Artık makyajla gözle görülür şekilde değişen otomobiller görmeyi özler hale geldik. Son dönemdeki makyaj operasyonlarının bir çoğu bırakın yeniliği gerçek bir tazeleme bile getirmiyor. Peugeot da bu yolu takip edenlerden. 308 başarılı bir model ve kimsenin görüntüsünden şikayet ettiğini duymadık. Yine de hazır elleri değmişken bir kaç değişiklik daha yapsalar olurmuş. Bunun yerine artık aslan figürünü de barındıran ve daha dik konumlu yeni bir ızgarayla yetinmeyi tercih etmişler. Gösterilen ilk fotoğraflardaki aracın tamponu da farklı ama bu arat yeni gelen GT-Line isimli donanım seviyesine sahip. Yani standart versiyonların tamponundan daha farklı bir tampona sahip olabilir.

İç mekanda yapılanlar da farklı kapsamda değil. 3008’den tanıdık otomatik vites kolu 308’e de kazandırılmış ama bizim beklediğimiz dijital gösterge tablosundan hala haber yok. Merkezi ekran kapasitif (iki parmağınızla yapacağınız dokunmatik işlemlere duyarlı) olan bir ekranla değiştirilmiş ve iç mekan yenilikleri de bununla sınırlı gibi görünüyor.

Fakat teknik detayları inceleyince Peugeot’nun parayı nereye harcadığı belli oluyor. Öncelikle çok sevdiğimiz, hacim sınıfının en etkileyici motorlarından biri olan 1,6 litrelik HDi artık yolun sonuna iyice yakın. Bunun en iyi göstergesi selefinin, yani yeni geliştirilen 1.5 BlueHDi’ın 308 kaputu altında kendine yer bulması. Bu motorun 130 HP güç üreten versiyonu ilk etapta 308’de sunulmaya başlanacak. Motorun EAT6 otomatik şanzımanla birlikte sunulup sunulmayacağı şimdilik belirsiz ama sunulmaması için herhangi bir neden de yok. Bunun dışında turbo beslemeli 1,2 litrelik benzinli motorda partikül filtresi kullanılmaya başlanmış ve bu sayede motor Euro6C emisyon normuna uyum sağlabilmiş. Bizim için anlamsız bir yenilik ama Avrupa’nın çoğunda bunun anlamı vergi avantajı. Son olarak bize uzak olsa da 2,0 litrelik hacimden 180 HP güç üreten dizel motorla Japon Aisin tarafından üretilen 8 vitesli EAT8 otomatik şanzıman standart olarak sunulmaya başlanacak.

Makyajlı 308’in resmi tanıtımı yaz başında yapılacak ama piyasaya sunulmasının sonbaharı bulması bekleniyor.