Henüz 1,5 yıllık bir internet sitesi olmasına rağmen kimgecer.com 2015’te 1.130.000’in üzerinde sayfa gösterimine ulaştı. Peki neredeyse yüzde 85’i arama motorları üzerinden gelen okuyucular en çok hangi habere ilgi gösterdiniz? Daha doğrusu Türkiye’nin en çok ilgi çeken otomobil haberi neydi? Buyurun paylaşalım.

10- 1,6 litrelik dizel motorlu Mercedes C200d

Renault’dan alınan 136 HP güç ve 320 Nm tork üreten dizel motor 7 vitesli otomatik şanzıman ve ızgarada kocaman bir yıldız taşıyan lüksümsü sedan. Bunlar Türk halkının rüyasıydı ve Mercedes bunları gerçekleştirdi. Sonuç olarak C200d en çok okunan testimiz olmakla kalmadı aynı zamanda tüm haberler arasında da ilk 10’a girmeyi başardı.

9- VW Golf’ün 8. nesli

Henüz varolmayan bir otomobilin bu kadar ilgi çekmesi ilginç. Dahası güncel neslinin müşteri memnuniyeti de üst seviyede. Nedeni ne olursa olsun 2017’de tanıtılması beklenen 8. nesil Golf çok ilgi çekti. Yeni neslin hayatımıza neler kazandıracağı merak konusuydu. Dahası sözüm ona sedan pazarı olan ülkemizde bu hatchback, sedan kardeşi Jetta’nın yeni neslinden çok daha fazla ilgi gördü.

8- Yeni nesil VW Transporter

Malum Transporter oldukça başarılı satış rakamlarına ulaşıyor ve bu da internet ortamında da kendini gösteriyor. Yeni neslin tanıtımından yaklaşık 7 ay önce başlayan merak dalgası nesil tanıtımı ve ardından da Türkiye’deki satışın başlamasıyla tavan yaptı. Sonuçta özünde bir otomobil sitesi olan kimgecer.com’un en çok okunan ticarisi 19 binin üzerinde gösterimle Trasporter oldu.

7- Mercedes E Serisi’nin yeni nesli

Bu aslında biraz ilginç. Çünkü başlangıç fiyatının 1,6 litrelik motorla bile 150 bin TL’nin altına düşmediği bir modelin henüz tanıtılmamış nesli kısa sürede en çok aranılanlar listesine girdi. Muhtemelen 11 Ocak’taki tanıtım sonrasında bir süre boyunca en çok okunan listesinin tepesinde kalacak. Hatta siteye giriş tarihi üzerinden oranlama yapabilsek muhtemelen gerçek yeri şimdi bile ilk 3’tür.

6- Lada Vesta

Üretildi üretilecek, geldi gelecek, derken Lada Vesta doğal bir ilgi odağı oldu. Renault’nun sahipliğinde çok daha büyük umutlar vaadeden Lada’nın en yeni modeli Vesta, ülkemizdeki temsilci sıkıntısına karşın pek çok kişinin merakını cezbetti. Tabii bunda en önemli etken büyük gazetelerin Vesta’nın çok uygun fiyatla satılacağına dair haberleriydi. Ne yazık ki verilen fiyatlar Rusya vergi sistemine göreydi fakat bu kimseyi Vesta’yla ilgili bilgi aramaktan alıkoymadı. Ülkemizde satışına dairse belirginlik bugün daha fazla olsa da hala start verilmiş değil. Kısa bir süre önce Mersa Otomotiv Lada’nın Türkiye temsilciliğini üstleneceğini duyurdu ama internet sitesi hala Citroen bayiiliği üzerine. Anlayacağınız Lada Vesta ile buluşmamız biraz daha bekleyecek.

