Orta sınıf sedanlar için hayat pek kolay değil. Bu sınıfın klasik müşterileri artık kompakt crossoverlardan 4 kapılı coupelere kadar farklı sınıflara ait modellere dağılmış durumda. Fakat yeni pazar koşullarının en çok etkilediği sınıfa ait olmak da mücadelenin dozunu azaltmıyor. Tam tersine küçülen pastadan yaşayacak kadar pay kapabilmek için çok daha iddialı olmak gerekli. Örneğin Mondeo bunu başaramadığı için Ford tarafından rafa kaldırıldı. Insignia’nın da aynı akıbeti paylaşmaması için Opel elindeki son kozu oynuyor: Makyaj operasyonundan beklenen, Insignia’nın ayrıcalıklı olmak isteyenlere daha iyi hitap edebilmesi.

Detaylara devam etmeden önce en yeni haberi verelim: Makyajlı Opel Insignia Türkiye’de satışa sunuldu. 1,5 litre hacimli ve 3 silindirli dizel motor ve 8 vitesli otomatik şanzımana sahip giriş seviyesi olan Edition isimli donanım seviyesinde 490.900 TL olarak belirlenen fiyat, bir üst donanım seviyesi olan Elegance ile 531.400 TL’ye ulaşıyor. Zengin bir donanım seviyesi isteyenler içinse iki seçenek var: Daha seçkin bir atmosfer için Ultimate donanım seviyesi 562.900 TL ve sportif bir karakter için de Exclusive 573.900 TL’ye satışa sunuldu. Son olarak 2,0 litrelik benzinli motorundan aldığı 230 HP gücü 9 vitesli otomatik şanzıman üzerinden 4 tekerleğine aktaran GSi ise 999.400 TL’lik satış fiyatına sahip. Daha ilginci Opel Insignia GSi’dan 100 örnek satmayı umuyor.

Detaylara geri dönecek olursak; anlaşılan o ki dış tasarım bu görevi ilk günden yana yerine getirebiliyormuş. Zira tasarımcılar genel hatlara hiç dokunmadan hafif bir Corsa makyajıyla işi bitirmiş. Yeni ön tampon ve farlarla Insignia’nın bakışının kökten değişiğini söylemek zor ama tazelendiği de belli oluyor. Arka tasarımda da buna benzer ufak yenilikler var. İç mekandaysa daha çok detay düzenlemeleri var. Yeni malzelemeler, dekoratif unsurlar ve yeni kaplama seçenekleri dikkat çekiyor.

Kaputun altındaki yeniliklere geçecek olursak, orada da sürpriz yok; daha doğrusu sürprizler daha önce Astra makyajı tanıtıldığında ortaya çıkmıştı. Insignia, Astra ile birlikte ürün gamının yegane GM altyapılı modelleri ve bu nedenle PSA motor ailesinden faydalanamıyor. Bunun anlamı, tıpkı Astra’daki gibi el değiştirme öncesinde geliştirilen benzinli ve dizel motorların Insignia’da da sunulması, ve bunun da anlamı Insignia için 3 silindirli bir dönemin başladığı. 1,4 litre hacimli baz benzinli motor 145 HP güç ve 236 Nm tork üreten versiyonuyla sunulacak. Dizel cephesindeyse yine 3 silindirli ve 1,5 litre hacimli motor, 122 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor. Benzinli motor için CVT otomatik şanzıman sunulurken dizel motor içinse 8 vitesli tork konvertörlü bir şanzıman sunulacak. 2,0 litrelik benzinli ve dizel motorlarsa 9 vitesli otomatik şanzımanla satın alınabilecek.