Makyajıyla karşınızda: Hyundai i20

Hyundai, küçük sınıftaki modelini ömrünün ikinci yarısına hazırlamış.
27 Nisan 2018
yeni makyajlı 2019 hyundai i20

i20, Hyundai’nin Avrupa’daki en önemli modellerinden bir tanesi ve bu modelin ülkemizde kurulu bir fabrikadan çıkıyor oluşu da bizim için önemli. Tabii bu milli duyguların otomobilin içeriğini etkilemesi pek olası değil. Bu nedenle onun da tazelenmeye ihtiyacı var. Hyundai, makyajla bu beklentiyi karşılamış ve bunun için de beklenenden daha çok çaba harcamış.

yeni makyajlı 2019 hyundai i20

Makyajlı i20’nin burun tasarımını incelemek bu yargıyı sorgulatıyor. Yeni tampon dikkatli gözler için etkili bir değişim getirse de genelin gözünden rahatça kaçabilir. Arka kısımdaysa uğraşının ne kadar büyük olduğu dikkat çekici hale geliyor. Yeni stop lambaları, yeni tampon ve yeni bagaj kapağıyla i20’nin arka kısmı neredeyse baştan yaratılmış. Plaka tampondan bagaj kapağına taşınırken LED stop lambalarıyla tazelik hissi arttırılmış. Dış tasarımdaki son yenilik de i20’nin artık tavanı siyah boyalı olarak satın alınabilecek olması. Bunun dışında yeni jant ve renk seçenekleri de modelin tazeliğine son katkıyı yapmak için devreye alınmış.

yeni makyajlı 2019 hyundai i20

İç mekan neredeyse değişmeden kalmış ki ne malzeme kalitesi ne de ergonomisi konusunda herhangi bir sıkıntısı olmadığı için de bu doğal görülebilir. Son dönemin yükselen trendi multimedya sistemleri konusunda küçük yenilikler var; 3,8 inçlik ekran standart olarak gelirken, ara donanımlar için 5 inçlik çift renkli bir ekran daha listeye eklenmiş. 7 inçlik büyük dokunmatik ekransa üst donanım seviyelerinde gözleri şenlendirecek. Bu ekran Apple CarPlay ve Android Auto bağlantılarına sahip.

yeni makyajlı 2019 hyundai i20

Modelin sürüşü ilgilendirecek bölümlerdeki tek yeniği motor seçeneklerinde gözleniyor. Türkiye pazarında sadece i20 Active’de kısa süreliğine ürün gamına eklenen 1,0 litrelik hacme sahip direkt enjeksiyonlu benzinli motor, 100 HP ve 120 HP güç üreten iki versiyonla i20’ye eşlik etmeye devam ediyor. Fakat bu motor artık daha önemli bir konma sahip çünkü her iki güç seviyesinde de 7 vitesli ve çift kavramalı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman DCT ile satın alınabilecek. Yani 1,4 litrelik atmosferik motor-4 vitesli şanzıman ikilisi artık geride kalıyor. Bu motorların alternatifi 1,2 litrelik hacme ve atmosferik beslemeye sahip baz benzinli motor olacak. 1,4 litrelik atmosferik benzinli motor şimdilik sadece Active versiyonlarında sunulurken dizel motorun adı hiç anılmıyor. Bunun nedeni artan emisyon baskısı ve laf emisyondan açılmışken, Hyundai’nin açıklamasına göre tüm i20 ailesi Euro 6d’ye uygun. Emisyon sınıfının bizim için anlamı tüketim değerlerinin biraz daha düşmüş olması olabilir. Bunun için 1,0 litrelik T-GDI motor partikül filtresiyle donatılmış.

Bunların dışında i20 artık bir dizi elektronik yardımcıyla (şerit takip asistanı, çarpışma önleyici otomatik şehiriçi fren sistemi gibi) donatılabilecek ama bunların Türkiye ürün gamın ne ölçüde uygulanacağını zaman içinde öğreneceğiz. Türkiye ürün gamından bahsetmişken de makyajlı i20’nin en geç yaz aylarında satışa sunulmasını bekliyoruz.

yeni makyajlı 2019 hyundai i20 yeni makyajlı 2019 hyundai i20 yeni makyajlı 2019 hyundai i20 yeni makyajlı 2019 hyundai i20