Sahnede tenis efsanesi Roger Federer, kendisine yöneltilen “Station wagonlar hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna; “Geldiğim yer olan İsviçre’de çok yaygın olarak kullanılıyorlar” diye cevap veriyor. Onun cevabına katılmayı çok isterdik ama hayır öyle değil; bizim buralarda station wagonlar hiç de yaygın olarak kullanılmıyor. Sedanla aynı boyda olmasına rağmen çok daha kullanışlı olan bir araç neden tercih edilmiyor bilinmez ama, E Serisi Estate’i Türkiye’de yolda görme ihtimaliniz bir gorili kitap okurken görme ihtimalinizden bile daha az.

MercedesEEstate004

Ülkemizde hiç tercih edilmeyecek olması E Serisi Estate’in umurunda bile değil. Çünkü onu sevenler için çok iyi hazırlanmış olmanın rahatlığına sahip. Burun yapısı olması gerektiği gibi sedan karoserli kardeşiyle tamamen aynı. Arka tasarımsa hem C Serisi Estate hem de GLC ile gereğinden fazla benzer. Boyunun 5 metre sınırında olması bu ikiliden ayrışmasını kolaylaştıracak ama dikkatsiz gözler için hepsi bir olmaya mahkum.

Estate’in bagaj hacmi 640 litre. Üstelik bu hacmin kullanımı için akıllıca bir kaç çözüm de üretilmiş. Örneğin bagaj kapağı açıldığında bagaj örtüsü D sütununda yukarı doğru hareket edip yüklemeyi kolaylaştırıyor, koltuk sırtlıkları katlandığında düz yükleme zemini oluşuyor ve arka koltuk sırtlıklarının eğimi manuel olarak iki farklı açıda ayarlanabiliyor.

MercedesEEstate001

Estate’in tüm yürüyen aksamı ve motorları Sedan ile aynı. 2,0 litrelik benzinli ve dizel motorlarla başlayan yelpaze, şimdilik Mercedes-AMG E43 4Matic’in 3,0 litrelik motorunun ürettiği 401 HP güç ve 520 Nm torkla zirve yapıyor. Kısa bir süre sonra doğal olarak bir E63 AMG’den de bahsediyor olacağız.

Estate eninde sonunda Türkiye’de satışa sunulacak ama bu sadece sipariş üzerine ve yakın bir gelecekte ama kesin olarak bilinmeyen bir anda gerçekleşecek.

MercedesEEstate001 MercedesEEstate009 MercedesEEstate008 MercedesEEstate007 MercedesEEstate005 MercedesEEstate003 MercedesEEstate002