Sürüş keyfi. BMW tüm kozlarını bu iki kelime üzerine oynamayalı uzun zaman oluyor. Artık M GmbH tarafından geliştirilen otomobiller bile makul seviyede konfor sunuyor ve her yeni çıkan BMW modeli de selefinden daha sakin karaktere sahip oluyor. Bu nedenle BMW görülmemiş yaygınlıkta aktif şasi elektroniği kullanıyor. Böylece eski sert günleri seven kullanıcılar Mercedes’ten çalınanlar kadar mutlu olabiliyor. Yine de BMW henüz piyasaya sallantılı ya da yol tutuşu tedirgin eden bir model sunmadı. Üstelik buna SUV’ları da dahil.

Ama yine de gelenekçi oldukları noktalar var. Fakat arkadan itiş artık o noktalardan biri değil. 2 Serisi Active Tourer’ın tanıtılmasıyla birlikte önden çekişli BMW’ler dönemi başlamış oldu. Gelecekte daha fazla önden çekişli BMW göreceğiz ve bunlardan biri de 1 Serisi olacak.

Aslında 1 Serisi’nin arkadan itişli olması ilk günden bu yana en büyük hataydı. Evet o tam bir BMW gibi sürüş sunuyordu ve evet 1 Serisi ilk tanıtıldığında önden çekişli otomobiller devamlı önden kayan keyif düşmanı sürüşler sunuyordu. Fakat önünüzde en büyüğü 4,4 metre olan ve 5 yetişkin ve bagajlar için yeterince yer sunmak zorunda olanların yarıştığı bir sınıf varsa arkadan itiş büyük bir sorun haline geliyor. Aşağıdaki fotoğrafı inceleyenler sorunu hemen anlayacak. arkadan itişe ve önde konumlu motora sahip bir otomobilin motor ve arka aksı arasında uzun bir şaft olmak zorunda. Arka akstaki diferansiyelin bu sıkışık bölgeden çalacağı alan ikinci bir sorun. Ayrıca arkadan itişli bir otomobile motorlar da enine değil boyuna yerleştirilmeli. Bu da motor için daha da fazla alan harcanması anlamına geliyor. İşte BMW 1 Serisi’nin iç mekanının bu kadar dar olmasının nedeni de bu yerleşim.

BMW 1 serisi 2018

BMW bu durumu değiştirecek. Bunun kesinleştiği 2 Serisi Active Tourer’la zaten ortaya çıktı. Peki bu ne zaman olacak. Güncel 1 Serisi henüz 3 yaşında. Bundan sonra ya 2018’i beklememiz gerekiyor ya da 2016’da erken bir emeklilik. Eğer ilk seçenek gerçekleşirse 1 Serisi muhtemelen önümüzdeki yıl içinde küçük bir makyaj geçirecek ve ömrünün ikinci yarısına başlayacak. İkinci seçenek gerçekleşirse, makyaj beklemek hata olur. Bunun yerine BMW’nin zaten yaptığı yıllık iyileştirmeler ve geliştirmelere devam edilip 2016’da yeni neslin tanıtımı yapılabilir.

Peki yeni 1 Serisi’nden neler beklenmeli. Öncelikle yeni önden çekişli yapı için çok fazla endişelenmek yersiz. Sonuçta BMW ne kadar iyi önden çekişliler üretebileceğini Mini modelleri ile kanıtladı. Tabii burada bir BMW’de Mini benzeri sertliğin kabul edilemez olduğunun da altını çizmemiz gerekiyor. Bunun yerine BMW’nin önünde kullanılacak bir sürü akıllı elektronik sistem var. BMW tarafından ayarlanmış torque vectoring özellikli bir çekiş kontrol sistemi pembe bir düş gibi sürüşler sağlayabilir.

Yeni Mini hatchback ve 2 Serisi Active Tourer’ın motor gamı 1 Serisi’nde de kullanılacak. 1,5 litrelik benzinli ve dizel motorlar, 6 vitesli otomatik ve manuel şanzımanlarla birlikte kullanılacak. Daha fazlası önden çekişle olmaz diyenler haklı çünkü güçlü motorlarla 4 tekerlekten çekiş sistemi kullanılacak. Böylece sıralı 6 silindirlileri aratmayan güç seviyelerine çıkılacak ama sadece 4 silindirli motorlar kullanılacak. Ne yazık ki enine konumlu motor yerleşimi için sıralı 6 silindirliler çok büyük kalıyor.

Otomobilin boyutlarının fazla değişmesi beklenmiyor. Böyle olursa da bugüne nazaran iç mekanın hissedilir şekilde genişleyeceği öngörülebilir. Sonuçta artık motor artık yan durduğu için kabin daha ileriye taşınabilir ve şaftla arka akstaki diferansiyelin eksikliği de ortaya yeni alanlar çıkartacaktır. Bunun bir diğer getirisi de doğal olarak daha büyük bagaj olacaktır. Çekiş sistemi değişikliği otomobilin ağırlığına da fayda sağlayacak. Sadece şafttan kurtulmak bile 30 kg’lık tasarruf anlamına geliyor. Alüminyum ve yüksek dayanımlı metaller kombinasyonunun kullanımının arttırılması sayesinde elde edilecek ek hafifleme de diyetin geri kalanını oluşturacak.

BMW 1 serisi 2018