VW’nin SUV atağının ilginç üyelerinden bir tanesi olan T-Roc büyük başarıya ulaştı. Modelin ilginçliği Golf altyapısının üzerinde Polo içeriği taşıması. Başarısının sebeplerinden bir tanesi de bu ortaya karışık durumu. Boyutları itibariyle iri bir B-SUV olan T-Roc, bu sayede kullanışlılık açısından C-SUV’larla kıyaslanabilecek konumda. Fiyatlandırmasıysa B-SUV’lara daha yakın. Yani alt sınıf fiyatına üst sınıf kullanışlılığını satın alıyorsunuz, bu da başarının anahtarı. Tabii bu durum kusursuz değil, T-Roc’un en önemli sorunu fiyatına karşılık Polo kokpitinin biraz fazla sade olması idi. Bu sorun makyajla çözüldü. T-Roc hala Polo içeriğine sahip ama artık Polo’nun potansiyel daha fazla.

Laf oraya geldiğine göre iç mekanla devam etmek daha iyi olabilir. Temel olarak yapılan değişikler için kapsamlı diyebiliriz. Yine Polo’dan alınan kokpitte artık farklı bir orta konsol kurulumu var. Havalandırma çıkışlarının yeri, daha büyük ve yüksek konumlu bir multimedya ekranına (standart olarak 8,0 inç, üst donanımlarda 9,2 inç) yer açmak için değiştirilmiş. En azından üst donanımlı versiyonlar için hazırlanan dokunmatik havalandırma kumandalarıyla da kokpitin teknolojik atılımı tamamlanmış. Bu kumandalar Tiguan’dan tanıdık ve konumları itibariyle sürüş sırasında kullanımı zor. Çevirmeli düğmeli eski kumandalar tozlanmış hissettirse de kullanımı çok daha kolaydı. Bu durumun tüketici gözündeki etkisi sıfırın altında olduğu için yenilemenin tam anlamıyla ileri gidiş olacağı savunulabilir. Bunun dışında 10,25 inçlik gösterge tablosu ekranı, yeni direksiyon simidi ve bir iki yerde kalite algısı düzenlemesiyle iç mekan yenilemesi bitmiş.

Dış tasarımdaki yenilikler ise tampon, gövde rengi ve jant seçenekleri üçgeninde tamamlanmış. Yeni ön tamponla T-Roc’un karakteristik gündüz farları yerini daha sıradan gündüz farlarına bırakmış. Bunu bir nebze telafi etmek için VW’nin son dönemde çok sevdiği ızgara aydınlatması eklenmiş. Farlar artık IQ LED olarak anılan LED Matrix teknolojisiyle donatılabiliyor. Arka tasarımda da tampondaki sahte ızgaralar yerini gövde rengi kapaklara bırakırken stop lambalarının aydınlatma alanları da değiştirilmiş.

Motor tarafında bir değişiklik yok. Biz 1,5 litrelik motorla devam edecekmişiz gibi görünüyor. Aynı şekilde süspansiyon ayarları ya da kurulumunda da bir farklılık bulunmuyor ki bu yönlerden T-Roc’un bir eksisi olduğunu söylemek de zaten imkansız.

Makyajlı VW T-Roc’un 2022’nin ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.