Opel’in dönüşümünün önemli bir parçası olan ve Vizör olarak tanımlanan yeni marka yüzü mevcut modellere hızla yayılıyor. İlk olarak Mokka’nın yeni neslinde tanıtılan bu tasarım dili sonrasında Crossland’a da uygulandı. Küçük SUV makyajla sadece bir burun estetiği aldı ki aynısının Grandland X için de geçerli olmasını bekliyorduk. Fakat durum bizim beklediğimizden biraz daha farklı çıktı.

Öncelikle Grandland X, makyajla Grandland’a dönüştü. Böylece pek bir anlam ifade etmeyen X takıları tüm ürün gamından kaldırılmış oldu. Burun tasarımı beklendiği gibi Vizör tasarıma uygun olacak ve bu tasarıma sahip tüm modellerle neredeyse eş olacak şekilde elden geçirildi. Keskin bakışlı farlar ve küt surun tasarımının Grandland’ın genel tasarımına bu kadar iyi uyum sağlaması herkeste biraz sürpriz etkisi yaratmış olmalı. Aracın burnundaki bir diğer yenilik Opel’in başarılı far sistemi IntelliLux LED matrix farların ürün gamına eklenmiş olması. Her birinde 84’er LED’e sahip bu farlar, karşıdaki ya da öndeki aracın sürücüsünü rahatsız etmeden uzun menzilli aydınlatma yapma başarısına sahip. Profil ve arka tasarımda detay düzenlemeleri mevcut: Eskiden siyah plastik olan gövde korumaları artık gövde renginde, yeni jant seçenekleri mevcut ve arka kısımda model adı bagaj kapağının ortasına taşınmış.

Asıl sürprizler iç mekanda. Bugüne kadar Grandland X biraz sönük bir kokpit tasarımına sahipti. Özellikle tanıtıldığı günden bugüne sınıfındaki modellerin elde ettiği teknoloji gösterileri Grandland X’in boynunun biraz bükük olmasına neden oluyordu. Tamamen yeni bir kokpitle Opel bu durumu tersine çevirmiş gibi görünüyor. Mokka’da tanıtılan ve Pure Panel olarak anılan kokpit tasarımı, temel olarak Mercedes modellerinde görülen iki ekranın birbirine iliştirilmesini alıyor. Üst donanıma sahip versiyonlarda 12 inçlik bir gösterge tablosu ve 10 inçlik bir multimedya ekranı yanyana, sürücüyü saracak şekilde hafif kavisli sıralanıyor. Orta havalandıra çıkışlarından bir tanesi ekran panelinin yanına iliştirilmiş, ikincisiyse orta konsolun ortasında daha geniş bir hale dönüşmüş. Fiziki havalandırma kumandaları varlığını koruyor ama eski vites kolu PSA modellerinden tanıdık elektronik vites koluyla değiştirilmiş. Son olarak gece görüş kamerası gibi bir dizi teknolojik yenilikle de kokpit tamamlanmış. Sonuçta aradaki fark gerçekten çok büyük ve bu değişim Grandland’ın kaderini değiştirebilir.

Motor seçenekleri konusunda Opel özel bir açıklama yapmamış ki zaten buna ihtiyaç da yok. Mevcut versiyonun motor ve şanzıman yelpazesi değiştirilmeden makyajlı versiyona aktarılacaktır. Bunun anlamı 1,2 litrelik benzinli motor ve 1,5 litrelik dizel motorun 8 vitesli otomatik şanzımanla varlığının devam edeceği. Bir ihtimal 1,6 litrelik benzinli motorun ürün gamına eklenmesi de beklenebilir.

Makyajlı Opel Grandland’ın 2022 başlarında Türkiye’de satışa sunulması bekleniyor.