Tüm otomotiv sektörü çok zor zamanlardan geçiyor. İşin en kötü yanı, bu zorluğun satışlardaki irili ufaklı dalgalanmalardan kaynaklanmaması. Zira bu dalgalanmalara göğüs germek sektörün en çok sevdiği spor dalı. Bu seferki sorunun kaynağı değişim. Bilinen otomobil anlayışı çok köklü bir değişimin başında ve bu da dev ölçekli üreticilerin uyum sorunu yaşamasına neden oluyor. Bir yandan elektrikli otomobillerle otonom sürüş geliştirilirken, diğer yandan da mevcut araçların bağlanabilirlik özellikleri zenginleştirilmek zorunda ve dahası yakın zamanda da sahiplik yerine araç paylaşımları öne çıkmaya başlayacak. Bütün bunların içinde süregelen sistemin de yürütülmesi gerekli. Daimler, yani Mercedes’in çatı firması bu dönüşümü en gerilimli yaşayan üreticilerden bir tanesi. Çünkü Mercedes otomobilli hayatın ilk bölümünün başlangıcını yaptığı gibi neredeyse tamamında da zirvede yer aldı. İkinci bölümde aynı konumunu istiyorsa önce büyük bir varlık mücadelesi vermek zorunda. Sonuç olarak bu mücadelenin parçası mevcut modellerini iyileştirilmesi ve bu iyileştirmede sıra E Serisi’nde. Normalde makyajın açıklanması Mart ayında düzenlenecek Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak ama Mercedes yenilikler konusunda çok heyecanlı olduğu için öncesinde bir iki ipucuyla makyajlı E Serisi’nin tanıtımlarına başladı.

Öncelikle Mercedes’in bu makyajı çok önemsediği kolayca anlaşılıyor. Zira Almanlar kısa süre içinde bir iki hata yaparak önemli dersler çıkarttı. Bu hataların birincisi E Serisi’nin C Serisi’nden neredeyse ayırdedilemeyecek bir tasarıma sahip olması, ikincisiyse C Serisi makyajında eldeki tüm mermilerin kullanılmaması. Şimdi E Serisi makyajında bu hatalardan uzak durulmaya çalışılacak.

mercedes e yeni kasa ne zaman

Bunun bir neticesi olarak E Serisi tasarımı bir hayli değişecek. Burun tasarımında ailenin CLS ve CLA gibi daha sportif üyelerinden izlenimlerle hem özgün hem de daha zarif bir görüntü elde edilecek. Arka tasarımda da yine C Serisi stopları yerine enine uzanan ve daha ince stoplar tercih edilecek. Aracın boyutları değişmeyecek ama daha ince yapılı aydınlatmalar sayesinde eskisinden daha uzun görünecek. Bunun anlamı, görsel kıyaslamada E Serisi’nin, C Serisi’nden çok daha iri olduğunu rahatça dışa vuracağı.

İç mekanda yapılacak yenilikler daha çok donanımlarla ilgili olacak. Biraz daha kaliteli malzemeler, artık standart olarak sunulacak olan irice bir çift (10,25 inçlik) ekranla süslenecek. Bu ekranlardan multimedya sistemi için sunulacak olanı MBUX isimli modern arayüze ve yapay zekayla birlikte gelecek. Ekranın dokunmatik olup olmayacağıyla ilgili şimdilik bilgi yok. dokunmatik bir ekran için E Serisi’nin kokpitinin bir hayli değişmesi gerek zira güncel ekran konumu dokunmak için pek uygun değil. Bunun yanında Mercedes yeni direksiyon simitlerinin dokunmatik alanlarla bu sistemin kullanımını kolaylaştıracağını vurgulama ihtiyacı da hissetmiş. MBUX, E Serisi’ne yapay gerçeklik sunumları da kazandıracak: Mesela bir adres ararken ekranda bina numaralarını da görebileceksiniz, ya da harita üzerinde yolda gerçekten okunan tabelalar da gösterilebilecek. Bunun yanında bir sürü bağlanabilirlik özelliğine sahip Via-Mercedes işlevleri de geliştirilmiş ama bu sistemler Türkiye mevzuatları gereği bize sunulmayacak. Son olarak, kirli havadan korunmak için E Serisi geliştirilmiş bir hava kalitesi sistemiyle gelecek.

Elektronik yardımcılar açısından E Serisi’nin gelişimi devam edecek. Distronic hız sabitleme sistemi artık iyice otonoma yaklaşacak ve kurulu eSIM üzerinden aldığı canlı trafik verilerini de değerlendirerek anlık kararlar verebilecek. Yani yolunuz üzerinde trafik sıkışıklığı varsa E Serisi bundan haberdar olacak ve kendisini ayarlayacak. Bunun yanında trafik sıkışıklığına girdiğinizde de E Serisi kontrolü tamamen devralabilecek: 60 km/s hıza kadar ve şeritlerin belirgin olduğu yollarda sistem sürüşü kendisi yürütebilecek.

Motor seçenekleri açısından mevcut hal devam edecek. 4 ve 6 silindirli motorlar E Serisi ürün gamını oluşturacak ve bunun anlamı yeni gelen ve çok büyük talep görmesi beklenen 1,6 litrelik dizel motorun da varlığını makyaj sonrası sürdüreceği.

Makyajlı E Serisi Avrupa pazarlarında yaz aylarından itibaren satışa sunulacak. Fakat elektronik SIM kart sorunu bizim için biraz daha fazla beklemek anlamına gelebilir.

mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman mercedes e yeni kasa ne zaman