5- Yeni nesliyle BMW X1

Bu önemli bir haberdi çünkü 1,6 litrelik motoru sayesinde X1 artık sevilen bir model haline gelmişti. Yeni nesil önden çekişli altyapı üzerinde yükseliyor ve ülkemizde satılmasa da 1,5 litrelik dizel motora sahip bir versiyonu bile var. Yeni altyapı sayesinde, boyutları küçülmüş olmasına rağmen iç mekanı çok daha geniş ve kullanışlı.

4- Honda CR-V

Bu haberin ilgi çekmesinin temeli Honda’nın yeni dizel motorunun tanıtıldığı güne kadar dayanıyor. Çift turbo beslemeli dizel motor, 1,6 litrelik hacimden 160 HP güç ve 350 Nm tork üretebiliyor olması büyük ilgi çekti. Daha sonraysa bu motorun makyaj sonrasında CR-V’de kullanılacağı, dahası 9 vitesli otomatik şanzıman ve 4 tekerlekten çekiş sistemiyle birlikte sunulacağı açıklandı. Sonuçta ilgi çığ gibi büyüdü ve Honda CR-V uzun bir süre en çok okunanlar listesinin tepesinden inmedi.

3- Yeni nesil Opel Astra

Opel’in ülkemizde gördüğü sevgi gerçekten büyük. Bu nedenle de Opel konulu haberlerin çok okunması sürpriz değil. Yine bir sedan pazarı olan ülkemizde bir hatchback olarak Astra’nın gördüğü ilgi de çok önemli. Muhtemelen sedan pazarı yakıştırması filo satışlarını gerçek satışlarla karıştıranların yanılsamasından başka bir şey değil. Astra devrim yerine evrimsel gelişiminin yanında karoserin altında ve sürüş hislerinde devrimsel gelişimi yakalaşım bir model olarak pazara güçlü girdi.

2- Audi A4’ün yeni nesli

Farketmişsinizdir lüksü seviyoruz. Bu nedenle de premium orta sınıf üyesinin yeni neslinin ilgi çekmesi beklenmeyen bir durum değildi. Yeni nesliyle A4, VW Passat’tan da tanıdık MQB altyapıya sahip oldu ve bu ona 1,4 litrelik TSI motoru kazandırdı. Bu aralar piyasaya sunulan modelin başlangıç fiyatı kompakt crossoverlarla rekabet edebilecek kadar iddialı ve bu da 2016’nın Audi için iyi bir yıl olacağını gösteriyor.

1- Yeni VW Tiguan

Eylül ayının ortasında tanıtılmasına rağmen Tiguan kimgecer.com’da en çok görüntülenen haber oldu. Tiguan haberinin sadece 3,5 ayda 70.000’den fazla görüntülemeye ulaşması büyük bir ilginin göstergesi. Yeni nesil Tiguan zaten sevilen bir aracın özelliklerinin bir adım ileriye taşınması anlamına geliyor. 1,6 litrelik dizel motor da sadece kendi sınıfında değil tüm pazarda denge bozacak bir dalgalanma yaratabilir.

Karşılaştırmalar

Ford Mondeo mu VW Passat mi

Son olarak sitemizin konseptini de atlamayalım. 1,5 yılda 52 tane karşılaştırma yaptık, son zamanda sıklığının azaldığının farkındayız ama bunu en kısa sürede telafi etmek için çalışıyoruz. Tüm bu karşılaştırmalardan 52 tane kazanan çıktı ve değerlendirmelerimiz övgülerin sayısına yaklaşamasa da eleştiri almamıza da neden oldu. Sonuç olarak 2015’te en çok okunan karşılaştırmamız Ford Mondeo ve VW Passat arasında yapılan oldu. Bunu Honda CR-V ve Nissan X-Trail ve BMW3 Serisi ve Mercedes C Serisi arasında yapılan karşılaştırmalar izledi. Biz de yukarıdaki pazarımızın artık sedan pazarı olmadığı savımızı kısa bir süreliğine geri çekmek zorunda kaldık. Belki şimdi değil ama yakında bunu tekrar iddia etmeyi planlıyoruz. Son sözümüz, umarız dilediğiniz gibi bir yıl yaşarsınız.