CES, yani Consumer Electronics Show, yani Tüketici Elektroniği Fuarı, önümüzdeki yıllarda cebimizde, evimizde ya da otomobilimizde ne tür teknolojileri kullanacağımızı gösteren bir ileri bakış. Las Vegas’ta düzenlenen fuarda bütün dünyadan teknoloji şirketleri farklı teknolojiler üzerinde geliştirdikleri yeni teknikleri sergiliyor ve yakın geleceğe ışık tutuyor. Bu fuara bir süredir otomobil üreticileri de büyük ilgi gösteriyor çünkü otomobille teknoloji hiç olmadığı kadar içiçe geçmiş durumda. BMW de bunu kanıtlayan bir gösteriye hazırlanıyor.

Şimdilik elimizdeki teknolojinin ön gösteriminin ön gösterimi gibi. BMW’nin HoloActive Touch ismini verdiği teknoloji, güncel BMW modellerinde kullanılan el hareketlerini tanıma ve dokunmatik kumanda birimlerinin aracılığını üstleniyor. Bugünkü sistemde parmağınızı havada çevirirseniz müzik sisteminin sesini açabiliyorsunuz, ne yazık ki bu kesinlikten uzak bir sistem. Çünkü parmağınızı doğru yerde doğru açıyla çevirmeniz gerekiyor. Hologram sayesinde sanal bir dokunmatik ekran kullanarak bu işlemi tam olması gerektiği yerde yapabiliyorsunuz. Anlayacağınız hologram dokunmatik ekranın daha yakın bir konumda belirmesini sağlıyor ve siz de aslında el hareketi algılayıcısıyla işlemi yapıyorsunuz.

İnsanın aklına bütün bunlar direksiyonun üzerindeki bir düğmeye basmaktan nasıl daha kolay olabilecek diye sormak gelmiyor değil ama olsun.