanın üreticileri yıllarca kötü otomobil üretmekle yargılanırken bile şanını korumayı bildi ve Corvette her zaman Corvette olarak kaldı. Bu sayede her nesil Corvette’in kıymeti ayrı biliniyor ve Corvette markası da değerini korumaya devam ediyor. Bugünse Corvette hiç olmadığı kadar fazla ve güçlü rakiple yüzleşirken farklılıklar ve ayrıcalıklar yerine en iyiyi sunma peşinde. İşte bu nedenle olsa gerek, Corvette Z06 Convertible ile Chevrolet şimdiye kadar ürettiği en güçlü üstsüzü piyasaya sunmaya hazırlanıyor.

2015 Chevrolet Corvette Z06

Avrupa’da küçük hacimden büyük güç almak övünç kaynağıyken ABD’de hala büyük hacmin yerini ancak daha büyük hacim tutar mantığı korunuyor. Elbette onlar da turbo beslemeli küçük hacimli motorlarla tanıştı ama Corvette gibi bir süper star için hala hacim önemli. Bu nedenle Z06’nın kalbinde 6,2 litrelik devasa bir motor yatıyor. Üstelik bu motorun normal atmosfer basıncıyla üreteceği güç rakiplerin geresinde kalacağı için devreye bir de supercharger giriyor. Motordan bir kayış yardımıyla aldığı güçle silindirlere rölanti devrinden itibaren yüksek basınçlı hava pompalayan sistem sayesinde dev V8 625 HP güç ve 861 Nm tork üretebiliyor. Motorda direkt enjeksiyon sistemi, silindir kapama sistemi ve sürekli değişken supap zamanlama sistemi gibi teknolojiler de unutulmamış. Ama eğri oturup doru konuşalım, 6,2 litrelik bir motordan 625 HP güç almak o kadar da abartılacak bir durum değil. Sonuçta biz 2,0 litrelik motordan 360 HP güç alanların diyarına daha yakınız.

Litre başına alınan güç ne olursa olsun bütün bu veriler güçlü, hem de çok güçlü bir motoru işaret ediyor. Motorun gücü arka aksa, vites değiştirirken otomatik olarak ara gaz verebilen 7 vitesli manuel ya da yeni geliştirilen ve vites geçiş hızları konusunda çok iddialı olan 8 vitesli otomatik şanzıman üzerinden aktarılıyor. Hızlı kalkış yardımcısı (Launch Control), adaptif çekiş kontrol sistemi ve elektronik diferansiyel kilidi gibi yardımcılar da gücün kontrol edilmesinde sürücünün yükünü hafifletiyor.

Corvette’in en güçlü versiyonunun oluşturan Z06 paketi 1963’ten bu yana (paket ilk defa 63’te tanıtılmış ve o yıl 1 tane convertible satılmış) hiç üstsüz olarak üretilmemiş. Bunun arkasında tek bir neden yatıyor: Burulma direnci. Açıklayalım; tavanı olmayan bir otomobil kapağı olmayan bir ayakkabı kutusu gibidir. Bunu evinizde rahatlıkla deneyebilirsiniz; kutuyu kapağı olmadan bükerseniz kolayca şeklini kaybedecektir. Kapağı varkense biraz daha fazla direnç gösterir. Söz konusu olan bir pist yarışçısıysa burulma direnci büyük önem taşır. Süspansiyon sisteminin geometrisinin bozulmaması için gövdenin dirençli olması ve fren, hızlanma ve viraj sırasında üzerine binen yer çekimi gücüyle başedebilmesi gerekir. Peki yer çekimi mi azaldı da Z06 için üstü açık bir versiyon geliştirildi? Hayır, sadece teknoloji ve pazar talepleri gelişti. Z06 Convertible’ın gövde burulma direnci bir önceki neslin coupe karoserli versiyonundan yüzde 20 daha fazla ve günümüz zenginleri güç delisi otomobillerini kullanırken kendilerini göstermeye yüzde 200 daha meraklı.

2015 Chevrolet Corvette Z06 2015 Chevrolet Corvette Z06

2015 Chevrolet Corvette Z06 2015 Chevrolet Corvette Z06