Hem yakıtın hem de az tüketen motorların fiyatlarını aynı anda yükselirse ne olur? Su yolunu bulur ve uygun maliyetli ama yine de tasarruflu versiyonlar öne çıkar. İçinde bulunduğumuz dönemde LPG’li modellerin öne çıkmasının nedeni de tam olarak bu. Fakat bu konu tam olarak konforlu sayılmaz. Kendinize iyi bir LPG kiti ve o kiti aracınıza takacak işin ehli ustalar bulmanız gerekiyor. Ya da fabrikadan LPG’li çıkan bir araç satınalabilirsiniz. Eğer ikinci yolu tercih ediyorsanız artık önünüzde çok daha fazla seçenek var.

Dacia, ürün gamının neredeyse tamamına fabrikadan LPG ile donatılmış versiyonlar ekledi. ECO-G adıyla anılan seri, Duster ve Lodgy modellerinde 1,6 litrelik atmosferik beslemeli benzinli motor ve Sandero ve Logan MCV modellerinde 0,9 litrelik turbo beslemeli benzinli motorla geliyor. LandiRenzo markalı LPG kiti fabrikada takılan modeller, böylece kimi LPG sorunlarından kurtulmakla birlikte hem garanti süresi hem de bakım aralıkları açısından Dacia kriterlerinde kalmaya devam ediyor.

Fiyatlar konusundaysa ilginç bir tutum söz konusu. Duster örneğinde ECO-G LPG’li versiyon sadece Prestige isimli nispeten zengin donanım seviyesiyle geliyor. Bu versiyonun 108.900 TL olarak belirlenen fiyatı, aynı motora sahip ama LPG sistemsiz ve Comfort donanım seviyesine sahip Duster’dan 10 bin TL pahalı. Ki Dacia Comfort donanım seviyesiyle Prestige donanım seviyesinin farkını da 10 bin TL olarak belirlemiş. Yani Prestige donanım seviyesinin ek donanımları bedavaya geliyor. Diğer modellerde ise LPG kiti için 6 bin TL’lik ek ödeme talep ediliyor.

Dacia ECO-G hakkında bilgi almak için tıklayın.

Dacia ECO-G fiyat listesi için tıklayın.