Orta sınıf sedanlar için hayat pek kolay değil. Bu sınıfın klasik müşterileri artık kompakt crossoverlardan 4 kapılı coupelere kadar farklı sınıflara ait modellere dağılmış durumda. Fakat yeni pazar koşullarının en çok etkilediği sınıfa ait olmak da mücadelenin dozunu azaltmıyor. Tam tersine küçülen pastadan yaşayacak kadar pay kapabilmek için çok daha iddialı olmak gerekli. Örneğin Mondeo bunu başaramadığı için Ford tarafından rafa kaldırıldı. Insignia’nın da aynı akıbeti paylaşmaması için Opel elindeki son kozu oynuyor: Makyaj operasyonundan beklenen, Insignia’nın ayrıcalıklı olmak isteyenlere daha iyi hitap edebilmesi.

Anlaşılan o ki dış tasarım bu görevi ilk günden yana yerine getirebiliyormuş. Zira tasarımcılar genel hatlara hiç dokunmadan hafif bir Corsa makyajıyla işi bitirmiş. Yeni ön tampon ve farlarla Insignia’nın bakışının kökten değişiğini söylemek zor ama tazelendiği de belli oluyor. Arka tasarımda da buna benzer ufak yenilikler var. Bu andan itibaren size iç mekana geçildiğinde nelerin değiştiğini anlatmamız gerekiyordu ama Opel bir sebepten ötürü bu makyajın duyurusunu iç mekandaki yeniliklerle ilgili bilgi ve görsel paylaşmadan yaptı. Bunun nedeni ya iç mekanda gerçekten hiçbir şeyin değişmemiş olması ya da göstermeye değecek kadar değişiklik olmaması. İki yol da bilindik Insignia kokpitinin varlığını sürdürdüğü sonucuna çıktığı için sorun büyük değil.

Astra kaynaklı yeni motorlar (güncellendi)

Kaputun altındaki yeniliklere geçecek olursak, orada da sürpriz yok; daha doğrusu sürprizler daha önce Astra makyajı tanıtıldığında ortaya çıkmıştı. Insignia, Astra ile birlikte ürün gamının yegane GM altyapılı modelleri ve bu nedenle PSA motor ailesinden faydalanamıyor. Bunun anlamı, tıpkı Astra’daki gibi el değiştirme öncesinde geliştirilen benzinli ve dizel motorların Insignia’da da sunulması, ve bunun da anlamı Insignia için 3 silindirli bir dönemin başladığı. 1,4 litre hacimli baz benzinli motor 145 HP güç ve 236 Nm tork üreten versiyonuyla sunulacak. Dizel cephesindeyse yine 3 silindirli ve 1,5 litre hacimli motor, 122 HP güç ve 300 Nm tork üretiyor. İlk etapta bu iki motor da sadece 6 vitesli manuel şanzımanla gelecek ama en azından benzinli motor ilerleyen dönemde CVT otomatik şanzımanlı bir versiyona kavuşacak. Dizel motor için henüz otomatik şanzıman söz konusu değil gibi ama bu konuda beklemek en iyisi. 2,0 litrelik benzinli ve dizel motorlarsa 9 vitesli otomatik şanzımanla satın alınabilecek.

Makyajlı Opel Insignia’nın yaz aylarında Türkiye pazarında satışa sunulması bekleniyor.