Kazanan takım değiştirilmez. Herhalde Kia için Rio da kazanan takım, zira makyaj zamanı geldiğinde Rio’nun görüntüsüne neredeyse dokunmamayı tercih etmişler. Bu biraz ilginç, çünkü Rio’nun içinde bulunduğu küçük sınıf HB’ler muhtemelen gelmiş geçmiş en hareketli yılı yaşıyor. Varolan güçlü modellere (Citroen C3, Ford Fiesta, Nissan Micra, Seat Ibiza, VW Polo) yepyeni modeller (Renault Clio, Peugeot 208, Opel Corsa) eklendi. Dahası yıl içinde eklenecek (Honda Jazz, Toyota Yaris) bir iki model daha var. Hatta Rio’nun kuzeni Hyundai i20 de sonbaharda yeni nesliyle satışa sunulacak. Yani bu makyaj, Kia’ya elini güçlendirmek için çok iyi fırsat sunuyor, peki Güney Koreliler bu fırsatı iyi kullandı mı?

2021 yeni kia rio makyaj

İlk bakış pek öyle hissettirmiyor. Rio’nun görüntüsüne neredeyse hiç dokunulmamış. Ön tampon değiştirilirken aydınlatma elemanlarının da şekilleri değil ama aydınlatma alanları değiştirilmiş. LED farlar artık standart olarak sunulacak ve farların içine entegre edilmiş LED gündüz farları da dikkat çekici bir detay olabilir. Bunun dışında arka tampon değişmeden kalmış ama stop lambaları değiştirilmiş, köpekbalığı yüzgeci anten donanıma eklenmiş, yeni gövde renkleri ve yeni jantlarla da makyaj bitmiş. GT Line isimli yeni donanım seviyesi ilginç görünüyor, zira bu sayede Rio’nun hem önden hem de arkadan görüntüsü farkedilir şekilde değişiyor.

İç mekanda kaplama ve malzemeler elden geçirilerek kalite algısı yükseltilmiş. 8 inçlik yeni bir dokunmatik ekranın yanısıra daha yüksek çözünürlüklü ama hala 4,2 inçlik bir ekran da gösterge tablosunda sunuluyor. Yeni 8 inçlik ekranla birlikte Rio’da yeni bir multimedya yazılımı da sunulacak. Bağlanabilirlik seçenekleri geliştirilen sistem, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto sunabilecek. Sistemin ekranı ikiye bölünebilecek ve kişiselleştirilebilecek.

2021 yeni kia rio makyaj

İç mekanda yapılanlarla Rio güncelliğini korumaya başarabilecek gibi. Teknik yeniliklerse bunun cilası olacak. Öncelikle 1,2 litrelik atmosferik motor ve manuel şanzımanlı versiyon baz versiyon olarak varlığını sürdürecek. 1,4 litrelik benzinli motorsa yeni ürün gamında, en azından şimdilik görünmüyor. Motor gamının tamamlayıcısı ise 1,0 litrelik benzinli motor olacak. Eski Kappa serisi 1.0 T-GDI motorun yerini alan ve artık Smartstream olarak anılacak olan yeni 1,0 litrelik motor, değişken supap zamanlama sistemine sahip. 100 HP ve 120 HP güç üreten iki versiyona sahip olacak olan motorun güçlü versiyonu 200 Nm tork üretebiliyor. Bu motorun en ilginç özelliği, her iki güç versiyonunda da 48V elektrik sistemine sahip mild-hibrit versiyonla gelmesi. Bu versiyon EcoDynamics+ adıyla anılacak ve motora kayışla bağlanan ve marş motorunun yerini alan bir elektrik motoru ve 48V’luk lityum-iyon polimer aküsüyle fark yaratacak. Elektrik motoru, araç boşta akarken ya da yavaşlarken pillerde enerji depolayıp, araç hızlanırken bu enerjiyi benzinli motora destek olmak için kullanacak. Her iki motor da sürüş modu seçici yazılımlar birlikte gelecek ve böylece tüketiciler daha tutumlu bir sürüş için yazılımın yardımını alabilecek. Kia’nın iddiasına EcoDynamics+ tüketim değerlerini 100 HP güç üreten versiyonda yüzde 8,1 ve 120 HP güç üreten versiyonda yüzde 10,7 düşürebiliyormuş. Tabii bunlar NEDC normuna göre yapılan hesaplamalar, WLTP değerleri daha doğru olacaktır. EcoDynamics+ versiyonlarında Kia’nın yeni akıllı manuel şanzımanı da sunulacak. Bu şanzımanda debriyajın pedalla fiziki bir bağlantısı bulunmuyor. Bunun yerine debriyaj tamamen elektronik olarak kumanda ediliyor. Bu sayede kavramayla mild-hibrit sistemin uyumunun daha yüksek olması amaçlanmış. Normal versiyonlardan 100 HP güç üreten 1,0 litrelik motor 6 vitesli manuel şanzıman ve 7 vitesli çift kavramalı şanzıman seçenekleriyle sunulacak.

Makyajlı Kia Rio’nun 2020’nin sonlarına doğru satışa sunulması bekleniyor.

2021 yeni kia rio makyaj2021 yeni kia rio makyaj 2021 yeni kia rio makyaj 2021 yeni kia rio makyaj 2021 yeni kia rio makyaj 2021 yeni kia rio makyaj