Küçük SUV’lar, daha doğrusu küçük crossoverlar son dönemin parlayan yıldızı. Ağabeylerinin arşa çıkan fiyatları nedeniyle bu araçlar artık ideal aile aracı olarak görülmeye başlandı. Sonuç olarak talep arttı, arz da ona ayak uydurmaya çalıştı. Rekabetin kızışması boşuna değil. Hatta B SUV sınıfı ikiye bile bölündü, bir tarafta gerçek B SUV’lar diğer tarafta da kompakt ya da C sınıfına göz kırpmaya çalışan genç irileri. C3 Aircross ilk ekipte ve Citroen de makyajla temsilcisinin gücünü, en azından korumaya çalışıyor.

C3 Aircross’un Citroen’in son dönemde kullanmaya başladığı yeni tasarım dilini kullanması pek tabii ki bekleniyordu. Fakat bu kadar agresif bir tasarım bekleyen pek yoktu. Otomobilin burun tasarımı tamamen yenilenirken eski karakteri tamamen terkedilmiş. Makyaj öncesinin sevimli yüz hatları yerini, Marvel karakterlerini duvardan duvara vurarak geçimini sağlayan, dünya yok olsa kına yakıp mutlu olacak kötü adamların mizacına bırakmış. Üstelik bu basit bir far düzenlemesi de değil, zira farlar tamponda olduğu için ön tamponun da yeniden tasarlanması gerekmiş. Burun tasarımına bu kadar emek ve tabii ki para harcanınca diğer kısımlar biraz daha yüzeysel farklılıkla yetinmiş. Arka tarafta stop lambalarının aydınlatma alanları değiştirilirken yeni karoser renkleri ve yeni jantlarla dış tasarımdaki dönüşüm tamamlanmış. Kişiselleştirme seçenekleri Citroen ürün gamı içinde çok büyük öneme sahip ve müşteriler tarafından da tercih ediliyor. Bu nedenle de seçenekler tekrar düzenlenmiş ve yeni burun tasarımına daha uygun hale getirilmiş. En belirgin farklılık artık turuncu tavan rayları sunulmayacak olması ki sunulsaydı palyaço burnu takmış Doctor Octopus gibi görünürdü. Sonuçta dünyayı yok etmek ciddi bir iştir.

İç mekan değişmeden kalmış ama donanımların zenginleştirilmesiyle güne uyumu sağlanmış. İlk dikkat çeken 7 inçlik ekranın yerini alan 9 inçlik yeni multimedya ekranı. Kablosuz şarj ya da head-up gösterge gibi yeniliklerin de kokpiti tazelemesi bekleniyor. Son olarak diğer Citroen modellerinde kullanılan konfor koltukları da C3 Aircross ürün gamına eklenmiş.

Teknik yenilikler varsa bile basın bülteninde değinilecek kadar önemli olmamalı. 1,2 litrelik benzinli ve 1,5 litrelik dizel motorlar, EAT6 6 vitesli otomatik şanzıman seçeneğiyle birlikte sunulmaya devam edecek.