Peugeot’nun küçük crossoverı 2008 makyajlandı ve makyaj sonrasında yeni motor ve şanzıman seçeneklerine kavuştu. Peki Fransız üretici bahsettiği SUV atılımının ilk ürünü olan 2008’le beklentileri karşılayabiliyor mu?

makyajlı peugeot 2008 yorum

1- Nedir?

Peugeot’nun küçük sınıf crossoverı. Boyu 4,16 metre ve aks mesafesi 2,54 metre. Bu değerler küçük sınıfa kompakt sınıfa olduğundan daha yakın.

2- Makyajla neler değişti?

Aslında makyaj operasyonu son dönemde yapılan makyajlar arasında en başarılı olanlardan biri. Çünkü hem 2008’i daha taze gösterecek kadar etkili hem de makyaj öncesi versiyonları silik gösterecek kadar farklı değil. Hava giriş ızgarasının daha dik konumu ve çamurluklar üzerine eklenen plastik parçalar sayesinde boyutlarında bir değişiklik olmamasına rağmen eskisinden daha maceracı ve güçlü görünmeyi başarıyor ki bu da Peugeot’nun 2008’in bir SUV olduğu tezini güçlendiriyor. Fakat bir SUV olmak için en azından gereken 4 tekerlekten çekiş sistemi ürün gamında hala bulunmuyor. Bunun yerine koşullara adapte olabilen bir tür çekiş kontrol sistemi olan Grip Control ile yetinmek gerekli.

makyajlı peugeot 2008 yorum

3- İç mekanı nasıl?

Küçük direksiyon simidi ve büyük dokunmatik ekran 2008 kokpitinin en dikkat çekici öğeleri. Küçük direksiyon simidi hakkındaki görüşlerimiz hep aynı; ilk başta garip gelecek ama şans tanımaya değer. Küçük simit sayesinde özellikle fiziki gücü daha düşük olan kullanıcılar park manevraları gibi yorucu durumlarda daha rahat edecektir. Bunun dışında kokpitin kullanışlılık ya da ergonomi gibi alanlarda sorunu bulunmuyor. Malzemeler göze iyi parmağa biraz sert gelecek türden seçilmiş, Belki kapı içlerindeki yaldızlı kaplamalar her zevke uygun değildir ama bu bizim konumuz değil. Plastiklere parmağınızın eklemiyle vurmayı seviyorsanız mutlu olmak için biraz daha para biriktirip Rolls-Royce Phantom satın almayı düşünebilirsiniz. Arka koltukların sunduğu alan her açıdan yeterli, hatta kimi kompakt sınıf üyeleriyle kıyaslanabilir bile. 350 litrelik bagaj hacmi de benzer şekilde bir üst sınıfın ortalamalarını yakalıyor.

makyajlı peugeot 2008 yorum makyajlı peugeot 2008 yorum

4- Sürüşü nasıl?

Biz ürün gamına yeni eklenen 1,2 litrelik benzinli motor ve 6 vitesli otomatik şanzımana sahip versiyonu kullandık. Bu motor ve şanzıman; 1,6 litrelik atmosferik beslemeli motor ve 4 vitesli otomatik şanzıman ikilisinin yerine geldiği için her halükarda ilerleme anlamına geliyor. 3 silindirli motor, direkt enjeksiyon ve turbo beslemeye sahip. 2008 kaputu altında 110 HP güç ve 205 Nm tork üretiyor. EAT6 isimli otomatik şanzıman ise Aisin üretimi ve modern şanzıman teknolojisinin tüm nimetlerinden faydalanan çok başarılı bir üretim. İki iyi yol arkadaşı 2008’in makyajla elden geçirilen süspansiyon sistemiyle birlikte ortaya çok iyi bir paket çıkartıyor. Motorun çekiş gücü etkileyici, sakin kullanımlarda büyük hacimli bir atmosferik gibi davranırken biraz sıkıştırınca kurtlarını dökmeyi de biliyor, tabii kendi güç sınıfına yakışacak şekilde. Şanzıman hızlı geçişlere ve iyi ayarlanmış oranlara sahip. Süspansiyon sistemiyse hem darbeleri sessiz ve kaliteli bir şekilde emiyor hem de yol tutuş konusunda 2008’e heyecan yaratmasa da keyif verecek kadar potansiyel sunuyor. Tüketim açısından 2008 çift karaktere sahip; eğer sabit hızlı sürüş yapabilirseniz tüketim değeri ilginç bir şekilde 6,6 litre/100 km’ye kadar düşebiliyor. Fakat sıkışık trafikte birden 7,9 litre/100 km’ye de fırlayabiliyor.

makyajlı peugeot 2008 yorum

5- Grip Control işe yarar mı?

Grip Control temel olarak adaptif bir çekiş kontrol sistemi. Bunun açılımı, seçtiğiniz moda göre lastiklerin patinaj potansiyellerinin elektronik tarafından kontrol edilmesi şeklinde yapılabilir. Örneğin kar modunu seçtiğinizde lastiklerin patinajlarına her bir lastik için bağımsız karar veriliyor, arazi modundaysa torkun sadece tutunan tekerleğe doğru aktarılması (diferansiyel kilidi etkisi için boşta dönen lastiğe fren uygulanıyor) sağlanıyor. Grip Control sihirli değil, fizik kurallarını değiştiremez ama kabul etmek gerekir ki ona sahip bir araç sahip olmayan bir araçtan daha uzağa gidebilir.

6- Donanımı nasıl?

Makyajla birlikte donanım da bir hayli zenginleşti. Örneğin SMEG adı verilen dokunmatik ekran, far ve yağmur sensörleri ve elektrokrom iç diki aynası artık standart donanımda. Hatta ETG6 şanzıman ve dizel motora sahip versiyon dışında Grip Control de standart olarak sunuluyor. Allure donanım seviyesinde Safety Pack satın alındığında otomatik park ve şehiriçi otomatik fren sistemleri de donanıma dahil oluyor.

6- Fiyatları nasıl?

Makyaj sonrasında 2008 ürün gamı iyice daraldı, 1,2 litrelik atmosferik motor iyi bir giriş oluşturuyordu ama artık yok. 1.2 PureTech turbo beslemeli motorsa sadece otomatik şanzımanla sunuluyor. Bunun dışında 1,6 litrelik dizel motor da manuel şanzıman ya da otomatikleştirilmiş manuel ETG6 ile sunuluyor. Sonuçta 2008’in 3 motor/şanzıman seçeneği ve 2,5 tane de (Active ve Allure tüm gamda sunulurken GT Line sadece benzinli motorla sunuluyor) donanım seviyesi var. Haliyle de hem başlangıç fiyatı yüksek hem de motor/şanzıman eşleşmesinde donanımı eşleşmese de kendinden daha uygun fiyatlı rakipleri var.

7- Satın almalı mıyım?

Peugeot yeniden yarışa döndüğünü iddia ediyor ve 2008 makyajında başardıkları bunun kanıtı olabilir. Eğer aradığınız şehirde pratiklik sunan ama aile kullanımı için eksiksiz bir araçsa 2008 sizin için biçilmiş kaftan olabilir. Tabii fiyat/donanım dengesini çok iyi tartıp biçmeniz gerekli.

makyajlı peugeot 2008 yorum makyajlı peugeot 2008 yorum makyajlı peugeot 2008 yorum makyajlı peugeot 2008 yorum makyajlı peugeot 2008 yorum makyajlı peugeot 2008 yorum