Elektrikli ve hibrit otomobiller konusunda Türkiye’deki sektör temsilcileri hep durumu izleme konumunda. Yetersiz altyapıdan bahseden de var talebin olmadığından da. Üstelik günümüz vergilendirmesi, özellikle lüks sınıfta elektrikli araçlara büyük avantaj sağlıyor. Buna karşın elektriklenme çok yavaş gerçekleşen bir dönüşüm. Neyse ki bir kaç tane Don Kişot yel değirmenlerine karşı savaş veriyor.

Öncülerden en dikkat çekeni Borusan Otomotiv. Normalde temsilciden bahsetmek bir haber yayını için abestir ama bu sefer bir istisna yapmamız lazım. Zira Borusan Otomotiv, temsil ettiği markaların tamamında hibrit ve elektrikli modelleri Türkiye’de satmaktan hiç çekinmedi. BMW, Mini, Jaguar ve Land Rover’ın neredeyse tüm elektriklenme hareketi Türkiye’den de takip edilebildi. Bu hareketin son meyvesi Land Rover’ın orta sınıf SUV’u Discovery Sport ve onun hibrit versiyonu.

P300e olarak anılan versiyonun en ilginç özelliği 3 silindirli ve 1,5 litre hacimli benzinli bir motorla sunulması. Yani bizim yasalarımıza göre bu Discovery Sport genel halk sağlığına uygun, gereksiz ya da lüks değil. Konumuza geri dönersek, benzinli motor ve elektrik motorunun ortaklığı Discovery Sport’a 300 HP güç ve 540 Nm tork sağlıyor. Benzinli motorun gücü diğer Discovery Sport versiyonlarından farklı olarak 8 vitesli bir otomatik şanzıman üzerinden ön aksa aktarılırken, elektrik motoru ise arka aksa güç aktarıyor. Sonuçta 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip olan P300e, 0-100 km/s hızlanmasını 6,6 saniyede tamamlayıp 100 km’de 1,6 litrelik tüketim verisi elde edebiliyor. Tabii bu değer WLTP normlarınca hesaplanmış ve test ortamına özgü. Muhtemelen gerçek hayat verisi çok daha yüksek olacaktır ama yine de okumak bile çok hoş. 15 kWs’lik lityum-iyon bataryasıyla 64 km’lik elektrikli menzil vaadeden Discovery Sport P300e, hızlı şarj ünitesinden 30 dakikada şarj edilebiliyor.

En güzel haberiyse sona sakladık: Discovery Sport, 1,5 litrelik benzinli motoru sayesinde vergi avantajına sahip olduğu için sadece 875 bin TL’den başlayan fiyatlarla alıcı bekliyor. İşin ilginci 2,0 litrelik dizel motorun başlangıç seviyesine sahip versiyonlar da 900 bin TL’den başlayan fiyatlara sahip. İlk bakışta vergi avantajı pahalı pil teknolojilerine harcanıyor demek mümkün ama bahsi geçen versiyon D150, yani 2,0 litrelik dizel motorun 150 HP ve 380 Nm tork üreten versiyonuna sahip. Yani performans konusunda ibre hibritten yana olacaktır.